İLETİŞİM
TUSKON TV
TUSKON NEREDE
"Güvenilir İş Ortağınız"
Türkiye-Afrika Ticaret Köprüsü-7
A+   A

Türkiye isadamlari ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), geleneksel hale getirdigi ticaret köprülerine bir yenisini daha ekledi. Afrika ile düzenlenen ticaret köprüsü programlarinin yedincisi olan Türkiye-Afrika Ticaret Köprüsü-7 (TATK-7) etkinligi çerçevesinde 54 Afrika ülkesinden 350 girisimci, ticari baglar kurmak için Türkiye'ye geldi.

TC Ekonomi Bakanligi koordinasyonunda, TC Disisleri Bakanligi isbirligiyle, Türkiye Ihracatçilar Meclisi (TIM) destekleriyle ve Eser Holding ana sponsorlugunda, TC disisleri bakanligi tarafindan düzenlenen Türkiye-Afrika Ortakligi Bakan Düzeyinde Gözden Geçirme Konferansi kapsaminda yan etkinlik olarak yapilan Türkiye-Afrika Ticaret Köprüsü-7 (TATK-7)  programinda 10 bin ikili is görüsmesi gerçeklestirildi.

Bütün sektörlerde karsilikli ticaret ve yatirim imkânlari degerlendirildigi zirvede Afrikali ve Türk isadamlari, özellikle insaat, gida, hazir giyim ve tekstil, hizli tüketim mallari ve tibbi malzemeler, bilgisayar ve yazilim, denizcilik, elektrik-elektronik ve enerji konularinda baglanti gerçeklestirdiler.

340’i Afrika ülkelerinden, 700'ü de Türkiye'den olmak üzere toplam 1040 girisimcinin yer aldigi TATK-7'nin açilis törenine TUSKON Baskan Vekili Sn. Ahmet Ciger ve TIM Baskani Sn. Mehmet Büyükeksi katildi. Yaklasik 10 bin is görüsmesinin yapildigi zirve kapsaminda 300 milyon dolarlik ticaret baglantisi yapildigi tahmin ediliyor.

7 federasyon ve 165 is adami derneginde 35 bin is adami ve 100 bin isletmeyi temsil eden TUSKON'un, 2005 yilinda kurulurken, 'neleri farkli yapabiliriz' düsüncesi ile yola çiktiklarini ifade eden TUSKON Baskan Vekili Ciger, "Kesfetmedigimiz bölgelerden is adamlarini ülkemize getirdik ve Türkiye'nin onlara sunabilecegi imkânlari göstererek bu yönde programlar düzenledik. Basta ticaret köprülerimiz olmak üzere, tüm etkinliklerimiz sayesinde Afrika ile is yapan is adami sayisinda artis olmustur. Ayrica THY'nin de Afrika ülkelerine dogrudan uçus yapmasi, is adamlarinin islerini daha da kolaylastirmistir" bilgisini verdi.

Gana'dan etkinlige katilan Saasco Properties Limited'in yönetim kurulu baskani Stephen A. Arhing, "Insaat malzemeleri almak için buradayim. Insaat ile ilgili her türlü yan ürün benim alanima giriyor. Belki ileride Türkiye ile insaat malzemeleri üretiriz. Ayrica, Türkiye'de güçlü bir yatirimci bulursam Gana'da bir AVM projesini hayata geçirebilirim." açiklamalarinda bulundu.

TATK'a Tunus'tan katilan Agence Maritime Mohab Genel Müdürü Abderrazek Bouricha ise Türkiye'den alüminyum malzemeleri alacaklarini bildirdi. Bouricha, Türkiye'nin Avrupa ile rekabet edebilecek bir ülke oldugunu, onun için yatirimlari için burayi tercih ettigini de aktardi.

Programin gala yemegi Türk ve misafir ülkelerden gelen isadamlarini ve bakanlari bir araya getirdi

T.C. Disisleri Bakani Sayin Davutoglu, Gala yemeginde davetlilere seslendi
 

Paylaş
Diğer Faaliyetler
Tacikistan Ticaret Odasi Baskani’nin TUSKON Ziyareti
TUSKON Yenilenebilir Enerjiyi Masaya Yatirdi
Fransa-Türkiye Is Dünyasi Görüsmesi
TUSKON Türkiye-Tacikistan Ticaret ve Yatirim Forumu 2012
Kazakistan Kizilorda Eyalet Valisinin TUSKON ziyareti
Brezilya Disisleri Bakani TUSKON'un Konugu Oldu
TUSKON, Basbakan Erdogan ile Afrika Ziyareti Gerçeklestirdi
TUSKON, Finlandiyali Milletvekillerini agirladi
TUSKON, Türkiye-Gana Ticaret ve Yatirim Forumu Düzenledi
Kolombiyali Senatör TUSKON'un Konugu Oldu
Genel Merkez ve Temsilciliklerimiz
Tuskon Genel Merkez
Telefon : + 90 212 315 83 00 (Pbx)
Faks : + 90 212 315 83 01
E-Mail : info@tuskon.org
Web Site : www.tuskon.org
Adres : Merkez Mh.Abide-i Hürriyet Cad. Hanimefendi Sk. No : 135 / 4B Sisli / Istanbul PK : 34381