www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Dernek Haberleri

Samsun'un Kurtuluşu Medikal Cihazlar Sektöründe

Samsun sanayi sektörünün gelişime katkıda bulunmak ve sorunlarına çözüm üreterek karlılıklarını artırmak için KASİF, KASİAD ve Dünya gazetesi işbirliğinde düzenlenen toplantı Samsun’da yapıldı. DSİ Konferans Salonu´nda Samsun ve bölge iş dünyası temsilcilerinin katılımı ile yapılan toplantıyı, Dünya Gazetesi Başyazarı Osman Arolat yönetti. KASİAD Başkanı Ömür Öziç toplantının açılışında yaptığı konuşmada, bölgede coğrafik olarak önemli konumda bulunan Samsun’un Karadeniz’in karşı kıyısındaki ülkelerle açılarak ekonomik anlamda sıçrama yapabileceğini söyledi.


Teknoloji Geliştirme Merkezi


KASİF Başkanı Osman Reis ise, hedeflerinin geçmişte ahilik kültüründe olduğu gibi iş adamlarına destek olmak olduğunu kaydetti. Samsun’u, ´Teknoloji Geliştirme Merkezi´ haline getirmek istediklerini ifade eden Reis, Samsun Kalkınma Ofisi´ni ise Kalkınma Ajansı olarak kullanmaları gerektiğini söyledi. Sanayiciliğin bir kültür meselesi olduğunu da belirten Reis, “Samsun’da sanayi kültürü oluştu. Artık bunun meyvelerini toplama yönünde çalışmalıyız. Bunu yapabilecek potansiyele de sahibiz. Şimdi bunun harekete geçmesi için devletten beklentimiz, yapısal reformları tamamlamasıdır" dedi.


Değişim kahramanlarına ihtiyaç var

Vali Hasan Basri Güzeloğlu da konuşmasında, Samsun´da sanayide ortak hareket etme yeteneğinin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Krizlerin herkesi ilgilendirdiği bu dönemde birey olarak değil, toplu olarak, ortak bir duruş sergilenmesi gerektiğine işaret eden Güzeloğlu, "Bugün Samsun’u tanımlarken ekonominin her yönüyle gelişimini göz önüne almalı kısa, uzun ve orta vadede plan hazırlığımızı yapmalıyız. Değişimi kimse reddetmiyor ama kimse değişim kendisinden başlasın da istemiyor. Bize öncülük edecek değişim kahramanları gerek" diye konuştu.

5 milyar dolarlık pay

Dünya Gazetesi Yazarı Dr. Rüştü Bozkurt ise, Samsun´da gelişme ivmesi gösteren tıbbi cihaz üretimine dikkat çekti. Samsun´un bu sektörde küresel aktör olabileceğini belirten Bozkurt, "Yeter ki metot doğru olsun. Akıllı yatırımlarla Samsun, dünyada 200 milyar dolarlık pastaya sahip tıbbi cihaz sektöründe, 5 milyar dolarlık pay alabilir" dedi.


Samsun sağlık üssü olabilir

Samsun´un bir sağlık üssü olma yolunda ilerlediğinin altını çizen Bozkurt," Samsun´da tıbbi cerrahi aletler üretmek istiyorsanız ciddi projeler yapmalısınız. Bu atılımları yapmak için Samsun´un lojistik üstünlüğü var. Sanayi altyapınız tamam. Ancak yeni bir gelişme yapısına ihtiyacınız var. Bu durum karşısında sanayide bir an önce tıbbi cihaz ve aletler üreten tesislere yönelmeniz gerekiyor.En büyük hatanız fikri proje zannediyorsunuz. Oysa fikir proje değildir. Fikrin proje olması için bu sektörde dünyada ilk on kim, fırsatlar nedir? Çin, Hindistan bu üretime girerse ne olur gibi, gidip görerek analiz yapmak, ayrıca Ar Ge’ye kaynak ayırmak zorundasınız" dedi


Mobilya sektörü de önemli

Samsun´un 2´nci kurtuluş yolunun mobilya sektöründen geçtiğini ifade eden Bozkurt, bu konuda KOBİ´lerin Avrupa Birliği Hibe Programı´ndan yararlanabileceğini söyledi.

Konferensta, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Sakoğlu, Tarım İl Müdür Vekili Kadir İspirli, MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Abdülaziz Akbay, SAMSİAD Başkanı Celil Kurada, Sam-Sev Başkanı Sadi Subaşı, Makine Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Kadir Gürkan ile çok sayıda işadamı ve sanayici de hazır bulundu.


27.01.2008
www.kasif.org.tr

Diğer Haberler
Aksaray’a Yatırım Yapan Firmalar AGİAD T...
İzmir İşadamları Derneği, Üyelerini Tanz...
TASİAD Protokol Ziyaretlerini Sürdürüyor
OGİAD'ın Üye Sayısı Artıyor
Bafra'nın tütünü
Bafra'da tarım, Samsun'da sanayi potansi...
MESİAD Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma ...
SESİAD: "TUSKON Çatısı Altında Biraraya ...
KASİF Başkanı Reis: "Müşteri Odaklı Mal ...
Yapı sektörü zirvede buluşuyor

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye–Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2008 Tasarım ve Programlama