www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Dernek Haberleri

HÜRSİAD İş Güvenlik Semineri

OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) semineri, HÜRSİAD ve TAMSAN Mühendislik işbirliğiyle HÜRSİAD Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Seminerde açılış konuşması yapan HÜRSİAD Bşk. Mehmet TAŞDEMİR, “Yapılan iş ne olursa olsun önemli olan sizlersiniz. Hangi işi yapıyor olursak olalım, önce tedbir almalıyız. Önce tedbir sonra iş. Önlem almak bedel ödemekten daha ucuzdur” dedi. Sağlıklı bir iş ortamının, hızlı ve sağlıklı kalkınmanın ön şartı olduğuna dikkati çeken Taşdemir, iş kazaları ve meslek hastalıklarının sonuçları itibariyle, insan hayatını ve sağlığını tehdit etmesinin yanı sıra işletmeleri de ağır faturalara mahkûm ettirdiğini dile getirdi.

Konuşmacı olarak TAMSAN Mühendislik adına Makine Mühendisi-İş Güvenlik Uzmanı M.Akif ERMAN’nın katıldığı seminerdeki amaç; OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi konusunda kuruluş içi ve kuruluş dışı kalite sisteminin incelenmesinde kullanılacak tekniklerin irdelenmesi; iç tetkiklerin planlanması, gerçekleştirilmesi ve iç tetkik raporlarının düzenlenmesi; düzeltici faaliyetlerin tanımı, uygulanma ve takibi olarak ifade edildi.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi kurmak isteyen kuruluşların çalışanlarına ve kalite yönetim ve dokümantasyon sistemini uygulayacak ve iç kalite tetkiklerinde yer alacak personele yönelik hazırlanan seminer ile ilgili bilgi veren Erman, 1475 sayılı İş Kanunu’nun 77-89.maddelerinde yer alan iş sağlığı ve güvenliği (İSG) ile ilgili 5.bölümünde işverene eski kanuna kıyasla çok daha fazla yükümlülük getirildiği konusuyla ilgili şunları söyledi:

“Belli bir seviyenin üzerindeki firmalar için bu gerçekten de avantajlı. Bu işin gereklerini yerine getirmek, bununla ilgili daha sistematik bir yapıyı kurmak ve bunları uygulamak, bu uygulamanın doğru yapılıp yapılmadığını kontrol etmek açısından bu yönetim sistemleri çok faydalı. Çok küçük firmalar için konuşmak gerekirse, bu durum onlara yabancı geliyor… ‘bunun altında eziliriz düşüncesindeler’ ama zaman içinde bunu uyguladıklarında, işletmenizde çalışan bir ya da birkaç kişinin, belli zaman aralıklarında kazaya uğraması ya da işgücü kayıplarını bertaraf etmiş oluyorsunuz. Başta belki biraz zorlanacaklar ama onlar da bu çıtalarını arttıracaklar, bu durumun onlara da faydası olacaktır.”

Seminer çerçevesinde Karlılığı arttırmak, bilgilendirilmesi yapılan OHSAS 18001’in ortaya çıkaracağı yararlar ise şu şekilde sıralandı:
Kaza maliyetini düşürmek, Kuruluşun iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili risklerini ortadan kaldırmak, Kanun, yönetmelik, mevzuat ve tüzüklere uyumu güvence altına almak, İş sağlığı ve güvenliği konularında sürekli gelişmeyi sağlamak, Çalışanlarla ilgili iş kazaları, meslek hastalıkları ve iş gücü kaybını azaltmak, İSG çalışmalarını diğer faaliyetlere entegre ederek kaynakların korunmasını sağlamak, Yönetim taahhüdünün sağlandığını göstermek, Motivasyon ve katılımı sağlamak, Ulusal yasa ve dünya Standartlarına uyum süresini ve maliyetini azaltmak, Paydaşların istek ve beklentilerini karşılayarak rekabeti arttırmak,

Kuruluşlar tarafından sürdürülmekte olan İSG faaliyetlerinin sistematik olarak yayılımını sağlamak için bu sistem uygulanmalıdır, ISO 9001 ve ISO 14001’e entegre olarak dokümantasyonda ve sistemde tasarrufu sağlar.

Yapılan bu değişikliklerin kurumsallaşma ile paralel ilerleyen bir yapısı olduğunu hatırlatan Erman, “Bu, kurumsallaşma ile paralel gitmeli. Bir işletme düşünün ki, herkes ya da bir kişi bütün işleri yapıyor. İşler bir kişinin üzerine yığılırsa olmaz. Kurumsallaşma ile ilgili herkesin, bu kurulan yönetim sistemine, bu mevzuatlara uygunluğu, masanın bir ucundan tutup kaldırması gerekiyor. Herkesin üstüne düşeni yapması gerekiyor. Sonuçta bu da bir takım çalışması. Artı, bu OHSAS sistemi ile ilgili işçi sağlığı, işçi güvenliğinde çalışanların da sistem içerisine dahil edilmesi gerekiyor” dedi.

Diğer Haberler
HÜRSİAD Yönetimi, Yeni Seçilen Gaziantep...
Bakan Çağlayan, ANKİSAD'ı Makamında Kabu...
Krizi Fırsata Çeviren Karlı Çıkıyor
HÜRSİAD “Pazarlama Elemanı Yetiştirme Ku...
OGİAD Üyeleri, 4 Günlük Ürdün Ziyaretini...
İşte İnşaatçıların Krizden Çıkış Planı
Arap Sermayesini Türkiye'ye Çekmeliyiz
Çek Yasası Acilen Düzenlenmelidir
Ceyhan, Sudan'a Çiftçi İhraç Etti!
İşadamlarından Bartın Üniversitesi`ne De...

  Nijerya Gezi Notları
  Afrika-Türkiye Zirvesi
  Kuzey Irak İşadamları Ziyareti
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama