Basında TUSKON

Rusların Gaziantep Çıkarması

 

 

Rus işadamları, Gaziantep ziyaretinde yatırım imkanlarını araştırdı.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) düzenlediği 'Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü' programına katılan Rusya'nın Güney Federal Bölgesi'nden 35 işadamı Gaziantep'i ziyaret ederek, sanayicilerle karşılıklı iş imkanlarını değerlendirdi. Ziyarette, özellikle tekstil, dokuma, inşaat, makine, gıda, cam, çimento sektörlerinde ortaklaşa yatırımlar yapılabileceği görüşü benimsendi.

Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Federasyonu'nun (GÜNSİAF) ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarete, Rusya'nın Güney Federal Bölgesi'ne bağlı Stavropol Sanayi Bakanı Sergei A. Berezin, Tula Sanayi Odası Başkanı Agafonov Yurimihayloviç, Ekonomi Bakanlığı Danışmanı Valeri Kononov ile Krasnodor, Rostov, Astrakon ile Karaçay Çerkesya Özerk Cumhuriyeti'nden işadamları katıldı.

Gaziantep Sanayi Bölgesi'nde bir dizi incelemelerde bulunan heyet, Kartaltepe Restorant'taki öğle yemeğinin ardından Sanko Holding'i gezdi. Heyetle yakından ilgilenen Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Rus işadamlarını Sanko Holding'e bağlı şirketlerin faaliyetleri hakkında bilgilendirdi.

Rusya Federasyonu ile Türkiye İş ve Dostluk Derneği Genel Sekreteri M. Ertuğrul İncekul, Güney Bölgesi'nin yatırıma çok müsait bir yer olduğunu söyledi. İncekul, heyetteki işadamlarının tekstil, gıda, inşaat, seramik, cam, zirai ekipmanlar, makine, dokuma, tuğla, ambalaj, bitkisel yağ, demir-çelik gibi sektörlerde Türk işadamlarıyla ortak yatırımlarda bulunabileceğini dair görüş bildirdiklerini dile getirdi.

Ziyaretin oldukça güzel bir atmosferde geçtiğine dikkat çeken GÜNSİAF Başkanı Cahit Erbalcı da, Rus heyetinin geziden oldukça memnun kaldığını söyledi. Gezi çerçevesinde karşılıklı iş imkanlarının da değerlendirildiğini belirten Erbalcı, şöyle konuştu:

"Konuk işadamlarımız, Gaziantep sanayisini yerinde görme fırsatı buldu. Bazı alanlarda ortak yatırımlarda bulunabileceklerini söylediler. Burada üretilen tekstil, makine gibi sektörlere yönelik alımlar yapabileceklerini, buna karşılık Türkiye'ye çeşitli mallar satın almak istiyorlar. Türk yatırımcılarla bölgelerinde, cam, çimento, inşaat, seramik, gıda, zirai aletler ve yüksek teknoloji ürünlerine yönelik fabrikalar kurabileceklerini dile getirdiler. Ziyaret, uzun vadede Gaziantep sanayicisi ve Rusyalı işadamlarının ortak yatırımları açısından son derece önemli."

Diğer Haberler
DASİDEF üyesi işadamları, Doğu'nun ekono...
Bilecik'in Umudu: BİSİAD
2007 Kayserililerin inovasyon yılı
İş dünyası örgütlenmeyi sevmiyor
TUSKON 'İş Dünyası ve Sivil Toplum' rapo...
TİM Başkanı Satıcı ne dilek tuttu?
TUSKON ve GESİAD tarafından düzenlenen İ...
Tuskon'un "İş Dünyası ve Sivil Toplum" A...
Bakan Akdağ işadamlarına seslendi: Serma...
Konukoğlu: Türkiye kabuk değiştiriyor iş...

  Türkiye –Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
  Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü Programı G...
  TUSKON Başkanlar Kurulu Ankara'da Toplandı
  1. Olağan Genel Kurul
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Basında TUSKON
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama