www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Basında Biz

Adanalı İşadamları Arnavutluk'tan Döndü

Cumhurbaşkanı Gül ile Arnavutluk’a giden işadamları memnun döndü

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Arnavutluk ve Karadağ iş gezisine katılan Adanalı işadamları döndü. Gezi süresince Arnavutluk ve Karadağ’lı işadamlarıyla ikili görüşmeler yapan sanayiciler birçok ön anlaşma sağladı.

Gezi heyetinde bulunan işadamları, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e de sıkıntılarını anlatma imkanı buldu. Arnavutluk’un başkenti Tiran’da Sheraton Oteli’nde Cumhurbaşkanı Gül ile bir toplantı yapan işadamları sektörlerinde yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi. Toplantıya Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergin, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve çok sayıda milletvekili de katıldı.

Toplantıda söz alan Adanalı  işadamı Beta Fidancılık Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Tanrıver, sektörüyle alakalı KOSGEB’in kendilerini üretici olarak görmediğini, dolayısıyla da kredilerden faydalanamadıklarını söyledi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergin Adanalı işadamı Tanrıver’in dile getirdiği sıkıntı hakkında çalışma yaptıklarını belirterek kısa sürede sonuca bağlayacaklarını dile getirdi.

 

Ayrıca Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Üyesi de olan Tanrıver, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Bakanların bulunduğu toplantıda ATO Üniversitesi’nin kent için büyük bir kazanç olacağını belirterek, arsa tahsisi konusunda sıkıntı yaşadıklarını anlattı. Bakan Zafer Çağlayan ise konu ile bizzat ilgileneceğini söyledi.

Toplantıda söz alan Tatlıcı Köse’nin sahibi Veli Karahan da Antepfıstığı spekülatörlerinin zaman zaman piyasadan fıstığı çekerek fiyat artışına sebep olduklarını vurguladı.

 

Karahan, fıstık ithalatının yasak olmasını fırsat bilen spekülatörlerinin önünü kesmek için kısa süreli de olsa fıstık ithalatına izin verilmesinin gerektiğini söyledi. MADO’nun sahiplerinden Atilla Kanbur da Veli Karahan’ın dile getirdiği sıkıntının kendilerini de zora soktuğunu belirterek, “Üretim aşamasında kullandığımız ürün fiyatlarında yaşanan ani artışlar sektörü zora sokuyor. Rekabet ortamında sıkıntı yaşamamak için bir kısım tedbirlerin alınması gerekli. Bunlardan bir tanesi de Antepfıstığı spekülatörlerine fırsat verilmemesi için kısa sureli de olsa ithalat izni verilmeli.” şeklinde konuştu.

 

Daha sonra, Anadolu Girişimci İşadamları Derneği (AGİD) Yönetim Kurulu Üyesi ve Vural Plastik A.Ş. sahibi Mustafa Vural söz aldı. Plastik sektöründeki büyük bir sıkıntıyı dile getiren Vural, üçüncü dünya ülkelerinde üretilen polipropilen ve düşük yoğunluktaki polietilen vergilerinin çok yüksek olduğunu söyleyerek çözüm istedi. Not alan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan da, toplantı sonrası telefonla aradığı bürokratını Mustafa Vural’la görüştürerek sorunun giderilmesi yönünde çalışmaları başlattı.

İşadamları gezi esnasında Türkiye’nin önde gelen firma yetkilileriyle de görüşme fırsatı buldu. Çalık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Altınbaş ve Alpet Sahibi İmam Altınbaş, MADO Sahibi Atilla Kanbur, Polaris ve Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral’le Adanalı işadamları ayrı ayrı görüşerek fikir alışverişinde bulundu.

AGİD Genel Sekreteri Mustafa Kılıçel de, Arnavutluk ve Karadağ’daki fabrikaları da yerinde gezip inceleyen işadamlarının Sheraton Oteli’nde oluşturulan standlarda ürünlerini tanıtma fırsatı bulduğunu ifade etti.

Kılıçel, Arnavutluk ve Karadağlı işadamları ile ikili görüşmeler yapan sanayicilerin birçok ön anlaşmalar da yaptığını da sözlerine ekledi.

Diğer Haberler
TUSKON, Mısır İle Ticaret Hedefini 10 Mi...
IMF Öcümüz Değil Anlaşma Yapılabilir
"610 Çeşit Madenimiz Var, İşadamlarını Y...
HÜRSİAD dan Zirve'ye Ziyaret
Zonguldak İşadamları Derneği Üyeleri, Su...
İŞHAD Başkanı Ekşi, Krizle Fırsatların O...
AGİD Sudan Heyetini Ağırladı
TUSKON, Ağabeylik Yaptı, İşadamları Yeni...
OGİAD Başkanı Keten: Dünya Ticareti TUSK...
GÜNSİAF Sekreteri Fırat: Türkler, Afrika...

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama