www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Basında Biz

TUSKON, Mısır İle Ticaret Hedefini 10 Milyar Dolara Çıkardı

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu(TUSKON), 100 işadamı ile Mısır`a çıkarma yaptı. Kahire`de düzenlenen Türkiye-Mısır Ticaret ve Yatırım Köprüsü programı iki ülkenin yatırımcılarını bir araya getirdi. 800`e yakın Mısırlı girişimcinin Türk meslektaşlarıyla buluştuğu toplantıda, 3 milyar dolar olan ikili ticaret hedefinin 10 milyar dolara çıkarılması kararlaştırıldı. Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Rachid Muhammed Rachid ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün`ün başkanlık ettiği heyetler, fabrika ziyaretleri gerçekleştirdi.

2005 yılına kadar iki ülke arasındaki ticaret hacmi sadece 726 milyon dolarken, 2009 itibarıyla bu rakam 3 milyar dolara ulaştı. Mısır`da halen 290 Türk şirketinin yatırımı var. Ülkede Türk girişimcilere ait 70 fabrika faaliyet gösteriyor. Türk girişimcilerin yatırım tutarı 1,5 milyar dolar ve toplam 50 bin kişilik istihdam sağlıyorlar. TUSKON toplantısında her iki bakan üç yıl içinde ticaret hacmi için 10 milyar dolar hedefi koydu. İki ülke arasında 2005`te imzalanan ve 2007`de yürürlüğe giren serbest ticaret anlaşması, ekonomik ilişkilere büyük ivme kazandırmış. Türkiye`nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, iki ülke arasındaki ticareti küresel krizin bile durduramadığını belirterek, `2008`de ticaret hacmi yüzde 50 artarken, 2009`da ise yüzde 38 artış gösterdi. Dünya ticaretindeki daralmaya karşılık bu artış, çok önemli bir gelişme.` yorumunu yaptı.

TUSKON toplantısında katılımcılar, her iki ülkenin ekonomik olduğu kadar siyasi ve kültürel alanlardaki işbirliğinin önemine de vurgu yaptı. Sanayi Bakanı Ergün, Türkiye ile Mısır arasındaki işbirliğinin bütün Afrika kıtasını olumlu etkileyeceğinin altını çizdi. Bunun bölgesel barışa da katkı yapacağını vurgulayan Ergün, `Türkiye ile Mısır`ın ekonomik, kültürel ve sosyal işbirliği sadece iki ülkeyi değil, bütün bölgeyi yakından ilgilendiriyor.` dedi. TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise iki ülke arasındaki yatırımları ve ticari işbirliğini yeterli bulmadıklarını dile getirerek, hedeflerini 10 milyar dolar olarak açıkladı. Türkiye için Mısır`ın Afrika`ya açılan kapı, Mısır için de Türkiye`nin Avrupa`ya açılan bir kapı olduğunu hatırlatan Başkan Meral, önümüzdeki günlerde Mısırlı işadamları ile Afrika`nın diğer ülkelerinde ortak yatırım yapmayı hedeflediklerini ifade etti.

TÜRK OKULU, İLİŞKİLERİMİZİ GÜÇLENDİRECEK

Mısır`daki Türk yatırımları, bu ülkeye `know how` (üretim teknolojisi) transferinde öncülük yapıyor. Sabancı, Taha Holding, Eroğlu Holding ve Çalık Holding gibi önde gelen firmaların yatırımları Mısır tarafında teknik boyutuyla da büyük ilgi görüyor. Mısırlı Bakan Rachid de, Türk yatırımlarının yeni teknolojilerin ülkeye kazandırılmasında büyük katkısı olduğunu belirtti. Mısır Sanayi Geliştirme Ajansı Başkanı Amr Assal ise, `Türkler Mısır`a eğitim yatırımı da yaptı ve burada Selahattin Türk Okulu açıldı. İki ülke işbirliğinin gelişmesinde eğitim yatırımları da büyük önem taşıyor.` diye konuştu.

Türkiye-Mısır ticaret köprüsü toplantısında alınan kararlar

Halen 3 milyar dolar civarında olan karşılıklı ticaret hacmi, 10 milyar dolara ulaşma potansiyeline sahip.

Her iki ülkenin bankaları karşılıklı şube açmalı ve bankacılık sistemleri birbirine yaklaştırılmalı.

Havayolu seferleri karşılıklı olarak artırılsın.

Vizeler karşılıklı olarak kaldırılabilir.

Savunma sanayii ve inşaat sektöründe iki ülke işbirliği yapmalı.

ZAMAN 20 Ocak 2010

Diğer Haberler
Brezilya'nin En Zenginleri TUSKON'un Zir...
TUSKON'un İhracata Yaptiği Katkiyi Kimse...
Köprüyü TUSKON Kurdu, Kazakistan'la 400 ...
TUSKON Başkanı Meral: İthalatçılar Artık...
Haiti Depreminde Yardıma Koştunuz Yatırı...
Rusya ile Yapılan 17 Anlaşma 25 Milyar D...
Devlet Bakanı Ve Başbakan Yardımcısı Ali...
Köşk'ten Tuskon'a İhracat Teşekkürü
Babacan: Türkiye'nin Finans Sektörünün Y...
Petrolü Bulan Uganda Türk Yatırımcıları ...

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama