www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Basında Biz

Başbakan Tayyip Erdoğan, Tuskon Genel Kurulunda Ekonomi ve Demokrasi İlişkisine Değindi

Başbakan Tayyip Erdoğan, TUSKON genel kurulunda  ekonomi ve demokrasi ilişkisine değindi. Döneminde yapılan yolları anlatan Erdoğan, “Tek başına otoban inşa etmek yetmiyor.Eşzamanlı olarak demokrasi otobanını, hukuk otobanını da inşa etmek zorundasınız” dedi.

Türkiye hızlı büyüyecek

Erdoğan, 79 yılda yayılan 6 bin 100 kilometrelik yola karşın kendi dönemlerinde, 17 bin 474 kilometre bölünmüş yol yaptıklarından yola çıkarak, şu değerlendirmeyi yaptı: “Yol medeniyettir ve su medeniyettir, fakat tek başına yol inşa etmek, tek başına otoban inşa etmek yetmiyor. Ankara-Eskişehirarasına, Ankara-İstanbul arasına, Ankara-Konyaarasına, Sivas arasına  hızlı tren hattı döşemek tek başına yetmiyor. Demokrasiyi de hukuku da   kaliteli, sağlıklı bir yapıya kavuşturmak gerekiyor.”

 

Demokrasi ve zenginlik

“Demokrasi zenginleşmezse, demokrasi gelişmezse, ekonominin ve vatandaşın zenginleşemeyeceğini” dile getiren Erdoğan, bu konuda da şunları söyledi: “Hem demokrasiyi hem de  ekonomiyi aynı anda zenginleştirmek, güçlendirmenin mücadelesini verdik.AK Parti iktidarında Cumhuriyet tarihinin en  büyük demokrasi dalgalarına şahit oluyoruz. Vesayetçi anlayışlar, statükocu yaklaşımlar bir bir çözülüyor. Şu anda da ibretlik bir tartışma yürütülüyor. Açıkçası ilk kez yaşadığımız bir tartışma değil. Ne diyorlar? ‘Profesörün oyuyla, çobanın oyu bir olamaz’ diyorlar. Demokrasi kavramına işlerine geldiği gibi yorumlar getiriyorlar.”

Ülke ülke dolaşıp yatırım ve ticaret imkânları kovalamak benim meselemdir

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan,  Türkiye’nin işadamlarının gayreti, samimiyeti ve heyecanından söz ederken, ‘ufukların efendisi’ benzetmesi yaparken, “ Türkiye bu yıl küresel krizi  hızlı bir şekilde geride bırakıyorsa krizin etkilerinden  hızlı bir şekilde sıyrılıyorsa işte bu gayretlerin neticesinde oldu” dedi. İşadamlarına teşekkür eden Erdoğan, şöyle konuştu: “Buradan binlerce kilometre uzağa gidip bir Türk işadamının inşa ettiği eseri görmenin ne  büyük bir mutluluk olduğunu çok iyi biliyorum. Bizlere bunu yaşatan tüm işadamlarına teşekkür ediyorum. Bir işadamının karşılaştığı zorluk, benim meselemdir. İşadamları ile yan yana, omuz omuza,  ülke ülke dolaşıp yatırım ve ticaret  imkanlarını kovalamak benim meselemdir.”

 

TUSKON: IMF’ye ‘öcü’ gibi bakmayın, maliyeti düşük kaynak olabilir

TÜRKİYE İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu Başkanlığı’na bir kez daha  seçilen Rızanur Meral, IMF’nin bir ‘öcü’ olarak görülmemesi gerektiğini düşündüklerini dile getirdi. Meral, “Şartlarının  ülkemiz menfaatlerine uygun ve maliyetinin düşük olması halinde IMF  kredilerininde bir  finans kaynağı olarak kullanılmasında mahzur görmüyoruz” diye konuştu.

 

40 bin yeni ihracatçı 

Bu arada TUSKON’a bağlı derneklerin, ihracatın  Türkiye geneline yayılmasını sağladığını belirten Meral, hükümetimizin 2023 yılı için koyduğu 500 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalamak için 40 bin  yeni ihracatçı oluşturmaya soyunduklarını söyledi.

 

Genel kurula 8 bakan katıldı

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmasını yaptığı TUSKON genel kuruluna, bakanlar da yüksek bir katılım gösterdi. Toplantıya şu bakanlar katıldı: “Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanları Zafer Çağlayan ve Faruk Nafiz Özak, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım.”

TÜRKİYE İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen 3’üncü Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ekonomiyle ilgili örnekler verirken siyasi  göndermeler yaptı. “Tek başına yol inşa etmek, tek başına otoban inşa etmek yetmiyor” diyen Erdoğan, “Ulaşımı  kolaylaştırmak için,  kaliteli ve hızlı bir ulaşım  altyapısını oluşturmak için geniş,  kaliteli yollar inşa ederken, eş zamanlı olarak demokrasi otobanını, hukuk otobanını da inşa etmek zorundasınız” dedi.

 

Diğer Haberler
Brezilya'nin En Zenginleri TUSKON'un Zir...
TUSKON'un İhracata Yaptiği Katkiyi Kimse...
Köprüyü TUSKON Kurdu, Kazakistan'la 400 ...
TUSKON Başkanı Meral: İthalatçılar Artık...
Haiti Depreminde Yardıma Koştunuz Yatırı...
Rusya ile Yapılan 17 Anlaşma 25 Milyar D...
Devlet Bakanı Ve Başbakan Yardımcısı Ali...
Köşk'ten Tuskon'a İhracat Teşekkürü
Babacan: Türkiye'nin Finans Sektörünün Y...
Petrolü Bulan Uganda Türk Yatırımcıları ...

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama