www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Basında Biz

Sayın Başbakanımızın Katılımı İle Gerçekleştirilen TUSKON Genel Kurulunda Rızanur Meral

TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral, uluslararası problemlerin Çözümü Adına Alınan İnisiyatifler Ve Sergilenen Onurlu Diplomasi Sayesinde Türkiye'nin İtibarının Arttığını Belirtti.

Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rıza Nur Meral, uluslararası problemlerin çözümü adına alınan inisiyatifler ve sergilenen onurlu diplomasi sayesinde Türkiye'nin itibarının arttığını belirterek, "Dünyayı sürekli gezen işadamları olarak açık yüreklilikle ifade ediyoruz; yıllardır ülkemiz sınırlarının dışında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın onur ve gururunu bu denli yaşamamıştık." dedi. 

TUSKON'un Sütlüce Kongre Merkezi'nde düzenlenen genel kurulun açılış konuşmasını yapan Rızanur Meral, hükümetin yürüttüğü dış politikasından övgüyle bahsetti. Uluslararası problemlerin çözümü adına alınan inisiyatifler ve sergilenen onurlu diplomasi sayesinde Türkiye'nin dünyadaki itibarı ve imajının hızla yükseldiğini kaydeden Meral, "Bu da bizlere artan marka değeri olarak hızla geri dönmektedir. Marka değerinin yükselmesi ile Türk malı ürünlere talep ve biçilen değer artmaktadır. Dünyayı sürekli gezen işadamları olarak açık yüreklilikle ifade ediyoruz; yıllardır ülkemiz sınırlarının dışında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın onur ve gururunu bu denli yaşamamıştık. Bu güzelliklere vesile olduğunuz için size en içten şükranlarımızı arz ediyoruz." diye konuştu. 

Geçen 8 yılda siyasi istikrar ile uygulanan cesur ve akılcı reformlar sonucunda, ekonomik olarak büyük atılımlar gerçekleştirildiğini, bu sayede milli gelir artarken ihracatın üçe katlandığını aktaran Meral, dünyanın finansal ve ekonomik krizlerle sarsıldığı son iki yılda 189 ABD bankasına el konulup, 700 banka da takip listesine alınırken, Türkiye'de bankaların daha önce alınan tedbirler ve sıkı denetimler sonucunda en ufak bir sendeleme dahi yaşamadığına da dikkat çekti. 

Rızanur Meral, krize karşı gösterdiği direnç sayesinde Türkiye'nin kredi notunun genel gidişatın aksine sürekli yükseldiğini ve bu durumun ekonomi yönetimindeki başarıyı tescillediğini ifade ederek, şu uyarılarda bulunmayı da ihmal etmedi: 

"Uygulamaya konulacak mali kurala disiplinle uyulması ekonomimizin öngörülebilirliğini arttıracak ve yatırım risklerini düşürecektir. TUSKON olarak IMF'nin bir öcü gibi görülmemesi gerektiğini düşünüyor, şartlarının ülkemiz menfaatlerine uygun ve maliyetinin düşük olması halinde IMF kredililerinin de bir finans kaynağı olarak kullanılmasında mahzur görmüyoruz. Dünya'da ekonomik daralmaya paralel sıkıntıların hissedildiği bu dönemde imzalanan serbest ticaret anlaşmaları, vize kaldırma protokolleri,Türk Hava Yolları'nın artan direkt uçuşları ve açılan yeni Türk Büyükelçilikleri ülkemizin ihracat potansiyeline son derece olumlu katkılarda bulunmaktadır." 

"ABD SÖZDE SOYKIRIM TASARISI YANLIŞINDAN DÖNMELİ" 

Bu arada ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde kabul edilen, tarihi gerçeklerle bağdaşmayan sözde Ermeni soykırımı tasarısının Türk milletinin onurunu rencide ettiğini ve iki ülke arasında olumlu seyreden ilişkileri tehlikeye attığını söylemeden geçemeyeceğim. Türk iş dünyası olarak ABD yönetiminin bu vahim noktadan geri dönülmesi için üzerine düşeni yapmasını bekliyoruz. 

CİHAN 06.03.2010

Diğer Haberler
Brezilya'nin En Zenginleri TUSKON'un Zir...
TUSKON'un İhracata Yaptiği Katkiyi Kimse...
Köprüyü TUSKON Kurdu, Kazakistan'la 400 ...
TUSKON Başkanı Meral: İthalatçılar Artık...
Haiti Depreminde Yardıma Koştunuz Yatırı...
Rusya ile Yapılan 17 Anlaşma 25 Milyar D...
Devlet Bakanı Ve Başbakan Yardımcısı Ali...
Köşk'ten Tuskon'a İhracat Teşekkürü
Babacan: Türkiye'nin Finans Sektörünün Y...
Petrolü Bulan Uganda Türk Yatırımcıları ...

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama