www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Basında Biz

Rusya ile Yapılan 17 Anlaşma 25 Milyar Dolarlık Yatırım İmkanı Sağladı

Türkiye-Rusya Federasyonu  İş Forumu Ankara yapıldı. Foruma,Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TUSKON Başkanı Rızanur Meral  katıldı.

-"OTOBANLAR DÖŞÜYORUZ"-

Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, siyasetin  sağlamolması halinde ekonominin de  sağlam olacağını vurgulayarak, "Birçok anlaşma imzalandı. Bu anlaşmaların hepsinin altı dolu. Bu anlaşmalar önümüzü açan anlaşmalardır. Otoban döşüyoruz adeta üzerinde yürün diye. Başlı başına vize anlaşması işadamları için ne kadar  çokönemlidir. Burada bir tezatta var.  Türkiye AB ile tam üyelik müzakerelerini yönetiyor. 15 senedir  Avrupa Gümrük Birliği içerisindeyiz ama siz işadamları malınızı satmak için  çok büyük engellerle karşılaşıyorsunuz vize almak için" diye  konuştu.

Gül,  konuşmasında inşaat, ulaştırma, turizm gibi alanlarda yapılan ortak yatırımlara da değindi.    

-SIKINTILAR VARDI ANCAK UZLAŞMA SAĞLANDI-

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev,  özel bir kurulun oluşturulmasının ikili ilişkilerin son derece önemli bir seviyeye çıktığını gösterdiğini dile getirerek, insani ilişkilerin daha iyi bir seviyeye getirilmesi gerektiğini anlatan Medvedev, sıkıntılar olduğunu ancak uzlaşma sağlandığını ve önemli belgelerde imza attıklarını dile getirdi. İmzalanan anlaşmalarla 25 milyar  dolarlık yeni yatırım  imkanınınsağlandığını vurgulayan Medvedev, yatırımın  dış ticaret hacminden daha önemli olduğunu söyledi.

-"VİZE İLE TURİZM ALANINA BÜYÜK HEDİYE VERİLDİ"-

Dış ticaret hacminin de ekonomik kriz öncesine ulaşmasını beklediklerini kaydeden Medvedev, vize ile turizm alanına da büyük hediye verildiğini ifade etti. İnşaat sektörünün de son derece önemli olduğunu anlatan Medvedev, inşaattaki hacmin 30 milyar  dolaraçıktığını belirtti. Milli döviz kullanılmasının geliştirilmesinin önemi de değinen Medvedev, ruble ve  TL  kullanımı için  ortak  banka kurulmasının önemli olduğunu ifade etti.

-SOÇİ'DEKİ  ORGANİZASYONLARDA TÜRK MÜTEAHHİTLERİ EN İYİ ŞEKİLDE YER ALACAK-

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan,  dış ticaretin kriz öncesi döneme süratle dönmek üzere bir seyir  izlediğini kaydetti. Rusya ile 5 yıl içinde  dış ticaretin 100 milyar  dolara çıkarılması hedefini anımsatan Çağlayan, yapılan  çalışmalar sonrasında bunun daha öncesinde olmasını temenni ettiğini söyledi.  Türkiye ile Rusya'nın toplam  dış ticaret hacminin 1 trilyon  doları geçtiğinin altını çizen Çağlayan, "160 milyar  dolardan fazla uluslar arası alanda   yapan müteahhitlik sektörünün bugün Rusya ile bunun yüzde 20'sinden fazlasını gerçekleştiriyor. Soçi'de yapılacak olan  organizasyonlarda Türk müteahhitleri en iyi şekilde yerlerini alacaklardır" dedi.

Vizenin kaldırılmasına da değinen Çağlayan, buna gönülden mutlu olduğunu söyledi. Çağlayan, iki  ülke arasındaki  ortak  bankanınkurulmasının son derece önemli olduğunu sözlerine ekledi.

-GÜMRÜKLERDE CİDDİ GECİKMELER YAŞIYORUZ-

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Rusya ile dengeli bir  dış ticaret istediklerini ifade ederek,  dış ticaret önündeki engellerin biran önce kaldırılmasının gerektiğini söyledi. İhracatçıların Rusya gümrüklerinde büyük sorunlar yaşadığını kaydeden Büyükekşi,  özel  faturalı malların kargoyla ulaştırılamadığını, gümrüklerde  yüksek referans fiyat uygulamasının olduğunu, gümrüklerde ciddi gecikmeler yaşandığını dile getirdi. İkili ticarette yerel para biriminin kullanılmasının şu anda mümkün olduğunu ancak yeteri kadar bu birimin kullanılmadığını dile getiren Büyükekşi, bununla ilgili kurulacak  bankayı ihracatçılar olarak desteklediklerini vurguladı. Büyükeşki,  beyaz  et için  kota isterken, yaş sebze ve meyvede de yaşanan sorunların giderilmesi gerektiğini kaydetti.

-YATIRIM ÇAĞRISI-

TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise, vizelerin karşılıklı olarak kaldırılma noktasına gelinmesinin ilişkilerin ne denli geliştiğinin somut  göstergesiolduğunu belirterek,  çalışmaların sadece ticaretle sınırlandırılmaması gerektiğini söyledi. Rusya'daki birçok yeni  sanayi yatırımına  ortak veya müstakil olarak imza  atmaya  hazır olduklarını kaydetti. Meral, Rus yatırımcılarından  Türkiye'ye yapmakta olduğu  enerji, turizm ve diğer alanlarda yatırımlarını devam ettirmelerini istedi.

(ANKA) 13.05.2010

 

 

Diğer Haberler
TUSKON Başkanı Meral: İthalatçılar Artık...
Haiti Depreminde Yardıma Koştunuz Yatırı...
Devlet Bakanı Ve Başbakan Yardımcısı Ali...
Köşk'ten Tuskon'a İhracat Teşekkürü
Babacan: Türkiye'nin Finans Sektörünün Y...
Petrolü Bulan Uganda Türk Yatırımcıları ...
TUSKON'un Misafiri Yeni Zelanda Başbakanı
Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfe...
TUSKON'dan Anayasa Paketine Destek
Başbakan Tayyip Erdoğan, Tuskon Genel Ku...

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama