www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Basında Biz

Değişiklikten Korkmuyoruz

Türkiye işadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, Mısır ve Tunus'taki olaylar nedeniyle ticaretin o ülkelerle neredeyse donmuş durumda olduğunu söyledi. Son günlerde meydana gelen toplumsal olayların Türk işadamlarının buralarla gerçekleştirdikleri işlerini etkilediğine işaret eden Meral, şöyle konuştu: 'Değişiklikten korkmuyoruz' "Şu anda ticaret o ülkelerle neredeyse donmuş durumda. O ülkelerin alıcıları, mal ithal etmekte tedirgin davranıyorlar. Çoğunlukla devlet bankaları, para transferlerini geçici olarak biraz ağırlaştırmış durumdalar. Gümrüklerdeki durumlardan, nakliye güvenliğinden, depola' mallardan tam emin değiller."

Mısır ve Tunus'taki olayların durulmasından soma ötelenmiş taleple birlikte yılın ikinci yarısından sonra Türkiye ile ticaretlerinin daha canlanarak telafi edileceğine inandıklarını dile getiren Meral, "Oralarda yeni yönetimlerle, daha liberal, daha toplumun tabanına yayılmış yönetimlerle bundan soma ticari ve ekonomik ilişkilerin daha iyi olacağını düşünüyoruz. Bu ülkelerde olabilecek bütün değişiklikler, bundan soma siyasi anlamda Türkiye'nin lehine olabilecek değişikliklerdir. Bundan dolayı korkmuyoruz" diye konuştu. Meral, Mısır'da yatırımları bulunan Türk firmalarının 50 binden fazla Mısırlıyı istihdam ettiğini vurgulayarak, "Onlar bu yatırımların kendilerine değer sağladığının farkındalar. Türk yatırımlarının başta Mısır olmak üzere oralara süreceğini düşünüyoruz. Şu anda yatırımlar için herhangi bir tehlike ya da endişe yok" dedi.

Maliye Bakam Mehmet Şimşek, Wall Street Journal'da yayımlanan haberde, Ortadoğu gelişmeleri ile ilgili olarak Türkiye'nin, ihracatının yüzde 20'sini yaptığı Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da daha geniş bir istikrarsızlık dalgasının, Türkiye için bazı olumsuz etkilerinin olabileceğini söyledi. Tunus ve Mısır'da tecrübeler ile Türkiye arasında herhangi bir parallelik yapmanın yanlış olacağım söyleyen Şimşek, Türkiye'de yoksulluğun ortadan kaldırılmasında büyük bir ilerleme sağlandığım söyledi.

MİLLİYET 31.01.2011

Diğer Haberler
Türk İşadamlarından Sırbistan'a Çıkarma
TUSKON, 250 İşadamıyla Kamboçya'ya Çıkar...
Avrupa Birliği'nden TUSKON'A Övgü
İyi Ki Stand-By Yapmadınız
Nijerya'da Patlamak Üzere Olan Çok İş Var
Bu Yüksek Moral İstihdam Artırır
Abdullah Gül'den Büyük Övgü - Video
ABD Kredi Verecek Türk Şirketi Arıyor
Baka, Tuskon ile İşbirliği Yapmak İstiyor
TUSKON, Ortadoğu'dan İşadamlarını İstanb...

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama