www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Basında Biz

Türk İşadamlarından Sırbistan'a Çıkarma

Türkiye ile Sırbistan arasında vize uygulamasının kaldırılması, Türk işadamlarını bu ülkeye yöneltti. Balkanlar'a açılmak için Sırbistan'ı üs ilan eden Türkler 2 yıl içinde ihracat hacmini 2 milyar $'a çıkaracak.

Şimşek: Sırbistan'ı görmezden gelemeyiz TUSKON'un Sırbistan'daki iş ortağı Sırbistan Uluslararası Ticaret Derneği'nin (SİTA) Başkanı Ömer Şimşek de Sırbistan'ın önyargılar nedeniyle bugüne kadar Türk yatırımcılar tarafından ikinci plana atıldığını söylüyor. "Burada işlenmeyi bekleyen çok sayıda işyeri var. Özellikle de sanayi alanında. Rusya, Moldovya, Ukrayna gibi Balkan ülkeleriyle iş yapmak isteyenler için Sırbistan merkez. Sırbistan'ın Rusya Federasyonu ve Avrupa Birliği ülkeleriyle ticaret anlaşmasının olması da Balkanlar'a ihracat yapmak isteyen Türk yatırımcılar için büyük avantaj" diye konuştu. Programda konuşan Belgrad Ticaret Odası Başkam Ivana Zeljkovic, devlet olarak yatırımcıya her türlü yardımda bulunacaklarım taahhüt ederek, Türk şirketlerini özellikle mobilya, inşaat, gıda, tekstil ve telekomünikasyon alanlarında yatırıma davet etti.

AFRİKA'DA yaptığı çalışmalarla 3 milyar dolar olan ticaret hacminin 4 yılda 20 milyar dolara çıkmasına katkıda bulunan Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON), Sırbistan ile vizelerin kalkmasıyla birlikte gözünü Balkanlar'a çevirdi. Komşu 7 ülkenin başkentine sadece 45 dakika mesafede olması sebebiyle üs sayılan Sırbistan, TUSKON tarafından düzenlenen 2'nci Sırbistan tş Forumu'na başkent Belgrad'da ev sahipliği yaptı. Türkiye'den 46, Sırbistan'dan ise 150 firma yetkilisinin katıldığı forumda işadamları yeni iş alanları yaratmak için ikili görüşmelerde bulundu. Hedef ise iki ülke arasında 500 milyon dolar olan ticaret hacmim 1-2 yıl içinde 2 milyar dolara çıkarmak. 2023'te 500 milyar dolarlık ihracat hedefleyen Türkiye'de, bu rakamın yüzde 40'ını TUSKON üyelerinin gerçekleştirmesini hedeflediklerini söyleyen TUSKON Başkan Yardımcısı Ahmet Coşkun, "Üye sayımız 20 bini geçti. Özellikle yurt dışına açılmak isteyen firmalar için TUSKON önemli bir kapı. Üyelerimizin yarısından fazlası ihracat yapıyor. İhracat yapmayanlar ise bir yıl içinde ihracat yapmaya başlıyor" dedi. Afrika'da yaptıkları çalışmalarla 4 yılda bu kıtaya yapılan ihracatın 3 milyardan 20 milyara çıkmasına katkıda bulunduklarını söyleyen Coşkun, yılda yaklaşık 1,000 civarında organizasyon düzenlediklerini, bu organizasyonlarla Anadolu'daki firmaların dünyaya açıldığını vurguladı. Coşkun, Sırbistan'ın ihmal edilmiş bir bölge olduğunu söyleyerek, Sırbistan'da ticaretin artırılması için düzenlenen bu forumun önemini şu sözlerle değerlendirdi: "Türkiye ile Sırbistan arasında vize uygulamasının kalkması dış ticarete hız kazandırdı. 1.5 ay gibi kısa bir sürede bu ülkeye yapılan ihracat yüzde 10 arttı. Coşkun, iki ülkenin iş dünyası arasındaki ikili ilişkilerin artarak süreceğini kaydetti. Şimşek, Balkanlarda iş yapmak isteyenler için Sırbistan'ın merkez olduğunu belirterek, "İşgücü ve vergi maliyetinin az olması Sırbistan'ı cazip kılıyor. 11 yıldır buraya tekstil ihracatı yapıyorum. 2011 'de inşaat alanında yatırım yapma planım var" dedi. Türkiye'nin ilk yerli silo üreten şirketi Çukurova Silo'nun Satış Müdürü Mehmet Pars Sezer 5 yıldır Sırbistan ile l ticari ilişkileri olduğunu söyledi.

RAKAMLARLA SIRBİSTAN

Yüzölçümü88 bin km2

Nüfus7.5 milyon

Kişi başı gelir6 bin 585 dolar

Aylık ortalama maaş402 euro

Enflasyonyüzde 6.6

 

SABAH 23.02.2011

 

Diğer Haberler
Güney Amerika Ortak Pazarı İle Sta'yı Ba...
Amerika'da Balkan Rüzgarı
TUSKON Olarak Biz İş Birliğine Hazırız
Çağlayan: Yeni Dönemde Yatırım Avcılığı ...
Stefan Fule, TUSKON'u Ziyaret Etti
Rızanur Meral İle Özel Röportaj
TUSKON Üyeleri Helal Parayla Bugünlere G...
İstanbul'da BM'nin düzenlediği EAGÜ Konf...
Kırgızistan'la Hedef 1 Milyar Dolar Ticaret
Türk Yatırımları Kosova İçin Jeneratör O...

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama