Basında TUSKON

Mini Davos Türk ekonomisine T-BRIC`le başladı
Mini Davos Türk ekonomisine T-BRIC`le başladı

Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Schwab, `Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin`in oluşturduğu BRIC`e ekonomik açıdan rekabet gücü hızla artan Türkiye de girmeli. Grubun adı T-BRIC olmalı` dedi.Referans/2006-11-24 11:23:18

 `En hızlı gelişen, rekabetçi ekonomiler kulübü olarak bilinen Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin`in oluşturduğu BRIC`e Türkiye de dahil edilmeli. Ekonomik açıdan rekabet gücü hızla artan, dinamik nüfuslu Türkiye`nin de bundan sonra T-BRIC olarak adlandırılacak grupta yer alması gerekiyor.` Dünya Ekonomik Forumu (DEF) Başkanı Profesör Klaus Schwab dün başlayan İstanbul zirvesini bu sözlerle açtı. Aslında bu sözler zirveye katılanların görüşlerini de özetliyordu.

Katılımcıların büyük kısmının Ortadoğu ülkelerinden olduğu zirvede oturumlara damgasını vuran konu Avrupa Birliği (AB) oldu. DEF toplantısına katılan yabancı konuşmacılar Türkiye`nin daha iyi pazarlamaya ihtiyaç duyan büyük bir ürün olduğu görüşünü paylaştı. Siyaset ve iş dünyasından 400`den fazla ismin hazır bulunduğu toplantıda, kahve molaları ayak üstü ikili görüşmeler yapmak isteyen birçok katılımcı için altın fırsattı.

Baş başa görüşmeler için ayrılan bölgeler, gün boyu birçok kulis çalışmasına da imkan verdi. Toplantıya dünya çapında şirket yöneticileri ve ünlü isimler rağbet etmedi. Biraz da bu yüzden birbirlerinin boynundaki yaka kartlarını inceleyen ve kalabalığın içinde tanıdık yüzler arayan katılımcılar etkinliğin en alışıldık görüntüsü oldu.

 

Türkiye büyük bir fırsat ülkesi

Klaus Schwab, `Bu bölge istikrarsızlıkla anılırken, Türkiye giderek istikrarıyla anılır hale geliyor. Türkiye`deki yatırımların gelişmesi, bu ülkeye gösterilen güvenin bir göstergesi. Türkiye potansiyel olarak her türlü iş alanında büyük bir fırsat ülkesi olarak karşımıza çıkıyor` diye konuştu.

 

AB üyeliği 21. yüzyılın projesi

Dünya Ekonomik Forumu`nda konuşan Başbakan Erdoğan, Avrupa Birliği üyeliğinin, medeniyetler ittifakı için verilecek en büyük mesaj olacağını söyledi. `Bu 21. yüzyılın barış projesidir` diyen Erdoğan zirvede yabancı devlet adamı ve işadamları ile ikili görüşmelerde bulundu.

İstanbul 3 toplantıda 2000 yatırımcıyı buluşturdu

Dünya Ekonomik Forumu, MÜSİAD tarafından düzenlenen 10. Uluslararası İş Forumu Kongresi ve Fuarı, İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi Toplantısı yaklaşık 2 bin yatırımcı ile çok sayıda üst düzey yönetici ve liderleri İstanbul`da buluşturdu.

 

Dünya Ekonomik Forumu`nun dün başlayan (DEF) İstanbul Zirvesi`nde katılımcıların büyük kısmının Ortadoğu ülkelerinden olması dikkat çekti. Açılış toplantısından başlayarak ilk günkü oturumlara damgasını vuran konu ise Avrupa Birliği (AB) oldu. Yine ilk günün oturumlarında konuşmacılar arasında AB kurumlarından temsilciler de ağırlıktaydı.

AB Komisyonu`nun ekonomik ve mali işlerden sorumlu üyesi Joaquin Almunia, hem açılış toplantısına hem de hemen ardından düzenlenen `Türkiye, bölge ve Avrupa Birliği` başlıklı oturuma konuşmacı olarak katılarak zirvenin ilk gününde en çok mesai yapan isim oldu. Açılış oturumunda AB konusunun dışına çıkarak özellikle Ortadoğu`daki gelişmelere ve Türkiye`nin bu bölgedeki ülkelerle ilişkisine vurgu yapan isim ise Türkiye`nin AB müzakerelerini yürütme görevini üstlenmiş olan Ali Babacan`dı. Babacan, Türkiye`nin AB için Doğu`ya açılan kapı olduğuna dikkat çekti, Türkiye`nin Bosna-Hersek, Afganistan ve son olarak da Lübnan`da güvenliğin sağlanması konusunda oynadığı aktif rolü hatırlattı. Ortadoğu ülkelerinden gelen katılımcıların yorumları Türkiye`nin AB üyeliğinin sadece Brüksel ve Ankara`yı değil, tüm bölgeyi ilgilendirdiği yönündeydi.

 

Sadece AB eksenli tartışılmamalı

Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Profesör Klaus Schwab, daha önce anons edildiği gibi saat tam 11.00`de açılışını yaptığı zirvede en hızlı gelişen, rekabetçi ekonomiler kulübü olarak bilinen Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin`in oluşturduğu BRIC`e Türkiye`yi de dahil etmeyi önerdi. Schwab`a göre ekonomik açıdan rekabet gücü hızla artan, dinamik nüfuslu Türkiye`nin de bundan sonra T-BRIC olarak adlandırılacak grupta yer alması gerekiyor.

DEF İstanbul zirvesiyle aynı tarihlere denk gelen Uluslararası İş Forumu`nun organizatörü Müstakil İşadamları Derneği`nden (MÜSİAD) ise kimsenin toplantıya katılmamış olması dikkat çekti. Özellikle Ortadoğu ülkelerinden gelen katılımcıların bazıları, bir gün önce başlayan Uluslararası İş Forumu (IBF) toplantısını da takip ettiklerini söyledi.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Genel Sekreteri Mustafa Günay ise Schwab`ın konuşmasına başlarken Türkiye`yi BRIC`e eklemesinin çok önemli olduğunu belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı: `Ben bundan 3 yıl önce Ürdün`de düzenlenen DEF bölgesel zirvesine de katılmıştım. Orada da Türkiye`ye ilgi oldukça yüksekti. Ekonomi Bakanı Babacan ve Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış katılımcıların çok büyük ilgi gösterdiği isimlerdi. Ancak tabii İstanbul`un zirveye ev sahipliği yapması bambaşka.`

Küresel Genç Liderler oturumuna katılan New America Foundation`dan Afsin Malavi de toplantıyı olumlu bulanlardan. `Ortadoğu`dan birçok işadamı ve yatırımcı gelmiş ancak ilginç olan fazla Çinli ve Hintli yüzlere rastlanmaması` diyen Malavi, toplantıda şu ana kadar AB`nin ön plana çıktığını, ancak Türkiye`nin sadece AB tartışması içinde ele alınacak bir konu olmadığını vurguladı. Malavi`nin bulduğu bir başka eksiklik ise DEF toplantılarında görmeye alışılan entellektüel, sanatçı ve yazarların bu toplantıya fazla rağbet etmemesi.

 

Milli Piyango ihalesine katılacağız

Dünya Ekonomik Forumu toplantısına katılan yabancı konuşmacılar, Türkiye`nin daha iyi pazarlamaya ihtiyaç duyan büyük bir ürün olduğu görüşünü paylaştı. Goldman Sachs`ın Yeni Pazarlar Birimi Başkanı ve İdari Direktörü Richard Bronks, doğrudan yabancı yatırım konusundaki konuşmasında Türkiye`nin gelişmekte olan pazar ile tam anlamıyla gelişmiş pazar arasında bir yerde olduğunu söyledi. Bu görüşe katılan Birleşik Arap Emirlikleri merkezli İstithmar kuruluşunun İdari Direktörü Richard Johnson ise Türkiye`nin yalnızca küresel olarak değil bölgesel olarak da rekabet ettiğini vurguladı. Johnson, `Ürün iyi ama pazarlamanız eksik` dedi. Türkiye`de eskiye göre çok az zorlukla karşılaştıklarını ifade eden Yunan Intracom Holding Başkanı Socrates Kokkalis ise, `1998`den bu yana Türkiye`deyiz. Şunu söyleyebilirim ki, kendi ülkemizde karşılaştığımız zorlukların bazıları burada yok. Çok memnunuz. Tamam Çin cazip bir ülke ama dil problemi var. Burada ise derdimizi çok daha rahat anlatıp anlaşabiliyoruz` diye konuştu. Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kokkalis, 4 ortaklı bir konsorsiyum ile Milli Piyango özelleştirmesine katılacaklarını, ortakların birinin Yunan, birinin Türk diğer ikisinin ise başka ülkelerden olacağını söyledi. (HABER MERKEZİ)

 

ANA BAŞLIKLAR

Dünya Ekonomik Forumu Türkiye Zirvesi`nde iki gün boyunca dört ana başlık altında toplantılar yapılıyor. Ana başlıklar şunlar:

Jeopolİtİk rol Türkiye`nin bölgesinde bir istikrar modeli olduğu belirtilerek bölgesel çatışmaları gidermede ve gerginlikleri azaltmada aktif bir rol oynayabilecek pozisyonda olduğu vurgulanıyor.

AB MÜZAKERELERİ Avrupa Birliği`nin Türkiye`nin risk azaltıcı rolünü göz önünde bulundurması gerektiği belirtilirken, Türkiye`ye de Avrupalılaşmanın karşılıklı çıkara dayalı olumlu bir süreç olduğu konusunda anlayış değiştirmesi tavsiye ediliyor.

KÜLTÜRLERARASI DİYALOG Türkiye`de sergilenen laik demokrasi ile İslam`ın birbirini tamamlayıcı özelliğinin diğer Müslüman ülkelere de örnek teşkil etmesi ve bunun da diyalog platformu yaratması gerektiği belirtiliyor.

REKABET GÜCÜ Türkiye`nin kalkınmada önemli adımlar atması, makro-ekonomik kırılganlığın azaltılması, altyapının geliştirilmesi, eğitimin kalitesinin ve erişilebilirliğinin artırılması öneriliyor.

 

Kıbrıs AB`ye desteği azalttı

Doğan Yayın Holding Başkan Yardımcısı Hanzade Doğan, Türkiye`nin AB üyeliğini destekleyenlerin oranının yüzde 70`ten yüzde 30`a düştüğüne dikkat çekerek `Kamuoyu bundan neden vazgeçti? Birinci nedeni Kıbrıs meselesi. Hepimiz sorunların detaylarının bilincindeyiz` dedi. Doğan, Kıbrıs meselesini sindirmeye çalışırken Fransa Meclisi`nde alınan kararın kötü durumu daha da kötü hale getirdiğini belirtti. (AA)

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, `Türkiye`nin Avrupa için önemi çok fazla, ne Avrupa Türkiye`siz, ne Türkiye Avrupa`sız yapabilir. Ama uzun bir süreç, moral bozmayacağız, çalışacağız` dedi. Sabancı, Dünya Ekonomik Forumu Türkiye Zirvesi`nin önemine ve Türkiye için anlamına değinerek toplantının İstanbul`da yapılmasının gurur verici olduğunu aktardı ve `Demek ki Türkiye bir fırsatlar ülkesi` dedi. (AA)

Coca-Cola Uluslararası Başkanı Muhtar Kent, bu toplantının zamanlama açısından çok önemli olduğuna dikkati çekerek Türkiye`nin bulunduğu bölgede istikrarsızlık olmasına rağmen Türkiye`nin eskiye göre daha güçlü ve istikrarlı bir ülke konumuna geldiğini ifade etti. Kent, Türkiye`nin AB sürecinde karşılıklı anlayış ve çıkar birliği ile hareket edebileceğini belirterek Türkiye`nin, AB mozaiği içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. (AA)

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Dünya Ekonomik Forumu toplantılarını yıllar boyunca başka ülkelerde izleyen biri olarak bir hayalin Türkiye`de gerçekleştiğini görmenin mutluluk verici olduğunu ifade etti. Şahenk, AB`nin Türkiye`ye yaklaşımı, hitap ediş tarzının bir şekilde ele alınması, tartışılması gerektiğini vurgulayarak, her iki tarafın birbirini daha iyi anlamasının büyük önem taşıdığını kaydetti. (AA)

Diğer Haberler
Wilson 'Türklerin gönlünü aldı
TUSKON TÜRKİYE-PASİFİK Zirvesi
Gazeteler gerçek gündemi atladı
Bitlis'te İşadamları Biraraya Geldi
Bilecik'in Umudu: BİSİAD
DASİDEF üyesi işadamları, Doğu'nun ekono...
TUSKON'da AB'li oldu
2007 Kayserililerin inovasyon yılı
İş dünyası örgütlenmeyi sevmiyor
TUSKON 'İş Dünyası ve Sivil Toplum' rapo...

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye –Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Basında TUSKON
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama