www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Basında Biz

Obama'dan Ticarete Tam Destek Var: İstanbul'u Finans Merkezi Yapalım

TÜRKİYE ile ABD arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi için Başkan Barack Obama'nın tam desteğini aldıklarını açıklayan Amerikan Ticaret Bakanı Gary Locke, "Ticaret hızla gelişiyor. İstanbul'u Avrupa'nın finans merkezi yapabiliriz" dedi. İki ülke arasındaki ticaret hacmini değerlendiren Amerikan Ticaret Bakam Gary Locke, şöyle konuştu: "Ülkelerimiz geçen yıl yaklaşık 15 milyar dolarlık karşılıklı ticaret gerçekleştirdi. Bir önceki yıla göre 2010'da iki ülke arasındaki ticaret yüzde 40 arttı. Bunda Türkiye'nin geçen yıl krize rağmen yüzde 7 büyümesi ve çok iyi bir ekonomik performans sergilemesi etkili oldu. Ancak yinede bu ticaret hacmim yeterli görmüyoruz. Türkiye dünyanın en büyük 17. ekonomisi olmasına rağmen Amerikan ürünleri Türkiye'nin ithalatı sadece yüzde 7'sini oluşturuyor."

Meral: Komşu değiliz, ama bağlarımız kuvvetli

TÜRKİYE ile Amerika arasındaki ilişkileri değerlendiren TUSKON Başkanı Rızanur Meral, "Amerika ile biz sınır paylaşmıyoruz. Ancak eskiye dayanan bağlarımız birbirimizi daha iyi anlamayı gerektiriyor. Türkiye gelecek 10 yılda enerji alanında 150 milyar dolar yatırım yapacak. Buraya gelmeden önce Etiyopya'daydık orada da enerji projeleri hayata geçiriyor. Bunlarda Türkiye ve Amerika birlikte hareket edebilirdi. Bunu başka ülkeler aldı. 3'üncü ülkelerde ortak müteahhitlik hizmetleri yapmamız çok önemli bir iş alanı oluşturacak" diye konuştu.

Son dönemlerde Türkiye'nin ekonomik alanda önemli atılımlara imza attığım dile getiren Amerikan Ticaret Bakanı Gary Locke, ABD ve Türkiye arasındaki ticaretin gelişmesi için Başkan Barack Obama'dan tam destek aldıklarını açıkladı. "İstanbul'u Avrupa'nın finans merkezi yapalım" diyen Locke, Türkiye'nin büyümesi ve gelişimini dikkatle izledikleri mesajı verdi. Öncelikli pazar Türkiye Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) ile Center For American Progress'in (CAP) düzenlediği Türk-Amerikan Ekonomik İlişkilerin Güçlendirilmesi konulu toplantıda konuşan Gary Locke, şu bilgileri verdi: "Yenilenebilir enerjiyi desteklemek, girişimciliği yüreklendirmek, İstanbul'un Avrupa'nın finans merkezi olmasına yardımcı olmak, KOBİ leri teşvik ederek güçlendirmek önemli. Ticareti geliştirme ve koordinasyon komitemiz Türkiye'yi öncelikli pazar olarak belirledi. Bu yıl Türkiye'de iki ticaret formu çalışması olacak. Burada da yenilenebilir enerji ile petrole öncelik vereceğiz. Türkiye ile ABD arasında doğrudan yatırımı teşvik edici niyet mektubu imzalandı. Önemli sektörlerde teknik destek için harekete geçildi. Geçen ay Ankara'da ilaç sektörüne yönelik ilk adım atıldı. ABD ile Türkiye arasında iş konseyinin kurulması yönünde karar alındı ve ilk toplantının önümüzdeki aylarda gerçekleşeceğini umuyorum." Hedeflere doğru gidiyor Son dönemlerde Türkiye'de ihracatçı sayısının arttığına işaret eden Bakan Locke, şunları dile getirdi: "Türkiye'nin en büyük hedefi 2023 'te dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek. TUSKON Başkanı Rızanur Meral de 40 bini yeni ihracatçı için çalıştıklarını ve önümüzdeki 12 yıl içerisinde 500 milyar dolarlık ihracat hedeflediklerini söyledi. Elde edilen ilerleme ise doğru adımların atıldığım gösteriyor. ABD ve Türkiye arasında güçlü bağlar kurmak isteyen herkes bilmelidir ki, başta Başkan Obama ve Amerikan yönetiminin tam desteği arkalarındadır

Büyümede İmrenilen Rakamı Yakaladınız

Center for American Progress (CAP) Eşbaşkanı john Podesta, şöyle konuştu: "Son 10 yılda Türkiye çok dikkat çekici bir gelişme gösterdi. Ülke Avrupa'da Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da etkili bir diplomatik liderlik sergiledi. Ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi Türk-Amerikan ilişkilerinin temel direği olacak. Bu konuda TUSKON'un ve Türk iş dünyasının adımlarım önemli buluyorum. Türk iş dünyasının çabalarıyla Türkiye bugün Çin'in imrenilen büyüme oranlarını yakaladı."

Mısır'da sadece Türk fabrikaları öğle yemeği veriyor

MISIR'daki olayların yatışmasının ardından fabrikalarda çalışan işçilerin yabancı yatırımcıları hedef alan gösteriler yaptığını söyleyen Rızanur Meral, "Bu gösteriler sadece Türk fabrikalarında yaşanmadı. Bunun nedeni de Türk fabrikaları bu ülkede çalışanların haklarına saygı gösteriyor. Öğle yemeği uygulaması Mısır'daki hiçbir fabrikada bulunmuyor. Çalışanlar öğlen yemeklerini dışarıda kendi paralarıyla alıyor. Ancak Türk tesislerinde durum farklı. Bu insanların maaşları da diğerlerine göre biraz daha yüksek. Bu tür uygulamalar Türk tesislerinde üretimin hemen başlamasını sağladı. Diğer fabrikalarda gösteriler yapılırken bizim tesisler hemen açıldı" diye konuştu.

HÜRRİYET 16.03.2011

Diğer Haberler
Güney Amerika Ortak Pazarı İle Sta'yı Ba...
Amerika'da Balkan Rüzgarı
TUSKON Olarak Biz İş Birliğine Hazırız
Çağlayan: Yeni Dönemde Yatırım Avcılığı ...
Stefan Fule, TUSKON'u Ziyaret Etti
Rızanur Meral İle Özel Röportaj
TUSKON Üyeleri Helal Parayla Bugünlere G...
İstanbul'da BM'nin düzenlediği EAGÜ Konf...
Kırgızistan'la Hedef 1 Milyar Dolar Ticaret
Türk Yatırımları Kosova İçin Jeneratör O...

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama