porno
TUSKON | Kırgızistan'la Hedef 1 Milyar Dolar Ticaret
   www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Basında Biz

Kırgızistan'la Hedef 1 Milyar Dolar Ticaret

Türkiye işadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) tarafından düzenlenen Türkiye-Kırgızistan Ticaret ve Yatırım Forumu dün Ankara'da yapıldı. Forum'da bir konuşma yapan Devlet Bakanı Ali Babacan, Türkiye ve Kırgızistan arasındaki ticaret hacminin son 8 yılda 4 kat artarak, 160 milyon dolar olduğunu söyledi. Babacan, bunun tatmin edici bir rakam olmadığını, yeni hedefin 1 milyar dolar olarak belirlendiğini kaydederek, bu hedefin gerçekçi olduğunu, ancak iş dünyasının önünün açılması, gerekli yatırım ortamının oluşturulması gerektiğini söyledi. Ekonomik güç kayıyor Türkiye'nin şu anda Kırgızistan'da yaklaşık 300 firmasının bulunduğunu, bunların toplam yatırımının da 500 milyon dolar civarına çıktığını kaydeden Babacan, bunun küçük bir rakam olmadığını, ancak potansiyelin çok daha büyük olduğunu dile getirdi. Konuşmasında küresel finansal krizin etkilerine de değinen Babacan, önümüzdeki dönemde dünyanın zor bir dönemden geçmeye devam edeceğini, küresel ekonomiyle ilgili sıkıntıların henüz giderilmediğini söyledi. Babacan, "Ekonomik güç, hızla gelişmekte olan ülkelere kayacak" diye konuştu.

TUSKON Başkanvekili Doğan Kaynak da önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalarla Kırgızistan'ın doğal zenginliklerinin, tarıma elverişli topraklarının işlenerek, sağlıklı doğal tarım ürünlerinin üretilmesinin, turizmin geliştirilmesinin, inşaat ve tekstil gibi birçok alanda cazibe merkezi haline gelmesinin mümkün olduğunu anlattı.

Kırgızistan Başbakanı Almazbek Atambayev, Kırgızistan da çok fazla yatırım imkanı olduğuna değinerek, "Şimdi tam yatırım yapma zamanı diye konuştu. Kırgızistan'da işadamlarının engellenmemesi ve teşvik edilmesi için bütün düzenlemeleri yapmaya başladıklarını vurgulayan Atambayev, "İşadamları Kırgızistan'da ve bütün dünyada en kıymetli adamlar olmalı" dedi.

Devlet Bakanı Ali Babacan, tüm ekonomik göstergelerin Türkiye'de istikrara işaret ettiğini, reel faizlerin tarihi düşük seviyelerde olduğunu ancak bu yıl sonunda enflasyonun yüzde 5.5 olan hedefin biraz üzerinde çıkacağını tahmin ettiğini söyledi. Babacan, 1. Ticaret Müşavirleri Konferansı'nda yaptığı konuşmada, "Hazine'nin borçlanma faizleri yüzde 8'lerde, enflasyona bakıyorsunuz yüzde 5.5 hedef, ama bu seneki enflasyonun yüzde 5.5'in biraz üzerinde çıkar diye tahmin ediyoruz; demek ki bütün bu politika seti güven verdi. Aradaki farka bakın; 1-2 puan " dedi

Bugün 28.04.2011

Diğer Haberler
TUSKON, 60 Şirket İle Rusya'ya Çıkarma Y...
Afrika'dan 350 İşadamı 'Ticaret Köprüsü'...
Türk İşadamları Dostluk Elini Uzattı
İki Parlayan Yıldız Birlikte Küresel Kri...
Türkiye’nin Dinamik Yapısına Krizdeki Av...
Çinliler İle Ortak Yatırımlar Geliyor
Köprü Kuruldu, 300 Milyon Dolarlık Ticar...
Hindistan'ın Altyapı Projeleri Türk İşad...
TUSKON Orta Vadeli Plan'dan Memnun
İki Günde 25 Bin İş Görüşmesi Yapıldı 30...

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2012 Tasarım ve Programlama