porno
TUSKON | Hindistan'ın Altyapı Projeleri Türk İşadamlarını Bekliyor
   www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Basında Biz

Hindistan'ın Altyapı Projeleri Türk İşadamlarını Bekliyor

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) düzenlediği Türkiye Hindistan Ticaret ve Yatırım Forumu'nda iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği imkanları masaya yatırıldı. 

TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Hindistan'ın 500 milyar dolarlık altyapı yatırım projelerinin Türk müteahhitler için büyük fırsat sağladığını söyledi. VI Düzenlediği zirvelerle Türk işadamlarını dünyaya açan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Türkiye - Hindistan Ticaret ve Yatırım Forumu düzenledi. Forumda konuşan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, iki ülke arasındaki en önemli işbirliği alanlarından birinin müteahhitlik ve taahhüt sektörleri olduğuna işaret ederek, "Türk müteahhitlerinin her türlü inşaat projesi yönünden sahip olduğu uluslararası tecrübenin önemli olduğuna inanıyorum. Türk inşaat firmaları Hindistan'ın 500 milyar dolarlık altyapı yatırımı planında önemli bir rol oynayabilir." dedi. Hindistan'ın Güney Asya Serbest Ticaret Alanı Anlaşması'na taraf olduğunu söyleyen Rızanur Meral, 2006'da imzalanan bu anlaşma kapsamında Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Nepal, Bhutan, Maldivler, Sri Lanka arasında malların serbest dolaşımının mümkün hale geldiğini ifade etti. Meral, bu sebeple Hindistan'ın, sadece kendi iç pazarının büyüklüğüyle değil, bütün Güney Asya ülkelerine ulaşma açısından da Türk firmaları için önemli olduğunu kaydetti. İki ülkenin ekonomik potansiyel açısından sahip olduğu bütün güçlü yönlere rağmen ticaretin yeterli seviyede olmadığına dikkat çeken Rızanur Meral, "Ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi 2010 yılında 4 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmiştir. Türkiye Hindistan'ın ihracatında yüzde 0,9 payla 27. sırada yer alırken; Hindistan Türkiye'nin ihracatında yüzde 0,54 pay ile 35. sıradadır." şeklinde konuştu.

Forumda konuşan Hindistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Eyaletler Konseyi Başkanı Mohammed Hamid Ansari ise, son yıllarda karşılıklı ekonomik ve ticarî ilişkilerin iki taraf için de kuvvetli bir itici güç olduğunu söyledi. Ansari, karşılıklı ticaret hacminin 5 yılda iki kattan fazla artarak 2005'te 1,5 milyar dolar olan ticaretin geçen sene 4 milyar dolara ulaştığını kaydetti. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 2008'de Hindistan'a yaptığı ziyaret esnasında iki hükümetin 2012 yılı için belirledikleri 5 milyar dolar hedefini aşıp iki taraflı ticaretin son yıla göre yüzde 80 artış göstererek, 6,5-7 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini ifade eden Ansari, "İş dünyamız ve sanayilerimizin, ikili ekonomik ortaklığımızı daha da güçlendireceğinden eminim." ifadesini kullandı.

Ekonomi Bakam Zafer Çağlayan da küresel krizin çözümünün küresel güçbirliginden geçtiğini ifade ederek, "Hintli işadamları Türk işadamlarının karşılıklı yapacakları yatırımlar bu noktada çok fazla önem arz ediyor. Biz Türkiye olarak sizlerle her türlü iş ilişkisi yapmaya hazırız." dedi. Hindistan ve Türkiye'nin birbirine rakip olan değil, birbirini tamamlayan, gerek sanayi gerekse ve hizmet sektörüne sahip iki ülke olduğunu vurgulayan Çağlayan, "İki ülke arasındaki ticarî ilişkilerin önemli ölçüde gelişmesinin bir diğer yolu da iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasını bir an önce yapmaktır." dedi.

Zaman 16.10.2011

Diğer Haberler
TUSKON, 60 Şirket İle Rusya'ya Çıkarma Y...
Afrika'dan 350 İşadamı 'Ticaret Köprüsü'...
Türk İşadamları Dostluk Elini Uzattı
İki Parlayan Yıldız Birlikte Küresel Kri...
Türkiye’nin Dinamik Yapısına Krizdeki Av...
Çinliler İle Ortak Yatırımlar Geliyor
Köprü Kuruldu, 300 Milyon Dolarlık Ticar...
TUSKON Orta Vadeli Plan'dan Memnun
İki Günde 25 Bin İş Görüşmesi Yapıldı 30...
Güney Amerika Ortak Pazarı İle Sta'yı Ba...

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2011 Tasarım ve Programlama