Basında TUSKON

Bakan Akdağ işadamlarına seslendi: Sermaye ile aklınızı birleştirin
Bayram ve yeni yıl tatilini Erzurum'da geçiren Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bölge işadamlarına seslenerek, "Aklınızı ve paralarınızı bir araya getirin." dedi
 
Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) üyesi olan Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Federasyonu'na (DASİDEF) bağlı Erzurum Genç İşadamları Derneği'nin çalışmalarını anlatan CD sunumunu izleyen Bakan Akdağ onuruna yemek verildi. ERGİAD'da verilen yemeğe katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, işadamlarına seslenerek kalkınma için sermaye ve akıllarını birleştirmelerini önerdi.
 
Hükümetin özel sektörün önünü açmak için 4 yılda büyük sıçrama gerçekleştiğini ifade eden Akdağ, "Sayın Başbakanımız bu konuda gayet açık konuştu. Bugüne kadar hiçbir başbakan kalkıpta 'devlet iş arama kapısı değildir' demedi. Devlet çok özel alanlarda hizmet verir, üretime yönelik faaliyet gösterir." ifadelerini kullandı. Ticaretin rekabet olduğunu işadamlarının da bu yüzden kolay kolay bir araya gelmediğini hatırlatan Akdağ; ancak DASİDEF ve ERGİAD bünyesindeki işadamlarının birlik ve beraberlik içerisinde aynı çatı altında bir araya gelmelerini takdirle karşıladığını söyledi. Dernek çatısı altında ortak kültürün geliştirilmesi ile birlikte sermayenin ve ortak akılın da bir araya getirilmesiyle kısa sürede kalkınacağına dikkat çeken Akdağ, bireysel aile şirketlerinin özellikle de Doğu'da bir ya da iki yıl ayakta kalabildiğine işaret etti. Bunun da sermaye ve ortak aklın bir arada kullanılmamasından kaynaklandığını savunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Gücümüzü birden ikiye hatta ona çıkartmalıyız. Bölgeye verilen teşvikin farklı boyutlara gelmesini istiyorsanız elinizde ne varsa onları en iyi şekilde kullanmanın yollarını bulup çıkartmalısınız." şeklinde konuştu.
 
ERGİAD üyelerinin yurt dışında yaptığı ticari gezilerini de yakın takip altına almasını öneren Bakan Akdağ, yurt dışına çıkan bir işadamının döndükten sonra işinde ne gibi değişiklikler olduğunu rapor halinde derneğin istemesini tavsiye etti. Böylece işadamlarının yurt dışı gezilerinin daha verimli hale gelebileceğini vurgulayan Akdağ sözlerine şöyle devam etti: "İş gezisi için yurt dışına giden bir işadamı geldikten sonra neler yaptı? Bir ilerleme kaydetti mi, yoksa yerinde mi sayıyor? İlerleme kaydetti ise bunu nasıl başardığını diğer arkadaşlarına aktarmalı onlarda örnek almalı. İlerleme olmadıysa onun sebepleri araştırılmalı. Aklınızı ve paralarınızı bir araya getirin ki kalkınabilesiniz." ERGİAD Başkanı Necmettin İşcan ise derneğin 2006 yılı içerisinde 23 iş adamının katıldığı çok sayıda yurt içi ve dışı gezileri düzenlediğini hatırlatarak, Hindistan'ın Bombay şehrinde bulunan Dünya Ticaret Merkezi yetkililerinin Erzurum'a davet edildiğini bildirdi. Bölge ekonomisinin gelişmesi için bağlı bulundukları TUSKON çatısı altında çalışmalara devam ettiklerini dile getiren İşcan, bir süre önce faaliyete geçen sivil havaalanının faydasını gördüklerini; ancak uçuş saatlerinin değiştirilmesini talep etti. İşcan, bayram nedeniyle de il merkezi başta olmak üzere ilçe ve köylerde 3 bin aileye kurban eti dağıtıldığını da sözlerine ekledi.
 
Mahir İnanç , Zaman, 03/01/2007
Diğer Haberler
Wilson 'Türklerin gönlünü aldı
TUSKON TÜRKİYE-PASİFİK Zirvesi
Gazeteler gerçek gündemi atladı
Bitlis'te İşadamları Biraraya Geldi
Bilecik'in Umudu: BİSİAD
DASİDEF üyesi işadamları, Doğu'nun ekono...
TUSKON'da AB'li oldu
2007 Kayserililerin inovasyon yılı
İş dünyası örgütlenmeyi sevmiyor
TUSKON 'İş Dünyası ve Sivil Toplum' rapo...

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye –Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Basında TUSKON
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama