Basında TUSKON

İş dünyası örgütlenmeyi sevmiyor

TUSKON) tarafından hazırlanan “İş Dünyası ve Sivil Toplum” başlıklı rapora göre Türk işadamları sivil toplum kuruluşlarına (STK) ilgisiz.

 

20 Ocak 2007 Cumartesi 13:25
Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından hazırlanan “İş Dünyası ve Sivil Toplum” başlıklı rapora göre Türk işadamları sivil toplum kuruluşlarına (STK) ilgisiz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği"ne kayıtlı 1,2 milyon işadamından sadece 40 bininin STK"lara üye olduğunu belirten TUSKON Başkanı Rızanur Meral, “Maalesef Türk iş dünyası sivil örgütlenmelere yeterli ilgiyi göstermiyor. Oysa demokrasinin gelişmesini sağlayan en önemli araçlardan biri toplumun her türlü gelişimine katkı sağlayan gönüllü çalışmalardır” dedi.
TUSKON Yönetim Kurulu"nun Kayseri"de düzenlediği basın toplantısında hazırlanan “İş Dünyası ve Sivil Toplum” konulu rapor da tanıtıldı.
 
PİYASA EKONOMİSİNE KATKI
Türkiye"de odalar ve borsalar dışında TÜSİAD, MÜSİAD, TÜGİK, TÜRKONFED, TUSKON gibi dernek, federasyon ve konfederasyonlara üye olan işadamı sayısının en fazla 40 bin olduğunu ancak bu rakamın her geçen gün arttığını ifade eden Meral, “Türkiye"de herhangi bir STK"ya üye olmamış ve kapsanması gereken yüzbinlerce işadamı var” şeklinde konuştu.
 

Meral STK"ların piyasa ekonomisinin gelişmesine de büyük katkı sağladığını, bu nedenle sivil yapılanmanın iş dünyası açısından çok daha önemli bir hale geldiğini belirtti.
TUSKON tarafından hazırlanan raporda sivil toplumun iş dünyası için önemine de yer verildi. Buna göre STK"ların sağladığı faydalar şöyle sıralandı: “Piyasa ekonomisinin gelişimi, devletin verimli hale getirilmesi, şeffaf bir yönetimin gelişimi, devletin bir hakem kurumuna dönüşmesi, yerel ve küresel sermaye dolaşımı, hukukun üstünlüğü ilkesinin gelişimi, beşeri açıdan gelişmişlik, toplumsal farklılaşma ve demokratik sistemin gelişimi.”
 
ABD"DE 1.2 MİLYON STK VAR
Prof. Dr. Ömer Çaha tarafından hazırlanan raporda iş dünyasına düşen görevlere de yer verildi. İşadamlarına örgütlenme çağrısı yapan Meral, “İşadamlarının en az bir sivil toplum kuruluşunda görev yapması gerekiyor. ABD"de 1.2 milyon STK var. Halkın yüzde 55"i en az bir sivil toplum kuruluşuna üye. Bu noktada iş dünyasına önemli görevler düşüyor. İşadamlarının tek misyonu para kazanmak değildir. Ailesi ve toplumun diğer kesimlerinin de daha rahat yaşadığı bir ülkenin oluşumuna katkı sağlamaktır. Bu nedenle kültür, eğitim ve sağlık konularında sosyal sorumluluk projelerini üstlenmek gerekiyor. STK"ların güçlü olduğu yerlerde şeffaf yönetim de sözkonusudur” dedi.
Avrupa Birliği sürecinde sivil toplum kuruluşlarının öneminin daha da arttığını ifade eden Meral, artık Brüksel ve Ankara"nın da kendilerine daha fazla görüş sorduklarına dikkat çekti.
www.patronlardunyasi.com
Diğer Haberler
Wilson 'Türklerin gönlünü aldı
TUSKON TÜRKİYE-PASİFİK Zirvesi
Gazeteler gerçek gündemi atladı
Bitlis'te İşadamları Biraraya Geldi
Bilecik'in Umudu: BİSİAD
DASİDEF üyesi işadamları, Doğu'nun ekono...
TUSKON'da AB'li oldu
2007 Kayserililerin inovasyon yılı
TUSKON 'İş Dünyası ve Sivil Toplum' rapo...
TİM Başkanı Satıcı ne dilek tuttu?

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye –Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Basında TUSKON
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama