Basında TUSKON

TUSKON'da AB'li oldu

TÜRKİYE ile Avrupa Birliği arasındaki siyasi ilişkiler inişli çıkışlı yol izlese de, Türk iş dünyası AB rotasında emin adımlarla ilerliyor. Öyle ki AB'nin başkenti Brüksel, iş dünyasını temsil eden sivil toplum kuruluşlarının ikinci adresi durumuna geldi.

TÜSİAD'dan TOBB'a, TÜGİAD'dan İTKİB'e kadar bugün birçok kuruluşun Brüksel'de temsilciliği var. AB kurumlarıyla daha sıkı ilişki kurmak amacıyla Brüksel'de temsilcilik açan son kuruluş Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON). 7 ayrı SİAD'ın (FEDERASYON) oluşturduğu ve yaklaşık 10 bin şirketi temsil eden TUSKON, Brüksel temsilciliği aracılığıyla Türkiye Avrupa Birliği arasında lobi faaliyetleri yapmanın yanı sıra üyeleriyle Avrupalı şirketler arasında işbirliğini geliştirmeyi de amaçlıyor. T

USKON Başkanı Rızanur Meral de bu konunun altını özellikle çiziyor. Meral, AB üyesi ülkelerin yıllık 2.5 trilyon dolar olan toplam dış ticaret hacminde Türkiye'nin payının sadece 100 milyar dolar olduğunu belirtiyor. Meral, "Avrupalı şirketlerle daha fazla iş yapmalıyız" diyor. Devlet Bakanı ve AB Başmüzakerecisi Ali Babacan'ın da katıldığı açılış töreni, "gurbetçi işadamları"ndan da yoğun ilgi gördü. 250 üyeli Belçika Türk İşadamları Derneği ve 580 üyeli Hollanda İşadamları Federasyonu yetkililerinin verdiği bilgilere bakılırsa, Avrupa'daki Türk işadamları Türkiye'deki şirketlerle işbirliği yapmak için fırsat kolluyor. Bu açıdan bakıldığında TUSKON'un Brüksel temsilciliği, özellikle KOBİ niteliğindeki Türk firmalarına da yeni ufuklar açacak gibi gözüküyor.

http://www.paradergi.com.tr/gun103,112@300.html

Diğer Haberler
Wilson 'Türklerin gönlünü aldı
TUSKON TÜRKİYE-PASİFİK Zirvesi
Gazeteler gerçek gündemi atladı
Bitlis'te İşadamları Biraraya Geldi
Bilecik'in Umudu: BİSİAD
DASİDEF üyesi işadamları, Doğu'nun ekono...
2007 Kayserililerin inovasyon yılı
İş dünyası örgütlenmeyi sevmiyor
TUSKON 'İş Dünyası ve Sivil Toplum' rapo...
TİM Başkanı Satıcı ne dilek tuttu?

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye –Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Basında TUSKON
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama