Basında TUSKON

Bitlis'te İşadamları Biraraya Geldi

Bitlis İşadamları ve Sanayiciler Derneği (BİSİAD) tarafından verilen akşam yemeğinde, sanayici ve işadamlarını buluştu. Yemekte konuşan Bitlis Valisi Mevlüt Atbaş, Bitlis'te kişi başına düşen gayri safi milli hasılasının Türkiye ortalamasının üçte biri olduğunun belirtti.

Bitlis Polisevi'nde verilen yemekte bir konuşma yapan Bitlis Valisi Mevlüt Atbaş, Bitlis Türkiye'de en geri kalmış iller arasında sondan 3. olduğunu belirtti. Atbaş, "Bitlis'te yoğun miktarda yoksulluk ve önemli derecede işsizlik söz konusudur. Bitlis kişi başına düşen gayrı safi milli hasılada Türkiye ortalamasının üçte birinden daha azdır. Tarım, Bitlis'in en büyük gelir kaynağıdır. Turizm konusunda ise bizim görmek istediğimiz noktadan çok uzaktır. Sanayimiz ise yok denecek noktadadır. Burada çalışanların sadece aile geçimlerini sağlayacak derecede bir ekonomiye sahiptir. Bitlis'ten önemli miktarda sermaye çıkışı söz konusudur. Bu durum tersine dönüştürülebilir. Her şeyden önce Bitlis'in tarım ve hayvancılık alanlarında yapılacak yatırımlar bu sektörden geçimini sağlayanların ekonomik refaha ulaşmasını sağlayacaktır" dedi.

Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DASİDEF) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Urvasızoğlu ise Türkiye ve dünya ekonomisinde gözle görülür şekilde gelişmeler olduğunu belirtti. Urvasızoğlu, gelişen Türkiye ekonomisine ayak uyduramayan bir bölgenin içinde olduklarını belirterek, "Biz bu bölgenin insanları olarak bu vatanın gerçek sahipleri ve gerçek yerlileriyiz. Birilerinin dediği gibi 'Doğu Anadolu'dan bir şey olmaz, en iyisi siz burayı terk edin' diyenlere karşı 'Hayır biz buralıyız' diyoruz. Biz kendi topraklarımızda ekmeğimizi kazanacağız. Bu kutsal vatanımızın da bekçisi olacağız" dedi.Urvasızoğlu, işadamları ve sanayicilere seslenerek şöyle konuştu:

"Artık oturmanın zamanı bitmiştir. Yeni açılımlar yapmalısınız. Artık çantanızı elinize alarak gezmenin zamanı gelmiştir. Artık oturmayacağız. Elimizdeki hammaddelerimizi dış ticarete dökmeliyiz. Bu bölgenin kalkınması için hep birlikte hareket etmeliyiz. Bitlis'ten gelebilecek her türlü fizibil projeye bizler DASİDEF ve TUSKON olarak destek vereceğiz. Yeter ki siz ayakları üstüne basan projelerle bizlere gelin".

BİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayetullah Şimşek ise Bitlis'in sosyal ve ekonomik altyapısını hazırlamak, üyelerine ve yerel yönetimlere işlerinde yardımcı olmak amacında olduklarını belirtti. Şimşek, "Derneğimiz DASİDEF ve Türkiye Sanayi ve İşadamları Konfederasyonu'ndan (TUSKON) destek aldık. Derneğimiz Bitlis'in sorunlarına daha objektif yanaşarak çözüm noktasında çalışmalar yapmaktadır. Bitlis'te yerel yönetimleri ziyaret ettik. Bu ziyaretlerimiz sonunda yerel yöneticilerle görüş alışverişinde bulunduk. Bu görüşmeler neticesinde öne çıkan konular, tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi, inanç turizmi ve yeraltı kaynaklarının değerlendirilmesi olmuştur. Bu ve bunun gibi konularda kendi öz kaynaklarımızı yatırıma dönüştürülmesi için DASİDEF ve TUSKON üyelerinin de desteklerini bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Yemeğe, Vali Yardımcısı Yasin Öztürk ile Mehmet Türküz, Belediye Başkanı Cevdet Özdemir, Jandarma Komutanı Albay Nurullah Güngör, Emniyet Müdürü Fahrettin Coşkun, Cumhuriyet Başsavcısı Metin Uslu, kurum amirleri ve yaklaşık 100'ün üzerinde sanayici ve işadamı katıldı.

(Yİ-MET-ÖZ-ÖK-Y) (İhlas Haber Ajansı)

Diğer Haberler
Wilson 'Türklerin gönlünü aldı
TUSKON TÜRKİYE-PASİFİK Zirvesi
Gazeteler gerçek gündemi atladı
Bilecik'in Umudu: BİSİAD
DASİDEF üyesi işadamları, Doğu'nun ekono...
TUSKON'da AB'li oldu
2007 Kayserililerin inovasyon yılı
İş dünyası örgütlenmeyi sevmiyor
TUSKON 'İş Dünyası ve Sivil Toplum' rapo...
TİM Başkanı Satıcı ne dilek tuttu?

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye –Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Basında TUSKON
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama