Basında TUSKON

TUSKON TÜRKİYE-PASİFİK Zirvesi

DEVLET BAKANI TÜZMEN: -''EKONOMİK MERKEZİN KAYMASI ATLAS OKYANUSU'NDAN PASİFİK OKYANUSU'NA OLUYOR. BATIDAN DOĞUYA KAYIŞ TÜRKİYE'DEN GEÇİYOR'' -''AMACIMIZ ŞARKI SÖYLEMEK DEĞİL SİZLERLE BERABER DANS ETMEK''
--------------------------------------------------------------------------------

İSTANBUL (A.A) - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Pasifik Okyanusu'nun giderek önem kazandığını ifade ederek, ''Ekonomik merkezin kayması Atlas Okyanusu'ndan Pasifik Okyanusu'na oluyor. Batıdan doğuya kayış Türkiye'den geçiyor'' dedi.


Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Dış Ticaret Köprüsü programlarına Avrasya ve Afrika'nın ardından Pasifik ülkelerini de ekledi. Dış Ticaret Müsteşarlığının desteğiyle gerçekleştirilen ''Türkiye-Pasifik Dış Ticaret Köprüsü'' programının başlaması nedeniyle düzenlenen Pasifik Zirvesinde konuşan Tüzmen, Güney Doğu Asya-Pasifik bölgesinin son dönemde global ekonominin cazibe merkezi haline geldiğini bildirdi.


Tüzmen, 2006 yılı itibariyle dünya ticaretinin yaklaşık üçte birinin bu bölge üzerinden yapıldığını, bölgenin dış ticaret hacminin 6 trilyon dolara yaklaştığını ifade ederek, önümüzdeki 25 yıllık dönemde dünya ticaretinin ilk iki sırasında Pasifik bölgesi ülkelerinin yer alacağı ve toplam ticaretin yarısının bu bölgede yoğunlaşacağının ön görüldüğünü kaydetti.


Güneşin doğudan yükseldiğini, artık dünyanın ekonomik merkezinin doğuya doğru kaymaya başladığını dile getiren Tüzmen, ''Pasifik Okyanusu da giderek önem kazanıyor. Ekonomik merkezin kayması Atlas Okyanusu'ndan Pasifik Okyanusu'na oluyor. Batıdan doğuya kayış Türkiye'den geçiyor. Sizlerle beraber bunlardan daha fazla pay almak istiyoruz'' diye konuştu.


Türkiye ekonomisinde son yıllarda kaydedilen gelişmelere de değinen Tüzmen, bu yıl 250 milyar dolar dış ticaret ve 100 milyar dolar ihracat hedefi bulunduğunu, söylediklerini hep gerçekleştirdiklerini kaydetti.
Tüzmen, Pasifik ülkeleriyle Türkiye arasındaki ticaret hacminin 23 milyar dolar olduğunu, Türkiye'nin bu ülkelere yaptığı ihracatının ise sadece 3 milyar dolar seviyesinde bulunduğunu ifade ederek, ''20 milyar dolar ithalat var. Bu dengeyi sağlamasız lazım. Onun için kendimizi size çok iyi anlatmamız gerekiyor'' dedi.

-''MÜTEAHHİTLERİMİZE DESTEK VERMENİZİ İSTİYORUM''-

Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin çevre ülkeleriyle ticaretinin toplam ticaret içindeki payının yüzde 3'ten yüzde 30'a yükseldiğini, bunu ticaret anlaşmaları, bu tür toplantılar, fuarlar ve sergilerle gerçekleştirdiklerini, şimdi de Asya-Pasifik ülkeleriyle olan ticaretin geliştirilmesi için çalışıldığını anlattı.


Tüzmen, ''Bakan arkadaşlarımla görüştüğüm zaman şunu görüyorum; iş başlamış durumda. Amacımız şarkı söylemek değil, sizlerle beraber dans etmek'' dedi.


Müteahhitlik hizmetleri açısından önemli pazarları barındıran bölgede hali hazırda Türk müteahhitlerinin üstlendikleri proje tutarının yaklaşık 3 milyar dolar olduğunu, bu rakamı daha yukarılara çekmek istediklerini ifade eden Tüzmen, ''Bundan sonra yapacağınız alt yapı ve üst yapı projelerinde çok hızlı çalışan müteahhitlerimize destek vermenizi istiyorum'' diye konuştu.


Türkiye-Pasifik dış ticaret köprüsünün iş adamlarının desteğiyle çok daha kuvvetli olacağını vurgulayan Tüzmen, konuşmasını ''Çünkü bu köprüyü sevgiyle kurduk. 21. Yüzyılda güneş hep olduğu gibi doğudan doğuyor ama çok daha parlayarak...'' şeklinde tamamladı.


İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş da bu çalışmanın TUSKON ile Asya-Pasifik ülkeleri arasında çok önemli bir kilometre taşı olacağını ifade ederek, ''Eğer iki ülke arasında sürdürülebilir siyasi ve kültürel olacaksa bunun tabanı ancak sürdürülebilir ekonomiyle mümkündür'' dedi.


Yalçıntaş, ülkeler arasındaki fiziki uzaklığın hiçbir önemi bulunmadığını dile getirerek, iş adamlarına hitaben ''Gelin ülkelerimiz, güzel günler için adımlar atalım'' dedi.

-''KARŞILIKLI YATIRIMLAR YAPALIM''

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı ise 2023'te Türkiye'nin 500 milyar dolar ihracatı olacaksa bunun 1 trilyon doların üzerinde dış ticaret demek olduğunu belirterek, ''Gelin bu ticareti birlikte yapalım. Karşılıklı yatırımlar yapalım. Bu ülkenin geleceği çok parlak'' diye konuştu.


TUSKON Başkanı Rızanur Meral de Pasifik bölgesindeki gelişmiş ülkelerde iş yapan dinamik ve teknoloji üreten KOBİ'leri Türkiye'ye getirmek istediklerini ifade ederek, ''Türk KOBİ'leri ile ortak yatırımlar yapmalarını sağlayacağız'' dedi.


Meral, Çin dahil bütün Pasifik coğrafyasının dış ticaret hacminin 5,4 trilyon dolar iken bunun 2,8 trilyon dolarının ihracat, 2,6 trilyon dolarının da ithalattan oluştuğunu, Türkiye'nin bu ülkelerden yaptığı mal alım tutarının 11 milyar doları aştığını ancak satışının 1 milyar dolar seviyesinde bulunduğunu kaydetti. Zirvenin özellikle demir çelik, inşaat malzemeleri, petrol ürünleri, hazır giyim, konfeksiyon, madencilik ve gıda sektörleri için bu ülkelerde Türk firmaları açısından önemli fırsatlar sunacağını belirten Meral, ''Her yıl yaklaşık dünyanın ortalama büyüme hızının üç katı hızla büyüyen bu ülkelerin oluşturacağı pastadan pay almak için, yani 10 yıl sonra bölgede belirli bir yere gelebilmek için şimdiden bazı adımların atılması gerektiğine inanıyoruz'' diye konuştu.


14 Pasifik ülkesinden Bakan ve üst düzey bürokratlar ile küçük ve orta ölçekli şirketlerin katıldığı zirve kapsamında gıda, doğal taşlar, müteahhitlik, tekstil ve konfeksiyon, makine, tarım ürünleri, otomotiv yan sanayi ve inşaat malzemeleri alanında işbirliği imkanları değerlendirilecek.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da zirveye bir telgraf gönderdi.

www.alomaliye.com

Diğer Haberler
Wilson 'Türklerin gönlünü aldı
Gazeteler gerçek gündemi atladı
Bitlis'te İşadamları Biraraya Geldi
Bilecik'in Umudu: BİSİAD
DASİDEF üyesi işadamları, Doğu'nun ekono...
TUSKON'da AB'li oldu
2007 Kayserililerin inovasyon yılı
İş dünyası örgütlenmeyi sevmiyor
TUSKON 'İş Dünyası ve Sivil Toplum' rapo...
TİM Başkanı Satıcı ne dilek tuttu?

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye –Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Basında TUSKON
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama