www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Tüm Faaliyetler

TUSKON III. Başkanlar Kurulu
17.02.2007 - 17.02.2007
TUSKON III. BAŞKANLAR
KURULU KONYA’DA TOPLANDI

 
TUSKON ’un hedeflerinin, yeni projelerinin, üye derneklerin beklentilerinin ve önerilerinin görüşüldüğü, “TUSKON III. Başkanlar Kurulu Toplantısı” 17 Şubat 2007 tarihinde, Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (ANSİFED)’in ev sahipliğinde ‘RİXOS Hotel Konya’da gerçekleştirildi. Toplantıya Enerji Bakanı Hilmi GÜLER, TUSKON Yönetim Kurulu üyeleri, TUSKON ’u oluşturan 7 İşdünyası Dernekleri Federasyon Başkanları, 126 İşadamı Derneğinin Başkanları, bazı bürokratlar ve konuşmacılar katıldı.

 

III.Başkanlar Kurulu toplantısında ülkedeki son ekonomik ve sosyal gelişmelerle ilgili değerlendirmeler yapıldı. Toplantıya katılan derneklerin başkan ve yöneticileri sıkıntı ve isteklerini aktarırken, ekonomik açılımlara ilişkin fikirlerini dile getirdiler. Başkanlar Kurulu toplantısı nedeniyle, eş zamanlı olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in konuşmacı olarak katıldığı Ülkemizin Enerji Projeksiyonu” konulu bir toplantı da gerçekleştirildi. Güler, Türkiye'den geçen boru hatlarının Türkiye'yi dünyada enerji konusunda önemli bir aktör haline getirdiğini ve bu kartı Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde iyi kullanacaklarını söyledi.

Güler, "Hükümet olarak bu konuda birkaç önemli ve büyük projemiz var. Bunlardan birincisi Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru hattı. Bu hatla Hazar Denizi petrolünün 3'te 2'si Ceyhan'a ulaşıyor. Bu hatta Kazakistan'ı da bağlamayı planlıyoruz. Bu sayede Kazak petrolleri de bu hattan akacak. Bir diğer proje ise Samsun-Ceyhan Boru hattı. Bu hatla İstanbul ve Çanakkale Boğazı'nda petrol tankerleri yüzünden yaşanan sıkıntılar artık yaşanmayacak” diye konuştu. Ceyhan'ın bir enerji merkezi haline geleceğini de dile getiren Bakan Güler, "Bu petrol ve doğalgaz boru hattı projeleri ile Hazar Denizi'nin, Irak'ın ve Mısır'ın petrol ve doğalgazı burada harmanlanacak. Biz bu bölgede bir enerji borsası kurmayı düşünüyoruz. Bu sayede enerji ithalatımız yavaş yavaş enerji ihracatına dönecek” dedi.

Enerji Bakanı Hilmi Güler, toplantıda TUSKON üyelerinin sorularını da cevaplandırarak, enerji konusunda merak edilen konulara açıklık getirdi.
 

Toplantı da söz alan TUSKON Yönetim Kurulu Başkanımız Rızanur Meral, Türkiye`nin mutlaka nükleer enerji sahibi olması gerektiğini söyledi. Başkan Meral, dünyadaki enerji kaynaklarının yüzde 16`sını 550 nükleer santralın oluşturduğuna işaret etti. ` Bu santralların en temiz enerji kaynağı olduğunu vurgulayan TUSKON Başkanı, nükleer santral ekonomiye doping etkisi yapar.` dedi.

 

 TUSKON III. Başkanlar Kurulu Toplantısı çerçevesinde ayrıca TUSKON Yönetim Kurulu Toplantısı, Dernek Başkanları Genel Değerlendirme Toplantısı, Yurtdışı İş Gezileri Değerlendirme Toplantısı, Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü Programı-2007 Durum Değerlendirme Toplantısı, Türkiye–Pasifik Dış Ticaret Köprüsü Programı-2007 Durum Değerlendirme Toplantısu gerçekleştirildi. Ayrıca DTM İhracat Genel Müdürü Sayın Ali Boğa ülkemizin ihracat projeksiyonu hakkında bir konuşma yaptı.
 
         

 


 ç è 
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2012 Tasarım ve Programlama