porno
TUSKON | Irak Yatırımcı Bekliyor
   www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Irak Yatırımcı Bekliyor

Hür Sanayici ve  İşadamları Derneği (HÜRSİAD) üyesi işadamları Irak’a sektörel iş gezisi düzenledi. 4 gün süren Irak sektörel iş gezisine Gaziantepli işadamları Erbil,Zaho ve Dahok’ta çok sayıda ikili görüşmeler yaparak iş bağlantıları yaptı.

 

HÜRSİAD üyesi işadamları, ziyaret sırasında Kuzey Irak Ticaret Bakanı Sinan Çelebi, Erbil Valisi Nevzat Halil, Dahok Valisi Tahir Fetteh Ramazan, Erbil Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Dara El Khayat, Dahok Ticarete ve Sanayi odası Başkanı Ayad H.Abdulhalim,Erbil Işık Üniversitesi Yetkilileri ve Sema Hastanesi Başhekimi aynı zamanda HÜRSİAD üyesi Dr.Ali Çolak’ı ziyaret ederek ülke hakkında detaylı bilgi alarak yatırım ve ticaret imkanları hakkında görüşmeler yaptı.

 

Gezi hakkında bilgi veren HÜRSİAD Başkan Yrd.Akif Elbeylioğlu “Irak bizim için önemli bir Pazar üyelerimizinde yoğun talepleri dogrultusunda çok verimli ve başarılı üst sviyede bir ticari organizasyonu gerçekleştirdik umarım bu gezimiz ilimiz ve ülkemiz adına hayırlara vesile olur hala Irak çok önemli bir Pazar mutlaka gidilmeli görülmeli biz gezimizde Erbil,Dohok ve Zaho’da İnşaat, hazır beton, demir ve çimento ticareti, beton parke, cephe kaplama, bordür taşı, çift cam, PVC, gıda, un yağ, bakliyat, baharat ve kuruyemiş imalatı, ziraat, çelik tencere, çaydanlık, teflon tencere tava imalatı, tekstil, tül ve perde imalatı, çikolata, otomotiv yedek parça alanlarında faaliyet gösteren seçkin işadamlarımızla gerçekleştirdik.Sektörlerinde sanayi gezileri ve firma ziyaretleri yapıldı.Elbeylioğlu, Iraklı ve Türk işadamlarıyla ikili iş görüşmeleri yapıldı.Gezide Erbil ve Dohok Valileri ve  Ticaret ve sanayi oda başkanları ziyaret edildi ikili görüşmeler ve ticaret ve yatırım imkanları hakkında brifing alındı.Oda başkanları heyetin onuruna yemek verdiler.Yemeğin ardından başkanlar tarafından, Irak’ın ekonomik,kültürel ve tarihi yönüyle bir ülke tanıtımı yaptılar bizde HÜRSİAD olarak odaya bağlı işadamlarını ilimize davet ettik ve bu gelip gitmeler ilişkilerimizin daha da düzelmesine sebep olacağına inanıyorum.”dedi.

 

HÜRSİAD üyeleri Erbil’de bulunan Modern yapısıyla, kaliteli eğitimiyle herkesin takdirini kazanan Işık Üniversitesi ve Özel Işık Koleji’ni ziyaret etti. Ziyarette, önümüzdeki aylarda yapılacak Türkçe olimpiyatlarına katılacak öğrenciler Gaziantepli işadamlarına şiir ve şarkı sunumu yaptı.

 

Gezinin ikinci gününde Erbil’de Kuzey Irak sanayi ve ticaret bakanı Sayın Sinan Çelebi beyle de görüşme oldu. Bakan Çelebi yaptığı açıklamada “Ortamın çok yumuşak olduğunu, güvenlikle alakalı bir sıkıntının olmadığını, K.Irak yerel hükümetinin yatırımlara çok destek verdiğini, bu desteklerin bütün ülkelere açık olduğunu ama kendilerinin Türk girişimcilerin bu desteklerden istifade etmesini istediklerini, buranın halkının Türk insanına karşı çok yakın bir ilgisinin olduğunu ve iki halk arasında sizinde gördünüz gibi en ufak bir sorun yoktur. Güvenlik noktasında da bölgesel Kürt yönetimi sınırları içinde herhangi bir sorun yoktur. Kendinizi Ankara ya da İstanbul'daki kadar güvende hissedebilirsiniz.

 

Ticaretin artırılması için devletinin yatırımcılara uyguladığı teşvikler ve destekler hakkında ayrıntılı olarak bilgi veren Sinan Çelebi, "Kuzey Irak'ın ticaret hayatında Türkiye yerini almakta gecikiyor. Bizler burada iş yapmak isteyen işadamlarına metrekaresi 40-50 cent arasında değişen sembolik rakamlarla arsa tahsisi yapıyoruz. KDV, gümrük, elektrik ve su muafiyeti tanıyoruz. Devlet olarak bürokratik tüm engelleri kaldırmak için Sanayi ve Ticaret Bakanlığımız ve Belediye Bakanlığı olarak var gücümüzle çalışıyoruz. Kuzey Irak’ta yatırım yapmak isteyen herkese kapımız sonuna kadar açıktır. Yatırımcılar için bölgemiz çok boş bir alandır. Bütün ihtiyacımızı ithalatla karşılıyoruz. Bölgemizde üretim yok denecek kadar az. Her türlü üretim tesisine ihtiyacımız var. Burada şu an Koreli, İranlı, Amerikalı iş adamları ticaret hayatında yerini almaya başladılar. Bin yıllık ortak tarihe sahip bu toprakların insanları olarak sizleri de ticari hayatta daha aktif olarak görmek istiyoruz. " dedi.

 

Banka sistemleri ile alakalı bir soru üzerine bakan ‘para transferinde herhangi bir problem olmadığını, yabancı bankaların olduğunu, en yakın zamanda da Türk bankalarının da buralarda şube açacaklarını, birkaç Türk devlet bankası ile görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Çok yakında Türkiye Ziraat Bankası burada şube açacak. Böylelikle para transferi noktasında da önemli bir adım atılmış olacak’ dedi.

 

Irak dönüşü sektörel iş gezisi hakkında değerlendirmelerde bulunan işadamları, Irak’ın bölgedeki konumuyla önemli bir pazar potansiyeline sahip olduğunu ve Türkiye'nin bu pazardan daha fazla istifade etmesi gerektiğini belirtti.

 

Türkiye’nin son yıllarda Irak’a daha da yakınlaştığını belirten işadamları, bu yakınlaşmaya katkıda bulunmak amacıyla Irak'a iş gezisi düzenlediklerini ifade etti. İşadamları, Türkiye ile Irak arasındaki ticareti geliştirme ve firmalarımızın Irak pazarının potansiyelinden daha fazla pay almalarını sağlamak amacıyla yapılan ticari geziden memnun kaldıklarını belirterek, iş imkânlarını yerinde tespit etme imkanı bulduklarını kaydetti.

Diğer Duyurular
Gelişen Sekiz Ülke (D-8) “II. Sanayi Bak...
Vize Kolaylığı Çalışmaları Hakkında Duyuru
Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Federa...
Anadolu Girişimci İşadamları Derneği'nin...
Türkiye-Orta ve Doğu Avrupa Dış Ticaret ...
İŞHAD SEMİNER “DTM Yurtdışı İnşaat Sektö...
İstihdam Garantili Satış Ve Pazarlama El...
TUSKON'a Nasıl Üye Olunur ?
TÜRKİYE - ÇEK Cumhuriyeti Ticaret Köprüsü
ABD Pazarı ve Giriş Stratejileri Seminer...
Türkiye Avrasya Dış Ticaret Köprüsü Prog...
MARİFED'le bölgesel potansiyelimizi keşf...
ESİDEF İş Gelliştirme Platformu,03–04 Ka...
Türkiye Rusya İş Forumu, 25-27 Eylül 200...
Türkiye-Kazakistan İş Forumu - 5-9 Eylül...
MARİFED İş Geliştirme Platformu 2007-8–9...
Türkiye Afrika Dış Ticaret Köprüsü Progr...

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2012 Tasarım ve Programlama