www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
2006’nın Yıldızı 'TUSKON'

Dünya Gazetesi'nin 17 yıldan bu yana ekonomiye yön veren kişi ve kuruluşları taşıdığı Ekonomi’nin Şeref Kürsüsü’nde Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ‘Yılın Sivil Toplum Örgütü’ seçildi.

 

DÜNYA GAZETESİNİN “EKONOMİNİN ŞEREF KÜRSÜSÜNDE  “YILIN SİVİL TOPLUM KURULUŞU” OLARAK TUSKON SEÇİLDİ.
 
 
Gazetemizin düzenlediği Ekonominin Şeref Kürsüsü'nde 'Yılın Sivil Toplum Örgütü' seçilen TUSKON'un Başkanı Rıza Nur Meral, geçen yıl Avrasya ve Afrika Dış Ticaret Köprüsü programlarını gerçekleştiren konfederasyonun önümüzdeki nisan ayında bin 200 Türk işadamını 250 Pasifikli işadamı ile buluşturacağını söyledi. Sonbaharda da Güney Amerika programı planladıklarını kaydeden Meral, "TUSKON zora talip, kolay pazarlara herkes gidebiliyor" dedi
KOBİ’LER KEŞFEDİLMEYEN ÜLKELERE
TUSKON İLE AYAK BASACAK.
 
 
Geçen yıl Avrasya ve Afrika Dış Ticaret Köprüleri programlarını gerçekleştiren TUSKON, Nisanda 1200 Türk işadamını 250 Pasifikli işadamı ile buluşturacak. 2007 sonbaharında ise Güney Amerika programı planlanıyor.
 
TUSKON Başkanı Rızanur Meral, hedeflerinin Türk işadamlarını Avrupa dışındaki pazarlarla tanıştırmak olduğunu belirtirken, “TUSKON zora talip, kolay pazarlara herkes gidebiliyor. AB, Kuzey Afrika ve Ortadoğu yakın pazarlar olarak birçok işadamı tarafından keşfedildi. Biz öncü mahiyetinde başka pazarlara işadamlarını götüreceğiz” dedi.
 
1980’lerden sonra dışa açılma politikası çerçevesinde iş dünyasında dernekleşme çalışmalarının başladığını belirten Rızanur Meral, kendilerinin ilk oluşumundaki İŞHAD ’ların da bu şekilde ortaya çıktığını ve daha sonraki yıllarda derneklerin federasyona dönüştüğünü anlattı. AB sürecinden sonra, yurtdışından gelen yabancı örgütlerin güçlerine federasyon yolu ile de yetişilemeyeceğinin ardından konfederasyonların oluştuğunu söyleyen Meral, şu anda TUSKON ’un üye sayısının 9 bin 700’e çıktığını söyledi.
 
 “Bu yıl üye sayısını 15 bine, birkaç yıl içinde de 25 bine çıkarmayı hedefliyoruz” diyen Meral, üye sayısını artırmak için federasyonların çeşitli kampanyalar ile iş dünyasına TUSKON ’un son dönem faaliyetlerini anlatacağını belirterek, “TUSKON bir gönüllüler hareketidir. Kar gözetmeyen bir organizasyondur” değerlendirmesini yaptı.
 
Yönetime ‘almaktan çok vermek’ isteyen kişileri aldıklarını söyleyen Meral, “Bizimle olan kişiler kazanmaktan çok, ülkeye kazandırmak için çalışıyor. TUSKON ’un arkasındaki tılsım bu galiba” diye konuştu.

 
TİCARETİ ÇEŞİTLENDİRME HEDEFİ
 
Önümüzdeki döneme ilişkin vizyon çizen Meral, 10 yıl öncesine kadar Türkiye’de kaliteli mal üretilmediğini ifade ederek, artık kaliteli üretimin yapılmasına rağmen, pazarlamada yine de sıkıntılar olduğunu söyledi. TUSKON ’un bu açığı gidermeye odaklanacağını vurgulayan Meral, şöyle konuştu:
 
“Hedef, AB’nin Türkiye’nin dış ticaretindeki payını yüzde 54’ten 25’e düşürmek. Aslında ticareti düşürmek değil, AB dışındaki ticaretleri artırmak. Yeni ülkeler, yeni pazarlar ve yeni ürünler oluşturmak. Yani hem üründe hem de pazarda çeşitlendirmeye gitmek. Böylelikle sıkışan iç pazara ve sanayi üretimine ferahlama gelecektir. Bu istihdama da olumlu yansıyacak. Birçok firma ihracatını artırıp, dış ticaret departmanları kuracak; burada çalışacak insanlar olacak.”
 
NİSAN AYINDA PASİFİK
 
Geçen yıl Afrika ve Avrasya toplantıları düzenleyen TUSKON, 2007 yılında ilk olarak “Türkiye – Pasifik Dış Ticaret Köprüsü” programı yapacak.

 
7–8 Nisan tarihlerinde Cevahir Kongre Merkezi’nde düzenleyeceği toplantıya aralarında Japonya, Güney Kore, Avustralya, Yeni Zelanda, Malezya, Endonezya, Filipinler, Vietnam, Laos, Singapur, Burma, Tayland, Papua Yeni Gine, Kamboçya ve Burnei’nin bulunduğu 15 ülkeden 250 işadamı katılacak. İki gün boyunca İstanbul’da 250 yabancı işadamı, bin 200 Türk işadamı ile ikili görüşmelerde bulunacak. Daha sonra işadamları Anadolu’ya geçerek, görüşmeler yapacak.
 
Rızanur Meral, İstanbul’da yapılan Afrika ve Avrasya toplantılarının bir benzerlerinin o bölgelerde yapılmasının planlandığını belirtirken, “Köprünün diğer ayaklarında toplantılar gerçekleştirilebilir. 3. toplantı bir Afrika ülkesinde olabilir” dedi.
 

SONBAHARDA GÜNEY AMERİKA
 
Başkan Meral, Türk işadamlarının çok bilmediği Güney Amerika ülkeleri ile de sonbaharda toplantı hedeflendiğini bildirdi. Meral, “Güney Amerika kapısı henüz işadamlarımıza açılmadı. Orada çok büyük ülkeler var. Türklerin çok ayak basmadığı yerler var, oralara ayak basmak lazım. Orası Türkiye’nin ticari partneri olabilir. TUSKON’da kapıyı açan ilk STK olabilir” şeklinde konuştu.
 
 
TÜRK KOBİ’LERİ BRÜKSEL’E GİDECEK
 
Türkiye’nin yakınındaki AB pazarından istifade etmesi için de planları olduğunu dile getiren Meral, Avrupalı kurumlar ile Türk KOBİ’lerini ve işadamlarını buluşturmak için Brüksel’de bir toplantı düşünüldüğünü de söyledi. Meral, “Henüz proje aşamasında ama bir ya da iki uçak dolusu işadamını oraya götürüp, AB’nin niçin bizi üye yapması gerektiğini göstereceğiz. İşadamlarımız AB’ye ortak fabrika kurma ve iş yapma olanakları sunacak. AB’ye ‘Türkiye’de bu potansiyelde daha çok işadamı var’ demek istiyoruz” dedi.
 
   Meral, Pasifik ve Güney Amerika pazarlarının zor ve Türkiye’nin tanımadığı pazarlar olduğunun hatırlatılması üzerine “TUSKON zora talip, kolay pazarlarda herkes var. Bugün AB’ye herkes gidiyor. AB, Kuzey Afrika ve Ortadoğu yakın pazarlar olarak birçok işadamı tarafından keşfedildi. Biz öncü mahiyetinde başka pazarlara işadamlarını götüreceğiz. Bir işadamına orayı gösterdiğimiz zaman arkasından ciddi bir kitle orayı keşfediyor.” dedi.
  
YURTDIŞINDA 5 TEMSİLCİLİK
 
   Geçen yıl Brüksel’de temsilcilik açan TUSKON, bu yıl da Washington’da bir temsilciliği faaliyete geçirecek. Ayrıca, Kahire, Rusya ve Çin’de de birer temsilcilik açılarak, Türkiye adına lobi faaliyetleri ve iş imkânları araştırılacak. Son dönemde yurtdışı uçaklarda seyahat eden genç Türk işadamı sayısında artış olduğunu söyleyen Meral, şöyle konuştu:
 
“İşadamı yaş ortalaması 30 bile yok. 20 – 40 yaş arasıda bir sürü genç Türk işadamı yurtdışına mal alıp satmaya gidiyor. Geçen gün Hindistan’da Gaziantepli işadamları ile karşılaştım, mal almaya gitmişler. Gram yabancı dil yok ama her yere gidiliyor. Yani uçaklar işadamları ile dolu, bilinmeyen yerlere de TUSKON götürecek.”
 
Rızanur Meral, dünyada küçük işletmelerin devrinin hiçbir zaman bitmediğini ve bitmeyeceğini söylerken, iş dünyasında her zaman küçük müteşebbise ihtiyaç duyulacağını kaydetti.
 
BAŞARILI STK KAR GÖZETMEZ
 
TUSKON Başkanı Meral, başarılı bir STK’ nın kar gözetmeyen, tamamıyla sivil, demokratik teamüllere uyan bir yapıda olması gerektiğini vurguladı. Demokratik teamüllerin yerleşmemesi durumunda STK’ nın şahıs derneği olacağını söyleyen Meral, kendilerinin yönetim kurulunu bir şirket gibi oluşturduklarını, profesyonelleri aldıklarını belirtti. Bir STK’ nın kendine ait geliri olması gerektiğine işaret eden Meral, TUSKON ’un aidatlar dışında sponsorluk ile gelir sağladığını söyledi.
 
 
“KOBİ’LER MUMLARINI BİRLEŞTİRMELİ”
 
TUSKON’da diğer STK ’lar gibi güncel konularda raporlar hazırlamaya başladı. İlk rapor kamuoyu ile paylaşılmayan Güneydoğu Raporu ’ydu. İkinci rapor ise ‘İş Dünyası ve Sivil Toplum’ konusunda hazırlandı. Bu raporda, iş dünyasına yerel ve ulusal bazda ‘güç birliği’ önerildi. Küçük ve orta ölçekli işadamlarının örgütlenmesi tavsiyesinde bulunulan raporda, “KOBİ’ler mumlarını birleştirmeli” denildi.
 
TUSKON’ un Fatih Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ömer Çaha’ya hazırlattığı raporda; demokratik toplumlarda sivil toplum örgütlerinin önemine değinilerek, sivil toplum kuruluşları ile değişik çıkarların, değerlerin, programların ve projelerin bir araya getirilerek gerçekleşmesine olanak sağlandığına değinildi. İş dünyasının hem ekonomik haklar hem de ülkenin genel yararları beklentisiyle bir araya gelerek, sivil toplum kuruluşlarına dönüşmesinin önemi vurgulandı.
 
Raporda, küçük ve orta iş dünyasının ya mevcut organizasyonlarda ya da yeni organizasyonlarla kendilerini ve ülkeyi ilgilendiren konularda faaliyette bulunulması gerektiği dile getirildi. TUSKON’ un Tanzimat döneminden bu yana Türkiye’de değişimin öncü aktörünün devlet ve bürokrasi olduğuna işaret ettiği raporda, artık iş dünyasının değişimin itici gücü haline gelmesi istendi. Raporda başta KOBİ ’ler olmak üzere iş dünyasının sermaye birleşimine giderek büyük çaplı ticari faaliyetlere imza atılması gerektiği ifade edildi.
 
Küreselleşen dünyada küçük çaplı yatırımlara dayalı üretim faaliyetlerinin rekabet etme şansının olmadığının anlatıldığı raporda, “KOBİ’ler bir araya gelerek mumlarını birleştirip, daha güçlü sermaye yapısına dönüşmelidir” denildi.
 
Serbest piyasa koşullarının benimsendiği Amerika’da küçük çaplı üretim yapanların piyasada tutunma şanslarının imkânsızlaştığının aktarıldığı raporda, Türkiye’nin de bu sürece doğru gittiğine dikkat çekildi. KOBİ’lerin mumlarını birleştirip, güçlü bir sermaye yapısına dönüşebilmeleri için sektörel dernek ve kurumların sektörde birleşmeleri sağlamalarının önemine değinildi.
 
Raporda, iş dünyasının küresel refleksle hareket etmesi gerektiğine de dikkat çekildi. Bu çerçevede, iş dünyasının hedef pazarlarını sadece Türkiye ile değil, dünya geneline hitap edecek şekilde oluşturulması istendi.
Raporda, yabancı sermayenin Türkiye’ye gelmesi için iş dünyasının ön ayak olması gerektiği belirtildi. Ancak TUSKON dünya pazarları hedeflenirken, yerel iş potansiyelinin de takip edilmesinin önemli olduğunu söyledi. İş dünyasının yerel iş imkânlarını araştırması, bu alanlara yatırım yapılmasına yardımcı olması ifade edildi.
 
   İş dünyasının Türkiye’de eğitime destek olmasının nitelikli ve beşeri sermaye yaratımına katkı sağlayacağı anlatılan raporda, “Bölgede okullaşma faaliyetlerine destek verilsin” denildi. Türkiye’de Ticaret ve Meslek Liseleri’nde verilen eğitimin oldukça genel ve sınırlı bir alanı kapsadığının anlatıldığı raporda, iş dünyasının bulunduğu bölgede, gelişme potansiyeline sahip sektörlerde mesleki eğitim kurumlarının oluşmasına ön ayak olmasının önemine değinildi. Her bölgenin potansiyeline ve ihtiyacına bağlı olarak iki yıllık meslek yüksek okullarının yaygınlaştırılması gerektiği anlatılan raporda, Meslek Yüksek Okulları’nda bölgede lokomotif sektörlere göre verilen eğitimin yoğunlaştırılması gerektiği vurgulandı. Sağlık sektörünün Türkiye’nin köklü sorunlarından biri olduğuna değinilen raporda, devletin en başarısız olduğu alanın sağlık konusu olduğuna dikkat çekildi. Sağlık sektörünün maliyeti düşük, getirisi yüksek bir alan olduğu ifade edilen raporda, birçok ilde özel hastane olgusunun gelişmediği belirtilerek, “iş dünyası sağlık sektörüne yatırım yapmalıdır” görüşü ifade edildi.          
                                                              Dünya Gazetesi, Röportaj:Dilek GÜNGÖR – İSTANBUL
 
 

 

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Afrikalılar Alımlarını Ege'ye Kaydırıyor
Sermaye, adaletin olmadığı yere gitmez
Parlayan 'Kara' Afrika
Türkiye Afrika Dış Ticaret Köprüsü-2
Bu beyaz adam sömürgeci değil!
Senegal'de faaliyet gösteren iş adamı Taboule Sylla, İzmitli Meta firmasıyla birlikte rafineri kurma hazırlığına başladı.
Afrikalı bakanlar, Tüzmen ve Satıcı'yla birlikte Ev Tekstili Fuarını ziyaret etti.
En renkli iş zirvesi
600 milyar dolarlık Afrika pazarı
Kara Kıta ile 500 milyon dolarlık el sıkışma
Kongo, Türkiye'ye 'ucuz ve yetenekli' futbolcu ihraç etmek istiyor
İşte Gerçek Vatanseverler...
Türklere Güveniyoruz, Gelin Kongo'dan Elmas Tarlası Alın
TÜZMEN `den Tam Destek
Uganda'dan Düzce'ye Ticari İşbirliği' Teklifi

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama