TUSKON: 16 milyon kişi AB'ye

TUSKON Başkanı Rızanur Meral, AB'nin Türkiye'yi neden alması gerektiğini ilginç bir örnekle açıkladı. TUSKON Başkanı Rızanur Meral, sadece Afrika ve Avrasya ile yetinmeyip Avrupa ve ABD'ye de açılacaklarını duyurdu.

Geçen yıl İstanbul'da düzenlediği Afrika Zirvesi ile büyük yankı uyandıran Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON)'nun Başkanı Rızanur Meral, bu durumun zirvenin önemli sonuçlarından biri olduğunu ifade etti. Meral, konfederasyona bağlı Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (ESİDEF)'nun 2. arama toplantısına katılarak gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Başkan Meral, Nijerya'nın dışında Senegal ve Kamerun'da dernek kurmak için hazırlıkların tamamlandığını, diğer ülkelerde benzer çalışmaların sürdüğünü ifade etti. Afrika'da dostluk ve kardeşlik ilgisinin arttığını dile getiren Meral, "Bu faaliyetler, Türkiye'nin o bölgede etkin olan Avrupa, Amerika ve Çin gibi devletlerin gerisinde kalmadığının bir göstergesidir." dedi.

Konfederasyon Başkanı Meral, Avrupa'nın son yıllarda enerji ile ilgili 2020'ye 20 şeklinde tanımlanan çalışmalar yaptığını anlatarak, bu çerçevede doğalgaz ve petrole bağımlığın yüzde 20 azaltılmasının, yenilenebilir kaynakların kullanımının oranının yüzde 20'ye çıkarılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Bu çerçevede Avrupa'nın Afrika ile ilişkilerini yeniden geliştirmek istediğini ifade eden Meral, bu noktada Türkiye'nin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını kaydetti. Konfederasyon, global oyuncu olabilmek için sadece Afrika'ya değil, Avrasya, Amerika ve Avrupa'ya yönelik gayretlerini de sürdürüyor. Yaklaşık bir yıl önce faaliyete başlayan Brüksel ofisinin resmî açılışı Başmüzakereci ve Devlet Bakanı Ali Babacan'ın da katılımıyla iki hafta sonra gerçekleştirilecek. Ayrıca, dünya ekonomisinin en büyük aktörü Amerika'da Washington için temsilci atandı. Oradaki ofis de kısa sürede faaliyete geçecek. Konfederasyon, dünya ekonomisinin önemli merkezlerinde ofis çalışmalarına da devam edecek.

Afyon Korel Oteli'nde yapılan arama toplantısına egeli sanayiciler yoğun ilgi gösterdi

'AB, kalifiye işçi ihtiyacını Türkiye'den karşılayabilir'

Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki gelişmeleri de değerlendiren Meral, "Türkiye ile AB arasındaki ilişki et ve tırnak gibi birbirinden ayrılamaz. Şu anda hafif bir ılıma var. İş dünyasında krizler, yatırım için hazırlık dönemidir. AB ile mevcut durumda ileriye yönelik hazırlıklar tamamlanmalıdır." şeklinde konuştu.

Avrupa'nın kendi içinde AB anayasası gibi sorunlarla uğraştığına işaret eden Konfederasyon Başkanı, ancak Türkiye'nin müzakere sürecinin ilerlemesi için hazırlıklara devam ettiğini dile getirdi. Avrupa'nın 79 milyon yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyduğunu dile getiren Meral, 2050'ye kadar AB'nin alması gereken 79 milyon kişinin yüzde 20'sinin Türkiye'den karşılanabileceğini kaydetti.

Afyon Korel Termal Otel'de düzenlenen Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu 2. Arama Konferansı'nda, daha önceki Afrika ve Avrasya Zirvesi'nin sonuçları değerlendirildi ve nisan ayında yapılacak Pasifik ve mayıstaki 2. Afrika organizasyonları hakkında bilgi verildi. Yönetim kurulu başkanlığını Alfemo Mobilyaları'nın Genel Müdürü Ramazan Davulcuoğlu'nun yaptığı federasyonda bin 450 üye ve 17 dernek yer alıyor. Federasyon, üye dernek sayısını artırmak için çalışmalarını devam ettiriyor. Başkan Davulcuoğlu, Ege ve Batı Akdeniz bölgesindeki yatırım imkânlarını ortaya çıkarmak için arama konferansları ve forum toplantıları düzenleyeceklerini söyledi.

05 Şubat 2007 Pazartesi 14:32

Diğer Haberler
TUSKON'un Brüksel ofisi açılışında neler...
Sıkıntı Bitiyor
Brüksel ofisi açıldı, TUSKON AB'de lobi ...
AB, Türk işadamlarına vize duvarını kald...
AB ile Türkiye arasındaki kış havası dağ...
AB’yle buzlar eriyor
Hava yumuşuyor
'AB-Türkiye arasında kış havası dağılıyor'
'AB ile kış havası dağılıyor'
Babacan bugün Brüksel’e gidiyor
Babacan, Brüksel'de TUSKON'un ofisini aç...
İş adamları yeni pazarlar arayışında
KOBİ'lere ‘erken uyarı’ istasyonları
“İstikrarla büyüdük şimdi açılma zamanı”
İşadamlarımız çantasını eline alıp dünya...
'Gezen kaplan aç kalmaz' anlayışıyla işa...
KOBİ'ler nasıl rekabet edecek?
'Gezen Kaplan Aç Kalmaz" sloganıyla açılım
Afyon'dan global dünyaya mesaj var
TUSKON:’Gezen kaplan aç kalmaz’

  Türkiye –Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
  Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü Programı G...
  TUSKON Başkanlar Kurulu Ankara'da Toplandı
  1. Olağan Genel Kurul
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Basında TUSKON
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama