'Gezen kaplan aç kalmaz' anlayışıyla işadamlarımızı dünyaya açıyoruz

Gerçekleştirdiği organizasyon ve tanıtımlarla Afrika ve Avrasya'ya dış ticaret köprüsü kuran Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), şimdi de Pasifik ülkelerine açılıyor.

7-8 Nisan tarihlerinde İstanbul'da 'Türkiye-Pasifik Dış Ticaret Köprüsü' programını organize edecek olan konfederasyonun başkanı Rızanur Meral, Denizli'de düzenlenen toplantıda, yeni projeler hakkında bilgi verdi. Meral, son yıllarda sağlanan istikrar sayesinde Türk işadamlarının yatırımlarını artırdığına ve üretim fazlası olduğuna işaret ederek, oluşan arz fazlasını değerlendirmek için yeni pazarlara ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. 'Gezen kaplan aç kalmaz' sloganıyla hareket edeceklerini vurgulayan Meral, "Oynayamam yerim dar diyenler kendine dünyayı oyun alanı seçsin." dedi.

Başkan Rızanur Meral, Denizli'de Genç Tüccarlar ve İşadamları Derneği ile TUSKON'un ortaklaşa düzenlediği, 'TUSKON ve Dış Ticaret Köprüleri Tanıtımı' konulu toplantıda, faaliyetler hakkında bilgi verdi. Meral, siyasi istikrar ortamının beraberinde ekonomik istikrarı da getirdiğini belirterek, şirketlerin büyük bir kısmının milyarlarca dolar yeni yatırımlar yaptığını ve kapasitelerini artırdığını kaydetti. Meral, üretim fazlası sonucu piyasada büyük bir arz fazlası oluştuğuna dikkat çekti. Firmaların kârlılık oranlarının gelişmeden olumsuz etkilendiğini ifade eden Meral, "Sık dikilen ağaçlar yeterli beslenemediği, hava alamadığı için büyüyemez. Çözüm ise ağaçları seyreltmektir. Türk iş dünyasında da aynı durum söz konusu. Girişimcilerimizin öncelikli hedefi dışarıya açılmak olmalı. Siz isteseniz de istemeseniz de biz işadamlarını dünyadaki yeni pazarlara kavuşturacağız." şeklinde konuştu.

Daha önce yabancıların mal satmak için Türkiye'ye geldiklerini anlatan Meral, şimdi ise almak için gelmeye başladıklarını kaydetti. İş dünyasının bu duruma tam hazırlıklı olmadığını vurgulayan Meral, "Broşür, internet sitesi, uluslararası standartlardan habersizdiler. İki Afrika toplantısı öncesinde üyelerimize ciddi seminerler vereceğiz. Önceki zirvede 550 işadamı geldi, ikinci toplantıda ise yoğun taleplere karşın sayıyı bin ile sınırlı tutacağız." şeklinde konuştu. Afrika'dan gelen işadamlarını derneklerin lüks arabalarla karşıladığını aktaran Meral, TUSKON üyelerinin ise gittikleri ülkelerde devlet töreniyle, cumhurbaşkanı tarafından karşılandığını söyledi. Mobilya ve yat üretimi yapan bir üyelerinin Kamerun'a yatırım yapmaya karar verdiğini anlatan Meral, işadamının ülkedeki Türk okulu vasıtasıyla büyükelçiliğe ve devlet yetkililerine ulaştığını anlattı. Devletin firmaya orman kenarında 10 dönüm alan verdiğini ve burayı da serbest bölge ilan ettiğini dile getiren Meral şu bilgileri verdi: "İşadamımız oraya bir fabrika kurdu. Her ihtiyacı için hükümet seferber oldu. Bölgedeki öğrencileri stajyer olarak fabrikada çalıştırdı. Yöre halkı kendine iş öğreten birilerini görünce şaşırmış. Şehirde Fransızların da bir fabrikası varmış. Fakat kimse içeride ne olduğunu bilmiyormuş. Ama Türkler onlara işi öğreti. Biz Afrika'ya gittiğimizde 'Siz de beyazsınız ama diğerleri gibi sömürmeye gelmemişsiniz' diyorlar. Hiçbir şey satamasak da Afrika'ya 550 tane dostluk, hoşgörü tohumu atmış oluruz." Dünyada işadamlarına fırsatlar sunabilecek pek çok ülkede Türk büyükelçiliğinin dahi bulunmadığından yakınan Meral, Afrika'daki 54 ülkenin 14'ünde elçilik bulunduğunu kaydetti. Hükümetin 10 yeni büyükelçilik açma kararından duyduğu memnuniyeti dile getiren konfederasyon başkanı, işadamlarının, 'rahatından biraz fedakarlık yapıp' yurtdışı seyahatlerine çıkmalarını istedi.

Pasifik ülkelerinden işadamları İstanbul'da bir araya gelecek

Düzenlediği organizasyonlarla Türk işadamlarını Afrika ve Avrasya'daki meslektaşlarıyla bir araya getiren TUSKON, dikkatini Pasifik ülkelerine yöneltti. 7-8 Nisan 2007 tarihlerinde İstanbul'da 'Türkiye-Pasifik Dış Ticaret Köprüsü' programı organize edilecek. Toplantıya Avustralya, Yeni Zelanda, Papua Yeni Gine, Güney Kore, Japonya, Singapur, Brunei, Tayland, Laos, Malezya, Endonezya, Burma, Vietnam ve Kamboçya'dan işadamları katılacak. Konfederasyon Başkanı Rızanur Meral, Pasifik ülkeleri ile yarım milyar dolarlık iş bağlantısı hedeflediklerini kaydetti. Avrupa ve Amerika gibi büyük pazarlarla da ilişkileri geliştirdiklerini anlatan Meral, çok iyi eğitim almış elemanları buralara açılacak temsilciliklerin başına getirdiklerine işaret etti. Bugün yaşanan Ermeni soykırımı iddialarında Türkiye'nin hep defans pozisyonunda kaldığına değinen Meral'e göre sivil toplum kuruluşlarının lobi faaliyetleri önemli kazanımlara vesile olacak. TUSKON Başkanı, bütçe açığı dolayısıyla hükümetlerin dolaylı vergilere yüklendiğini; ancak firmaların düzenli vergi vermesi halinde bu tür vergilere ihtiyaç kalmayacağını bildirdi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde demokrasi kurallarının dışına çıkılmaması gerektiğine değinen Meral, şöyle konuştu: "Cumhurbaşkanlığı seçimi, anayasa ile belirlenmiştir. Bizler demokrasi kurallarının işlemesini istiyoruz. Demokrasinin tabii seyrini bekliyoruz. Ancak sıkıntı beklemiyoruz. Türkiye'nin tekrar çalkantıya tahammülü yok. Sunî gündemlere prim vermemeliyiz. Üretmeli, ihracata devam etmeliyiz." Genç Tüccarlar ve İşadamları Derneği Başkanı Necdet Özer de konuşmasında, demokrasinin bütün unsurlarının geliştiği ülkelerde milli gelirin 8-10 yıl içerisinde 3-4 kart arttığına dikkat çekti. Özer, "Demokrasinin sekteye uğradığı yıllarda siyasi krizler ekonomik krizlere dönüşmüş, milli gelirimizin 2 bin 500 dolara gerilediği günlere hep birlikte şahit olmuşuzdur. Ne zaman demokraside istikrar sağlanmışsa bu tür atılımlar ekonomiyi düzlüğe çıkartmıştır." dedi.

Yahya Çark, Resul Cengiz, Bayram Taş, Denizli,Zaman

Diğer Haberler
TUSKON'un Brüksel ofisi açılışında neler...
Sıkıntı Bitiyor
Brüksel ofisi açıldı, TUSKON AB'de lobi ...
AB, Türk işadamlarına vize duvarını kald...
AB ile Türkiye arasındaki kış havası dağ...
AB’yle buzlar eriyor
Hava yumuşuyor
'AB-Türkiye arasında kış havası dağılıyor'
'AB ile kış havası dağılıyor'
Babacan bugün Brüksel’e gidiyor
Babacan, Brüksel'de TUSKON'un ofisini aç...
İş adamları yeni pazarlar arayışında
KOBİ'lere ‘erken uyarı’ istasyonları
“İstikrarla büyüdük şimdi açılma zamanı”
İşadamlarımız çantasını eline alıp dünya...
KOBİ'ler nasıl rekabet edecek?
'Gezen Kaplan Aç Kalmaz" sloganıyla açılım
TUSKON: 16 milyon kişi AB'ye
Afyon'dan global dünyaya mesaj var
TUSKON:’Gezen kaplan aç kalmaz’

  Türkiye –Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
  Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü Programı G...
  TUSKON Başkanlar Kurulu Ankara'da Toplandı
  1. Olağan Genel Kurul
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Basında TUSKON
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama