www.tuskon.org |  |
Ekonominin Şeref Kürsüsü`ne çıkanlar İstanbul`da buluştu:

İSTANBUL- DÜNYA Gazetesi`nin her yıl düzenlediği Ekonominin Şeref Kürsüsü`ne 2006 yılında gösterdikleri başarılarla çıkan kişi ve kurumların temsilcileri, her türlü karamsarlık tablosuna rağmen büyük bir cesaretle yatırıma ve üretime yönelen Türk girişimcilerine cesaretlendirici ve teşvik edici bir yaklaşım gösterilmesi gerektiği konusunda birleşti.

 

2006 Ekonominin Şeref Kürsüsü çalışmasında ödül alan kişilerle kurum temsilcileri İstanbul`da buluştu. DÜNYA Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Didem Demirkent`in evsahipliğinde Sait Halim Paşa Yalısı`nda gerçekleşen buluşmada, Genel Yönetmenimiz Osman Saffet Arolat, Genel Yönetmen Yardımcımız Hakan Güldağ, yazarlarımız Tevfik Güngör, Rüştü Bozkurt, Gazi Erçel, yazıişleri müdürlerimiz Mehmet Kara ve Neşe Sönmez, haber merkezi müdürümüz İbrahim İlktuğ Gökman, borsa finans servisi müdürümüz Ece Ceyhun Kelleci de yer aldı.

 

Yılın Şirketi, Yılın Çok Ortaklı Şirketi, Yılın İşadamı, Yılın Profesyonel Yöneticisi, Yılın Sivil Toplum Örgütü ve Yılın Bürokratı dallarında ikişer adet olmak üzere kürsüye çıkan 12 isim veya temsilcileri, DÜNYA`nın bu ödülünden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Buluşmada, ödül sahipleri, hem kendilerini anlatma fırsatı buldular, hem de ülke ekonomisi ile DÜNYA Gazetesi ve Türk basınına yönelik görüş ve önerilerini dile getirdiler.

 

`DÜNYA, güvenilir ve bilgilendirici`

 

Yılın Bürokratı seçilen Merkez Bankası(MB) Başkanı Durmuş Yılmaz adına toplantıya katılan MB İstanbul Şube Müdürü Ümit Fındıklı, basında en çok önem verdiği `güvenilirlik ve bilgi verme` unsurunu, DÜNYA Gazetesi`nin yıllardır bünyesinde taşıdığını vurguladı. Yılın Bürokratı seçilen bir diğer isim olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK) Başkanı Yusuf Günay ise, `Bu ödülü şahsım adına değil, kurum personelimiz adına kabul ediyorum. Bu kurumumuz için bir onurdur` dedi.

 

Aksoy: Eleştirin ama moral de verin

 

Yılın Şirketi seçilen Turcas`ın Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, Türk girişimcisini `çok çalışkan ve cesur` diye nitelendirirken `Onların en önemli yakıtı, motivasyondur` dedi. Aksoy şöyle konuştu:

 

`Şirketler açısından Türkiye çok küçük kaldı, artık bölgesel konuşuyoruz. Türk müteşebbisi yurtdışına çok çıkmaya başladı. Birilerinin de bu işlere cesaretle girmesi, bu yatırımları yapması gerekir. Tüm olumsuzluklara rağmen girişimciler ağırlıklı olarak hep haklı çıktı. Cesaretlerinin karşılığını aldı. Türkiye bugün büyüyorsa, zannetmiyorum ki üretim yapısıyla büyüyor. Müteşebbisleriyle büyüyor. Bizi tenkit edin, açıkları gösterin, ikaz edin ama motivasyondan geri kalmayın.`

 

Durmaz: Makineciler olmazsa olmazı yapar

 

Yılın Şirketi unvanını alan Durmazlar Makina`nın Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz, Türkiye`de makina imalatının öncülüğünü yaptıklarını belirterek, `Bugün Kayseri`de Konya`da Bursa`da birtakım arkadaşlar işleri hızlandırdılar. Dünyada takım tezgahlarında önemli noktaya geldik. Bursa adı öne çıkmaya başladı` dedi. Durmaz şöyle dedi: `Makine, stratejik bir sektördür. Elektronik sektörüyle beraber, ülkenin tankı, topu, tüfeği ile olmazsa olmazlarını üretip tamir edebilecek, yapabilecek konuma gelmektedir, gelecektir. Memleketin geleceğiyle ilgili rol oynayabilecek bir sektördür.`

 

Barmanbek: Müteşebbis eli öpülecek insandır

 

Yılın İşadamı seçilen Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan`ı temsilen toplantıya katılan Doğan Holding YK Başkanvekili İmre Barmanbek de girişimciliğin önemini şu sözlerle vurguladı: `Mülkiye`deki bir hocamız `müteşebbis eli öpülecek insandır` derdi. Bu bende derin izler bırakmış bir sözdür. Özel sektöre geçince bunun ne kadar doğru olduğunu gözlemledim. Bugün elinizdeki parayı repoya yatırsanız, hiçbir risk almadan sanayicilikten kazanılan paranın daha fazlasını kazanma imkanı var. Ama bu nasıl bir duygu ise insan öyle kolay bir yolu seçmiyor. İnanılmaz. Bazen düşününce `nasıl oluyor böyle bir delilik` diyorum.`

 

Tosyalı: Dünyanın sayılı oyuncularından olacağız

 

Yılın İşadamı seçilen Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, `Ödül açıklandığında öneminin çok farkına varmamıştım ama birkaç gün işimizden gücümüzden olduk, gelenler, gidenler oldu. Demek ki çok önemliymiş` dedi. Demir çelik sektöründe iki ana dalda üretim yaptıklarını belirten Tosyalı, bunları mobilyadan su ve gaz borularına kadar her türlü boru ve yapısal çelik, haddelenmiş ürünler olarak sıraladı. Önümüzdeki aylarda yeni yatırımlar yapacaklarını kaydeden Tosyalı, hem kendi hem de ülke imkanlarını değerlendirerek, sayılı oyunculardan birisi olmak için çabaladıklarını anlattı.

 

Yüngül: Basın içimizi karartıyor, dışarıda iyiyiz

 

Yılın Profesyoneli seçilen Vestel Şirketler Grubu İcra Komitesi Başkanı Ömer Yüngül ise girişimcinin motivasyonu konusunda Türk medyasının iyi sınav veremediğini savundu. Yabancı yazarların daha çok Türkiye hakkında söyledikleri kötü şeylerin içeriye yansıtıldığına dikkat çeken Yüngül, `Oysa, özellikle ekonomik açıdan bir sürü iyi şey yazılıyor. Fonların yöneticileri, banka yöneticileri yazıyor. İngiltere`ye gidin kiminle konuşursanız konuşun Türkiye için çok iyi konuşuyor. Bunlar maalesef yazılmıyor, yazılsa iyi olur. Buradaki basına baktığınız zaman da insanın içi kararıyor, hiçbir şey yapası gelmiyor. Yatırım yapasınız gelmiyor` diye konuştu.

 

Kıpçak: Başarı hikayeleri ön açacak şekilde yer almalı

 

Yılın Profesyoneli seçilen Coca Cola International İcra Başkanı Muhtar Kent adına katılan Coca Cola Türkiye Halkla İlişkiler Müdürü Gürtay Kıpçak, İstanbul biriminin Coca Cola`nın 43 ülkedeki operasyonları nedeniyle sık sık çeşitli ülkelere seyahat ettiğini, Türkler`in inanılmaz başarılarına tanık olduklarını anlattı. Kıpçak, `Romanya`daki Türk firmalarının sayısı 9 bine ulaşmış. Bulgaristan, Azerbaycan ve Kazakistan`da da var. Bu girişimcilik ve fırsatlar bir şekilde diğer insanları motive edecek şekilde yansıtılmalı. Başarı hikayelerinin, dışarıya açılmak isteyen kişilerin önünü açar şekilde yer alması lazım` dedi.

 

Kabaca: Çok ortaklılıkta başarı hikayesi çok azdır

 

Yılın Çok Ortaklı Şirketi seçilen Bank Asya`nın Genel Müdürü Ünal Kabaca, ödül için teşekkür ederken, `Türkiye`de çok ortaklı şirketler alanında, başarılı hikayeler pek yok` dedi. Kuruluşundan itibaren çok ortaklı şirket statüsünde olan Bank Asya`nın bugün aynı zamanda halka açık ve borsaya kote olduğunu hatırlatan Kabaca `Bugün itibariyle yaklaşık 2 milyar YTL`lik hacme ulaşmış bir şirketiz. Zannederim bu işe giren ortaklar koydukları paranın karşılığını almışlardır. Bundan sonra herhalde kazançları artarak devam edecek` diye konuştu. Kabaca, basında iyimser, kötümser, ılımlı her türlü görüşü kendi birikimleriyle değerlendirerek, bir sentez yapma şansları olduğunu vurguladı.

 

Gülbirlik: Başarımızı ilk kez tescil ettiniz

 

Yılın Çok Ortaklı Şirketi seçilen Gülbirlik`in Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Demir, ödül almaktan duydukları memnuniyeti dile getirirken, `Adaletli, hassas bir çalışma ve seçim yaptığınızı düşünüyorum. Neden diye sorarsanız, Türkiye`de 17 birlik var. 2000`e kadar devletle ilişkiliydik. Daha sonra ilişkimiz kalmadı. Bizim başarılı olduğumuz söylenirdi ama hiç böyle bir şey olmadı bugüne kadar. O yüzden ödül için teşekkür ederim` dedi.

 

TUSKON: Başarıları daha fazla yansıtın

 

Yılın Sivil Toplum Örgütü seçilen TUSKON`un başkanı Rıza Nur Meral adına toplantıya katılan Başkanvekili Ahmet Ciğer, DÜNYA`yı küçük işletmeler için bir okul olarak nitelerken şöyle dedi:

 

`Bu firmalar eğitim kurumlarına eleman göndermiyorlar, yönetim nedir bilmiyorlar. Ama DÜNYA`daki özellikle işadamlarına ilişkin haberler onlar için çok büyük bir teşvik. Biraz daha onların eğitimlerine eğilmeli. Eğitim kurumu açın demiyorum. Başarılı örnekleri biraz daha öne çıkaracak haberler verin. Bu rekabet ortamında, birinci jenerasyondan ikinci jenerasyona geçen şirketlerde durum zorlaşıyor. Dolayısıyla başarılı örnekler, onları teşvik etmek olacaktır.`

 

TOG: Sivil topluma ciddi destek lazım

 

Yılın Sivil Toplum Örgütü seçilen Toplum Gönüllüleri Vakfı(TOG) Başkanı İbrahim Betil`i temsilen konuşan Başkan Yardımcısı Bihter Nezizoğlu, Aralık 2005`te kurulan vakfın, gençlerin öncülüğünde, tüm yurtta toplumsal barış projeleri hayata geçirmek için kurulduğunu vurguladı. Nezizoğlu, `Şu anda 70 üniversitede örgütlenmemiz var. 10 bin toplum gönüllüsü genç arkadaşım var. Ödülünüz çok onur verici. Eleştirmek değil, değiştirmek için 10 bin toplum gönüllüsü arkadaşım adına ödül için teşekkür ederim` dedi. Nezizoğlu, sivil toplum örgütlerine basının daha çok destek vermesi gerektiğini vurguladı.

 

DÜNYA için ne dediler?

 

İmre Barmanbek

 

Doğan Holding YK Başkanvekili

 

`Bütün gazeteler için söylüyorum. Her gün yazı yazmak zor bir iş. Konu bulacaksınız, yazacaksınız ve insanları etkileyebileceksiniz, kendinizi okutabileceksiniz. Bu daha da zor bir iş. Bu yüzden zaman zaman yazılar yüzeysel kalıyor. Her gün yerine haftada iki gün yazıp daha doyurucu, daha etkili yazılarla okuyucunun karşısına çıksalar iyi olur.`

 

Fuat Tosyalı

 

Tosyalı Holding YK Başkanı

 

`DÜNYA`dan yıllardır çok büyük destek görüyoruz. Özellikle Anadolu sohbetleri bize önemli referans oluyor. Bundan herkes çok faydalanıyor. DÜNYA`yı çok önemsiyorum. Daha yaygın şekilde, KOBİ`lerin, sanayi esnafının daha rahat ulaşması lazım. Böylece daha çok, daha sağlıklı haber üretilir, daha çok bilgi akışı sağlanır.`

 

Erdal AKSOY

 

Turcas YK Başkanı

 

`Biz DÜNYA Gazetesi`nden çok memnunuz, çünkü bedava bir hizmet alıyoruz. DÜNYA bizim ihtiyaçlarımızı karşılıyor. Ve ulaşılabilir bir yayın. Bizim için çok iyi. Tabii her şeyi tozpembe gösterip, insanları yanıltın demiyorum. Ama özellikle köşe yazarlarımızı biraz daha iyimser görmek istiyoruz.`

 

Hüseyin Durmaz

 

Durmazlar Makina YK Başkanı

 

`DÜNYA takip ettiğim ciddi bir gazete. Havadan sudan konularla çıkmıyor. Ama biraz daha tabana inmekte fayda var. DÜNYA daha fazla yönlendirmeye çalışmalı. Hangi ailenin evine DÜNYA giriyor? Halkı uyandırmak sizlerin görevi. Birçok medya organı oyalıyor halkımızı, biraz akıllı olmak lazım. DÜNYA`nın anlayışını biraz daha yayabilirsek daha iyi olur.`

 

Ömer Yüngül

 

Vestel İcra Komitesi Başkanı

 

`Belli bir gazete okuma sürem var. Bölgesel Yeni Asır`ı ve ardından DÜNYA`yı öncelikle okuyorum. Bizler, 40-50-60 yaş kuşağı, dayaklarla büyüdük. Hala kendimizi kasıyoruz. Kastıkça da memlekete faydalı olamıyoruz. Dolayısıyla dışarıdaki motivasyonu, raporları gazetenizde daha fazla değerlendirseniz iyi olur.`

 

Ünal Kabaca

 

Bank Asya Genel Müdürü

 

`DÜNYA benim takip ettiğim gazetelerden birisi. Özellikle borsa sayfaları oldukça geniş hazırlanmış durumda, takip ediyorum. Halka arzdan sonra daha çok izliyoruz. Sektör raporları önemli bir katkı. Yazarların kendi görüşü var. İyimserler kötümserler, bizim de bir bilgi birikimimiz var. Bunlar arasında sentez oluşturarak yolumuza devam ediyoruz. Hepsinden yararlanıyoruz.`

 

Mahmut Demir

 

Gülbirlik YK Başkanı

 

`1990 yılından beri Gülbirlik Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyorum. Göreve girdiğimden beri DÜNYA gazetesi hep masamızda. Yararlanıyoruz. Ürünlerimizin yüzde 100`ü ihracat ürünü. O yüzden çok yararlanıyoruz. Başarılı olduğumuzu söylerlerdi ama ilk kez böyle bir ödül aldık. Teşekkür ederiz.`

 

Gürtay KIPÇAK

 

Coca Cola Türkiye Halkla İlişkiler Müdürü

 

`DÜNYA, Türk girişimciliğinin öne çıkarıldığı, ufkunun açıldığı, özellikle büyümekte olan sektörlerin, yakın çevredeki ülkelerde mevcut fırsatların biraz daha öne çıkarıldığı bir görev üstlenmeli. Bunların, zaten özel konumu olan DÜNYA`nın misyonuna önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum.`

 

Ahmet Ciğer

 

TUSKON Başkanvekili

 

`DÜNYA`nın çok sadık bir okuyucu kitlesi var. Bu kitleden geri dönüş almak anlamında belli dönemlerde okuycu anketi çalışmaları yapılsa, olaylar nasıl gidiyor, durum nedir diye, bence çok güvenilir bir kaynak olur.`

 

Bihter Nezizoğlu

 

TOG Başkan Yardımcısı

 

`DÜNYA`nın yakın takipçisi değilim. Genel anlamda basınla ilgili söylemek istediklerim var. Sivil toplumun gücüne inanıyorum. Ama geçmişten bugüne STK`ların halktan ve yazılı basından yeterli destek almadığını düşünüyorum. Köşe yazıları çok değerli, burada da STK`ların yer bulması önemli. Çok yer alamadığımızı düşünüyorum. Sivil toplum cephesinden eleştirimdir.`

 

Ümit Fındıklı

 

MB İstanbul Şube Müdürü

 

`Benim kişisel görüşüm basında en önem verilen unsur güvenilirlik ve ardından bilgi verme unsurudur. Bu çerçevede DÜNYA Gazetesi`nin çok olumlu bir geçmişi olduğunu düşünüyorum. Gelecekte de bu yapının kurumsallığının da artarak olumlu yönde giderek devam etmesini diliyorum.`

 

Yusuf Günay

 

EPDK Başkanı

 

`Bütün içtenliğimle söylüyorum, DÜNYA gerçekten de batılı gelişmiş bir ülkedeki bir yayın gibi. İki kelimeyle özetlersek, saygın ve güvenilir. Doğru, güvenilir, saygın yayın yapan, doğru yayın yapmasının önünde engel bulunmayan bir yayın kuruluşudur. Bu anlamda da ikinci bir benzeri yok diye düşünüyorum. Sizleri kutluyorum.`

 

Tevfik GÜNGÖR

 

DÜNYA Gazetesi Yazarı

 

Gazetenin formatının bozulmamasını dilerim

 

`DÜNYA Gazetesi Türkiye`de belli bir boşluğu dolduruyor. Bir kere Anadolu haberi var, Anadolu`ya sahip çıkan bir gazete. Anadolu dışındakiler de orada ne olup bittiğini öğreniyor. Başka yerde yok. İkincisi DÜNYA`nın sektör ekleri var, bunlar Anadolu`daki 63 büro, altyapı ile yerinde duyularak hazırlanıyor. Üçüncüsü, DÜNYA`nın başlattığı, daha sonra günümüzde bankaların ve diğer grupların uygulamaya başladığı Anadolu Konferansları. İki taraflı bir ilişki bu. Bir taraftan Anadolu öğreniyor, bir taraftan biz. Ben gazete formatının bozulmamasını diliyorum.`

 

DÜNYA Gazetesi Yazarı

 

Gazi Erçel

 

Kredibilitesi yüksek bir gazete

 

`DÜNYA Gazetesi kredibilitesi yüksek bir gazete. Bu DÜNYA`nın en önemli değeri. DÜNYA`nın Anadolu işadamlarına hitap eden nadir bir özelliği var. Bunu daha da yaygınlaştırması gerekiyor. İstanbul ve Ankara gibi illere de yaygınlaştırılmalı. Değişime ayak uydurmasında yarar var.`

 

Rüştü BOZKURT

 

DÜNYA Gazetesi Yazarı

 

DÜNYA, Türkiye`ye kavram yerleştirir

 

`Adana`daki bir konferansta, Türkiye`de ilk defa `ne olur il bazında değil, havza bazında düşünün` demiştik. Dört yıl sonra sonra artık Türkiye`de hiç kimsenin il bazında düşünmemeye başladığını gördüm. DÜNYA bir kavram ortaya koyduğu zaman, bunun toplumun bütün derinliklerinde kullanıldığını ve yaşama dönüştüğünü gördüm. Bu da gazetenin çok etkili olduğunu gösteriyor.`

 

Didem Demirkent

 

DÜNYA Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı

 

Zoru tercih ettim ekibime güveniyorum

 

DÜNYA Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Didem Demirkent, kamuoyunun DÜNYA`yı sadece bir gazete olarak bildiğini ifade ederken, `DÜNYA, 1300 çalışanıyla, 63 Anadolu bürosuyla altı şirketten oluşan bir grup. Gazetenin dışında Türkiye`ye gelen yabancı yayınların yüzde 80`ini dağıtıyoruz. Yabancı dilde eğitim veren okullara hizmet veriyoruz, ders kitapları satıyoruz. Uzun yıllardır piyasada DÜNYA Gazetesi kadar etkin ve saygın sektör yayınlarımız var. İnşaat, Gıda, Makine Magazin gibi` dedi.

 

Bağımsız, saygın, çok aboneli bir yayın olmasına rağmen DÜNYA`nın yapılacak çok şeyi bulunduğunu ifade eden Demirkent, `Hiçbir yere dayanmadan, bağımsız yaşayarak saygınlığını korumak çok zor. Hakikaten parayı bir yere koyup yaşamak varken zor olanı tercih ettim. Mutluyum, ekibime çok güveniyorum. Arkadaşlarım her gün iyi ürün koymak için çok çalışıyorlar` dedi.

2007-02-19 16:30:54 Dünya

Äğóãèå Íîâîñòè
Вице-президент РСПП А.В.Мурычев встретился с представителями TUSKON
Деловой форум, чтобы повысить Турецкo-Российский
Заседание Российско-Турецкого Делового Совета
Краснодарский край-Турция: сближая народ
Деятельность Российско-Турецкого Делово
Бизнес-мост: Казахстан-Турция
Турецкое «российское лобби»
Новые Инвестиции - в Укрепление Дружбы Кубани и Турции
Hовосибирские Предприниматели Поедут на Mеждународный Форум
Торговый Mост Турция-Евразия II
Мост Bнешней Торговли
Российско-Турецкий Бизнес-форум
Мост к Сотрудничеству
Между Турцией и Евразией
КБПТ» «TUSKON»

   Ïîæåëàíèÿ è Ïğåäëîæåíèÿ |  Êàğòà Ñàéòà |  Áàííåğ  |  Ãëàâíàÿ Ñòğàíèöà   
Âñå Ïğàâà Çàùèùåíû 2006-2009 Äèçàéí è Ïğîãğàììèğîâàíèå