www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Seçimleri çıkarları için kullanmak isteyenler 2001 krizini unutmasın

 

Türkiye Sanayici ve İş Adamları Konfederasyonu (TUSKON ) üyesi İstanbul Genç İş Adamları Derneği `nin düzenlediği 12. Gelişim Toplantısı`na konuk olan Murat Yalçıntaş , piyasalardaki son gelişmeleri değerlendirdi. Ekonominin; gelişmeler kadar Ortadoğu gündemine göre yön bulacağını kaydederken, İran ile İsrail -ABD arasındaki gerginliğe vurgu yaptı. Bunun sıcak çatışmaya dönmesinden de en çok Türkiye `nin etkileneceğini söyledi. Hal böyleyken içeride siyasi ve toplumsal tansiyonu artırıcı hal ve hareketlerden kaçınılmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Yalçıntaş , `Kendi politik çıkarları için ülkeyi istikrarsızlığa sokmak isteyenler olabilir. Siyasiler 2001 krizini hep hafızalarında canlandırarak hareket etsin. İnşallah buradan ders çıkaranlar olmuştur. Kimse, fırlatılan bir anayasa kitapçığı ile yılların istikrarsızlık birikiminin nasıl bir anda çığ olup krize dönüştüğünü ve vatandaşın ne kadar ağır bir fatura altında ezildiğini unutmasın.` ifadelerini kullandı.

 

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş , TUSKON `un her türlü faaliyetine tam destek sözü verdi.

 

Yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçiminin bazı çevrelerce suistimal edilmek istendiğini belirten İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş , `Seçimleri bir kargaşa, kaos ortamına çevirip fayda sağlamak isteyenler ekonomiye büyük zarar verir.` uyarısında bulundu. Bu konuda siyasilere büyük görevler düştüğünü vurgularken de, `Her parti doğal olarak kendinin haklı, diğerinin başarısız olacağını söyleyecektir. Demokrasi ile yönetilen tüm ülkelerde bu yarış çok doğaldır. Fakat meseleyi farklı noktalara taşıyarak bundan çıkar elde etmek isteyenler olabilir. Görevi Türkiye `ye hizmet etmek olan siyasiler de ülkeye en büyük zararı vermiş olur.` tespitini yaptı.

İstanbul , kayıt dışı ekonominin anahtarı

 

İTO Başkanı Yalçıntaş , şehre yakın yeni cazibe merkezleri kurulmasını teklif etti. Bu sayede göçün engellenebileceğini, aksi takdirde İstanbul `un ne kadar yatırım yapılırsa yapılsın 17 milyondan fazla nüfusu kaldıramayacağını vurguladı. İstanbul `da her rengin birbiriyle karışarak yeni bir yapı oluşturduğunu kaydederek, `Bu şehirdeki her gelişme ülkenin tamamını etkiliyor . Ekonominin yüzde 30`dan fazlasını barındıran bir şehir en büyük kayıt dışılığa da sahip. Rahat para kazanmak isteyenlerin göç ettiği bir merkez haline dönüştürdük burayı. İstanbul `da kayıt dışılığı önlersek Türkiye `deki pek çok sorun da kendiliğinden çözülür.` dedi .

 

`Kriz senaryosu üretmek doğru değil`

 

İstanbul Genç İş Adamları Derneği Başkanı Hüseyin Ataoğlu da sürekli kriz senaryoları üretilmesinden duyulan rahatsızlığı dile getirdi. Toplumun ekonomik konularda özgüveninin geliştirilmesi gerektiğine işaret eden Ataoğlu, yerli ve yabancı yatırımcıların risk olarak farklı algılara sahip olduklarını belirterek, `Yerlilerin gözü seçimlerde. Ancak Türkiye `ye yatırım yapan yabancılar, cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri risk olarak görmüyor. Şunu unutmayalım ki, geçmişte kriz senaryosu üretenler hep kaybetti. Türkiye `ye güvenenler ise bire 10 kazandı. 21. yüzyılda istikrarlı ve güçlü bir Türkiye tablosu görmek istiyoruz.` yorumunu yaptı.

 

Yahya Çark , İstanbul

2007-03-09 03:05:26 Zaman

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Paraguaylı İşadamları TUSKON’daydı
Kolombiya Heyetinin TUSKON Ziyareti
Ganalı İşadamları TUSKON’da
Teksas Eyalet Meclisi Heyetinin TUSKON Ziyareti
TUSKON Makedonya Devlet Bakanı Hadi Neziri’yi Makamında Ziyaret Etti
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama