www.tuskon.org |  |
Pasifik Fırsatı Ayağımıza Geldi

GAZİANTEP- Pasifik ülkelerinden alıcılar, Türkiye’ye geliyor. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), dış ticaret hacmi 5,4 trilyon dolar olan Pasifik ülkesinden alıcıları, Türk işadamları ile buluşturacak. TUSKON’un 7-8 Nisan tarihleri arasında Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinasyonunda İstanbul’da düzenleyeceği “Türkiye-Pasifik Dış Ticaret Köprüsü” programına, Avustralya, Yeni Zelanda, Papua Yeni Gine, Malezya, Endonezya, Filipinler, Tayland, Vietnam, Kamboçya, Laos, Japonya, Güney Kore, Singapur ve Myanmar olarak 14 ülkeden 6 bakan, 30 üst düzey bürokrat ve 220”
iş adamı katılacak.

Ambalajdan mücevherata


Programa yurt içinden de, ambalaj, demir-çelik, deri, elektrik-elektronik, ilaç, kimya, iletişim ve otomasyon, konfeksiyon ve tekstil, kuyumculuk ve mücevherat, makine, mobilya, müteahhitlik, otomotiv, sağlık, bankacılık, tarım, taşımacılık, toprak ve seramik, turizm sektörlerinden 1200 işadamı katılacak. Programda 6 bin iş görüşmesi yapılması bekleniyor. Program kapsamında Japonya, Vietnam, Avustralya ve Endonezya ülke tanıtım toplantıları düzenlenecek.

“Devin pastasından alalım”


TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral, Pasifik bölgesinde büyük bir ekonomik alım gücü olduğunu vurguladı ve “2005 yılında dünya ihracatının yüzde 26’sını yapan bölge, aynı zamanda dünya ithalatının da yüzde 25’ini gerçekleştirmiştir. 2005 yılında Çin dahil bütün Pasifik coğrafyasının dış ticaret hacmi 5,4 trilyon dolar. Sadece Japonya’nın gıda ithalatının 60 milyar doların üzerinde olduğunu düşünürsek, neden Pasifik coğrafyası ile ticari ilişkileri güçlendirmemiz gerektiğini daha iyi anlarız. Her yıl yaklaşık dünyanın ortalama büyüme hızının 3 katı hızla büyüyen bu devin oluşturacağı pastadan pay almak için adım atıyoruz.”

> Hedef 7-8 milyar dolar


Pasifik bölgesinden 20 milyar dolarlık ithalat yapan Türkiye’nin bu bölgeye ihracatının 3-4 milyar dolarda kaldığını belirten Meral, “2,6 trilyon dolar ithalat yapan bir coğrafyadan aldığımız pay çok az. Hedef en az 7-8 milyar dolar ihracat hedefidir. Pasifik ülkeleri ile Türk işadamları, başta gıda, doğal taşlar, müteahhitlik, markalı tekstil ve konfeksiyon ürünleri, makine, tarım ürünleri, otomotiv yan sanayi ve inşaat malzemeleri olmak üzere birçok sektörde işbirliği ve ortak yatırım fırsatı bulunuyor” dedi.

Türkiye Gazetesi

Äğóãèå Íîâîñòè
Вице-президент РСПП А.В.Мурычев встретился с представителями TUSKON
Деловой форум, чтобы повысить Турецкo-Российский
Заседание Российско-Турецкого Делового Совета
Краснодарский край-Турция: сближая народ
Деятельность Российско-Турецкого Делово
Бизнес-мост: Казахстан-Турция
Турецкое «российское лобби»
Новые Инвестиции - в Укрепление Дружбы Кубани и Турции
Hовосибирские Предприниматели Поедут на Mеждународный Форум
Торговый Mост Турция-Евразия II
Мост Bнешней Торговли
Российско-Турецкий Бизнес-форум
Мост к Сотрудничеству
Между Турцией и Евразией
КБПТ» «TUSKON»

   Ïîæåëàíèÿ è Ïğåäëîæåíèÿ |  Êàğòà Ñàéòà |  Áàííåğ  |  Ãëàâíàÿ Ñòğàíèöà   
Âñå Ïğàâà Çàùèùåíû 2006-2009 Äèçàéí è Ïğîãğàììèğîâàíèå