www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON Pasifik`e de köprü kurdu

TUSKON , Afrika ve Avrasya `dan sonra dün de Asya -Pasifik ülkelerinin işadamları ile biraraya geldi. TUSKON Başkanı Meral , `Bölgeye 1.4 milyar dolarlık olan ihracatı 2010`da 10 milyar dolara çıkarmak istiyoruz` dedi


Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON ), dış ticaret köprüsü programlarına Avrasya ve Afrika `dan sonra Pasifik ülkelerini de ekledi. Çoğunluğunu KOBİ `lerin oluşturduğu 9 bin 800 üyesi bulunan TUSKON dün Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü zirvesi gerçekleştirdi. Zirvenin açılışında konuşan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen , ``Ekonomik merkezin kayması Atlas Okyanusu `ndan Pasifik `e oluyor. Batıdan doğuya kayış Türkiye `den geçiyor. Sizle beraber bunlardan daha fazla pay almak istiyoruz`` diyen Tüzmen , Pasifik ülkelerden ithalatın 23 milyar dolar olduğunu, ihracatın ise 3 milyar dolarda kaldığını bildirdi.


AMAÇ DANS ETMEK


Tüzmen , `Bu dengeyi sağlamanız için kendimizi size çok iyi anlatmamız gerekiyor`` diye konuştu. Bölgede Türk müteahhitlerinin 3 milyar dolarlık proje üstlendiklerini belirten Tüzmen , TUSKON `un kurduğu ticaret köprüleriyle gelişen ilişkilerin sürmesini istediğini dile getirerek `Amacımız şarkı söylemek değil, beraber dans etmek`` dedi . TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise, Pasif ülkelerinin işadamlarının bini aşkın Türk işadamı ile 2 gün boyunca 6 bin iş görüşmesi ve 250 milyon dolarlık anlaşma yapmasını beklediklerini vurgulayarak, `Türkiye `nin bu bölgeye yaptığı 1.4 milyar dolarlık ihracatı 2010`da 10 milyar dolara çıkarmayı hedefl0iyoruz. Türk işadamlarının bölgeden yaptığı ithalatın maliyetini düşürmek istiyoruz. Ayrıca, inşaat ve müteahhitlik sektöründe işbirliğini artırmak ile doğal kaynaklardan yararlanmak için çalışma yapıyoruz ` dedi .


500 MİLYAR DOLARLIK İHRACATI BİRLİKTE YAPALIM


Z irvede konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM ) Başkanı Oğuz Satıcı da 2023`te Türkiye `nin 500 milyar dolar ihracatı olacaksa bunun 1 trilyon doların üzerinde dış ticaret anlamına geldiğini söyledi. Pasifik ülkelerinin işadamlarına seslenen Satıcı, ``Gelin bu ticareti birlikte yapalım. Karşılıklı yatırımlar yapalım. Bu ülkenin geleceği çok parlak`` dedi . İstanbul Ticaret Odası (İTO ) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş ise bu çalışmanın TUSKON ile Asya -Pasifik ülkeleri arasında çok önemli bir kilometre taşı olacağını ifade ederek, `Eğer iki ülke arasında sürdürülebilir siyasi ve kültürel işbirliği olacaksa bunun tabanı ancak sürdürülebilir ekonomiyle mümkündür`` dedi . Yalçıntaş , ülkeler arasındaki fiziki uzaklığın hiçbir önemi bulunmadığını dile getirerek, işadamlarına hitaben ``Gelin ülkelerimiz, güzel günler için adımlar atalım`` dedi .

2007-04-08 05:06:07 Bugün

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Paraguaylı İşadamları TUSKON’daydı
Kolombiya Heyetinin TUSKON Ziyareti
Ganalı İşadamları TUSKON’da
Teksas Eyalet Meclisi Heyetinin TUSKON Ziyareti
TUSKON Makedonya Devlet Bakanı Hadi Neziri’yi Makamında Ziyaret Etti
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama