www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Bütün dünya oyun sahamız 500 milyar dolar hedefi zor değil

TUSKON `un İstanbul `da düzenlediği Pasifik Zirvesi `nde 6 bin ikili iş görüşmesi yapıldı. Başkan Rızanur Meral , 2010`a kadar Pasifik bölgesi ihracatını 10 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON ) dış ticaret köprüsü programlarına Avrasya ve Afrika `nın ardından, Pasifik ülkelerini de ekledi.


15 ülkeden 250 işadamının katıldığı Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü toplantısında 6 bine yakın ikili iş görüşmesi yapıldığı açıklandı. TUSKON Başkanı Rızanur Meral , Türkiyenin 500 milyar dolarlık ihracat hedeflerine bu tip organizasyonlarla ulaşılabileceğini söyledi.


İstanbul Cevahir Kongre Merkezi `ndeki Pasifik Zirvesi `ne Avustralya ,Yeni Zelanda , Papua Yeni Gine , Güney Kore , Japonya , Singapur , Brunei , Tayland , Laos , Malezya , Endonezya , Burma , Vietnam ve Kamboçya `dan 250 kişilik bakan-bürokrat, işadamı ve gazeteci heyeti katıldı . Zirveye 200 de yerli işadamı katıldı.


TUSKON Başkanı Meral , Türkiye `nin bölgeye olan ihracatını 2010`a kadar 10 milyar dolara çıkmak istediklerini belirterek yapılan görüşmelerde bu hedefin zor olmadığının görüldüğünü söyledi. Meral , `Türk işadamları için bütün dünyanın oyun sahası olduğunu göstermeye çalışıyoruz` dedi . Çin dahil, bütün Pasifik coğrafyasının dış ticaret hacmi 5.4 trilyon dolarken, bunun 2.8 trilyon doları ihracat, 2.6 trilyon doları da ithalattan oluşuyor.


Zirve fırsatlar sundu


Sadece Japonya `nın gıda ithalatının büyüklüğü 60 milyar doların üzerinde. Türkiye `nin bu ülkelerden yaptığı ithalat 11 milyar doları aşarken, ihracatı sadece 1 milyar dolar. Zirve, özellikle demir-çelik , inşaat malzemeleri, petrol ürünleri, hazırgiyim, konfeksiyon, madencilik ve gıda için bu ülkelerde Türk firmaları açısından önemli fırsatlar sundu. Pasifik bölgesinin müteahhitlik için de fırsatlar barındırdığını vurgulayan Meral , Türk müteahhitlik sektörünün doğuda eriştiği en son nokta olan Pakistan ve Afganistan olduğunu ve bu sınırın daha da ileri götürülmesini arzu ettiklerini söyledi. Meral , `Japonya , Avustralya , Singapur gibi gelişmiş ülkelerin yanında Hindistan , Vietnam , Kamboçya , Myanmar gibi gelişmekte olan ülkelerde de önemli altyapı ve konut fırsatları var` dedi .


Zirvedeki ikili görüşmelerde ilginç projeler de ortaya atıldı. Avustralya `daki Türk işadamları GAP için özel bir bitki projesi sundu. Avustralya Türk İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Karamemiş , Sovereiguty Group yöneticisi ve Yunanistan kökenli John Kyriakidis ile birlikte projenin tanıtımı için Pasifik Dış Ticaret Zirvesi `ne katıldı.


Kenevirgillerden olan bitki pamuğa alternatif olarak gösteriliyor. GAP İdaresi Başkanı Muammer Yaşar Özgül tarafından beğenilen proje yarın Ankara `da yeniden tanıtılacak.


Kore Ticaret Merkezi (KOTRA) Genel Müdürü Eun -Woo Park, Türkiye `nin ekonomisinin son yıllarda önemli gelişmeler kaydettiğini söyleyerek, `Buranın ekonomisi hızla yükseliyor. Kore ile Türkiye arasındaki en önemli ticaret turizmde gerçekleşiyor. Her yıl 100 bin turist geliyor. Koreli yatırımcılar da Türkiye `de fabrikalar kurdu . Mermer, zeytinyağı gibi ürünler ülkemizde satılabilir` dedi .


Papua `dan ilginç teklif


Pasifik Zirvesi `ne katılan konuk bakan ve üst düzey bürokratlar Türk işadamlarını ülkelerine yatırıma davet etti. Asya Pasifik Bölgesinin en ilginç ülkelerinden biri olan Papua Yeni Gine `nin Dış Ticaret Müsteşarı Dr . Willie Ako , ülkesinde zengin altın madenlerinin bulunduğunu belirterek `Bu madenlerin büyük bir kısmı Avustralyalı şirketlerce işletiliyor. Bakır üretiminde de dünyanın ikinci büyük ülkesiyiz. Doğalgaz kaynaklarına da sahibiz. Altın çıkarma işinde köylüler bile çalışıyor. Köylüler orada kurulu şirketlere çıkardıkları altınları getirip satıyor. Oraya gelip Ticaret bakanlığından izin alıp yaklaşık 20 bin dolarlık ücretini yatıranlar da şirket kurup altın toplayabiliyor. Herhangi bir Türk işadamı da gelip şirket açabilir` dedi .

2007-04-08 23:11:23 Referans

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Paraguaylı İşadamları TUSKON’daydı
Kolombiya Heyetinin TUSKON Ziyareti
Ganalı İşadamları TUSKON’da
Teksas Eyalet Meclisi Heyetinin TUSKON Ziyareti
TUSKON Makedonya Devlet Bakanı Hadi Neziri’yi Makamında Ziyaret Etti
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama