www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Avrasya`nın pazar mesaisi


`Bugün günlerden pazar ve herkes tatilde fakat sizler buradasınız. Avrasya bölgesinin insanı cumartesi ve pazar günleri de çalışmalı ki, diğer bölge ekonomileriyle arasındaki farkı kapatabilsin.` Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, önceki gün İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi`nde gerçekleştirilen `Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü` zirvesinde yaptığı konuşmasına böyle başladı. Tüzmen`in sözlerine Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, `Geceleri de çalışmalıyız.` diyerek ilave yaptı. Avrasya bölgesinin 12 ülkesinden gelen işadamları, Türk ortakları ile İstanbul`da hafta sonu mesaisindeydi. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Azerbaycan, Beyaz Rusya, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Moldova, Özbekistan, Rusya, Tacikistan, Türkmenistan ve Ukrayna`dan 500 işadamını, İstanbul ve Anadolu`nun dört bir yanından gelen bin dolayındaki Türk işadamıyla buluşturdu.

Geçtiğimiz pazar günü gerçekleşen buluşmaya, değişik ülkelerden 12 bakan, 40 bürokrat ve 15 yabancı gazeteci de katıldı. İki günü İstanbul`da geçen bir haftalık programın diğer günleri, iş gezileri ve iş görüşmeleriyle geçecek. Misafir işadamları, `Anadolu kaplanları` olarak bilinen sanayi şehirlerini de görecekler. TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral`in verdiği bilgiye göre, bu çerçevede 15 bin iş görüşmesinin yapılması bekleniyor. Başkan Meral, 1,3 trilyon dolarlık gayri safi milli hasılası, 537 milyar dolarlık ihracatı ve 336 milyar dolarlık ithalatı bulunan 12 Avrasya ülkesinin, Türkiye için çok önemli açılımları barındırdığını söylüyor. Meral, hedeflerinin Türkiye`nin bu bölgeye yaptığı 5 milyar dolarlık ihracatı 15 milyar dolara çıkarmak olduğunu belirtiyor. Türkiye ile bölge ülkeleri arasındaki ticaretin rahatlıkla 2-3 katına çıkarılabileceğini belirten Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, ``Yeter ki, biz tüccarlar ve sanayicilerin önündeki engeller kaldırılsın.`` diyor. TİM Başkanı Oğuz da, özellikle ulaşımdaki sıkıntılar konusunda artık eyleme geçilmesi gerektiğini vurguluyor.

Gerçekten de, konuşmalarda en çok üzerinde durulan konu, ulaştırma idi. Kara ve demiryolu ulaştırması. Bu konudaki engellerin kaldırılması hayati önem taşıyor. Kurulacak köprülerin sağlıklı işlemesi de buna bağlı. TUSKON Başkanı Meral`in de üzerinde durduğu gibi, Türkiye ekonomisi anahtar teslimi sanayi tesisleri kurabilen, makine ve teçhizat üretiminde gelişmiş ülkelerle yarışan bir ekonomi. Ve hızla sanayileşen Avrasya ülkelerinin yatırım ihtiyacına cevap verebilecek kapasitede. Türk işadamları bölgede şu ana kadar 8 milyar doların üzerinde yatırım yapmış. 35 milyar dolar tutarında da taahhüt gerçekleştirmiş. Şeker fabrikasından rafineri ve kağıt fabrikasına, otoyol ve konuta kadar pek çok tesis kurmuş. Bugüne kadar hayata geçirilen projeler sadece bir ülkeye değil bölge insanının refahına hizmet ediyor ve edecek de. Hafta sonu olmasına rağmen zirvenin yapıldığı salon tıklık tıklım doluydu. Bakan Tüzmen, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve TİM Başkanı Satıcı`nın yanı sıra MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, tanınmış işadamlarından Ahmet Çalık, Abdülkadir Konukoğlu, Adnan Ulubaş, Süleyman Orakçıoğlu ve Nurettin Eroğlu da oradaydı. Avrasya aslında uyuyan bir dev ve uyanmayı bekliyor. Bu da, geceli gündüzlü ama verimli çalışmayı, her alanda bölgesel işbirliğini gerektiriyor. Bu sayede küresel eğilimlerin sunduğu fırsatları değerlendirmek, olumsuzluklardan da yine işbirliği ile korunmak mümkün olabilir. Avrasya`nın yeniden uyanışı, refah, huzur, zenginlik ve medeniyet merkezi olması hayal değil. Sahip olduğu tecrübe ve birikimle, dinamik girişimcisi ve yetişmiş insan gücüyle, bu uyanışın itici gücü neden Türkiye olmasın?..

 

KADİR DİKBAŞ, Zaman

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Paraguaylı İşadamları TUSKON’daydı
Kolombiya Heyetinin TUSKON Ziyareti
Ganalı İşadamları TUSKON’da
Teksas Eyalet Meclisi Heyetinin TUSKON Ziyareti
TUSKON Makedonya Devlet Bakanı Hadi Neziri’yi Makamında Ziyaret Etti
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama