www.tuskon.org |  |
Nijerya `nın tek araba üreticisi olan şirketin sahibi Mohammed Sani Soba Duada, Türkiye `de ortak arıyor.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON ) tarafından düzenlenen Türkiye -Afrika Dış Ticaret Köprüsü 2. Toplantısı`na katılan Duada, Afrika genelindeki 20 ülkede araba üretimi yapan tek fabrikaya sahip. Duada, Türkiye `de otomotiv sektöründen çeşitli firmalarla görüş alışverişinde bulunarak yatırım yapmak istiyor.


Nijerya `da 32 yıllık Peugeot Otomobil Nijerya `yı (PAN ), devletten 2007 başında satın alan Sani Soba Duada, Nijerya `daki bu fabrikanın tüm Afrika `ya hitap ettiğine dikkat çekti.


25 bin otomobil üretiyor


Duada, fabrikada 1500 kişi çalıştığını, yılda 25 bin otomobil üretildiğini bildirerek, üretimin yüzde 25`inin dış pazar, yüzde 75`inin iç pazar için yapıldığını kaydetti. Fransa `dan otomobil yedek parçası ithal ettiklerini, Türkiye `den teknik bir ortak aradıklarını belirten Duada, `Yurtdışından ithal ettiğimiz yedek parçaları Türkiye `den almak ya da burada üretmek istiyoruz` dedi . Duada, ilk defa geldiği Türkiye `de bulunma nedenlerini açıklarken de şunları kaydetti:


`Buradayız , çünkü Türkiye `nin şu anda dünyanın çok önemli ekonomilerinden biri olduğunu düşünüyoruz ve Afrika olarak bu önemli ekonominin dışında kalmak istemiyoruz. Nijeryalı yatırımcılar olarak Türk yatırımcılarla buluşmak istedik ve buraya geldik. Türkiye `nin gelişmişlik düzeyinden halkımızın yararlanmasını istiyoruz. Türk insanı çok enerjik, hep bir şeyler yapmak istiyor. Misafirperver. Diyebilirim ki Türkiye bu konuda bir numara.` (Radikal, aa)


Afrika , futbolcu ticareti peşinde


Demokratik Kongo Cumhuriyeti `nin Saint Luc takımının sahibi Willy Mutombw, Türkiye `de büyük bir potansiyel bulunduğunu belirterek, `Özellikle büyük futbol kulüpleri milyon dolar harcayarak yaşlı yıldız alıyor. Halbuki bizim ülkemizde çok yetenekli ve ucuz futbolcular var` dedi .


TUSKON `un düzenlediği toplantıda Mutombw, futbolcu ticareti yapmayı planladığını ifade etti. 6-17 yaş arası futbolcu yetiştiren Mutombw, başta Fransa olmak üzere birçok Avrupa kulübüne futbolcu gönderdiklerine dikkat çekerek, `Türkiye `de büyük bir potansiyel var. Özellikle büyük futbol kulüpleri milyon dolar harcayarak yaşlı yıldız alıyor. Ancak ülkemizde çok yetenekli ve ucuz futbolcu var. Gelin kardeş kulüp olalım, yaşlı yıldızlara milyon dolar vermeyin ` dedi .


Futbolcuları daha çok Fransa `ya pazarladıklarını kaydeden Mutombw, `Bu ülkedeki birçok yıldız Fransız kökenli değil. Senegalli oyuncular daha fazla. Türkiye `de özellikle Anadolu kulüpleri bizim için fırsat niteliği taşıyor. Kardeş kulübümüzü bulup ülkemizdeki yıldızları dünyaya duyurmak için sabırsızlanıyoruz` diye konuştu.


Willy Mutombw, ülkedeki futbolcu fiyatları hakkında net bir rakam vermekten kaçındı

2007-05-18 06:50:49 Radikal

Äğóãèå Íîâîñòè
Вице-президент РСПП А.В.Мурычев встретился с представителями TUSKON
Деловой форум, чтобы повысить Турецкo-Российский
Заседание Российско-Турецкого Делового Совета
Краснодарский край-Турция: сближая народ
Деятельность Российско-Турецкого Делово
Бизнес-мост: Казахстан-Турция
Турецкое «российское лобби»
Новые Инвестиции - в Укрепление Дружбы Кубани и Турции
Hовосибирские Предприниматели Поедут на Mеждународный Форум
Торговый Mост Турция-Евразия II
Мост Bнешней Торговли
Российско-Турецкий Бизнес-форум
Мост к Сотрудничеству
Между Турцией и Евразией
КБПТ» «TUSKON»

   Ïîæåëàíèÿ è Ïğåäëîæåíèÿ |  Êàğòà Ñàéòà |  Áàííåğ  |  Ãëàâíàÿ Ñòğàíèöà   
Âñå Ïğàâà Çàùèùåíû 2006-2009 Äèçàéí è Ïğîãğàììèğîâàíèå