www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Rızanur Meral : Millet hükümete verdiği görevin devamını istedi

Buna göre, sokaktaki herkes 2002`den bu yana istikrar ortamının getirdiği kazanımların korunmasının yanında yeni hamleler için AK Parti `ye açık ara destek verdi. İşadamları, ekonominin yarım kalan sosyal güvenlik ve vergi gibi yarım kalan reformların tamamlanması halinde şahlanacağı görüşünde. Bugünden itibaren Borsa`da hızlı bir yükseliş yaşanacağını kaydeden analistler ise cumhurbaşkanlığı seçiminin de uzlaşmayla tamamlanması halinde yükselişin devam edeceğini söyledi. Döviz ve faizde ise gerileme bekleniyor. 


Demokrasiye, ekonomik istikrar ve dünya ile entegre olma yolundaki dış politikaya devam ışığı yaktı . Katılımın yüzde 81 civarında olması Türk halkının demokrasiye ne kadar bağlı olduğunun göstergesiydi. 5 yıllık dönemin sonucunda halk notunu `iyi` olarak verdi. Bundan sonra müteşebbisler tek parti iktidarı ile birlikte yatırım kararlarını icraata geçirecek. Daha hızlı yatırım kararı verecek.


Oğuz Satıcı (TİM Başkanı): Özellikle yurtdışı piyasalarla milletin öngörüsü paralel çıktı. Neticede vatandaşlar da istikrar üzerine oyunu verdi ve tek parti iktidarı istiyor. Hükümete de istikrarı devam ettirme yolunda önemli bir görev düşüyor.


Hamdi Akın (Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı): Sonuçtan çok mutluyum. Seçimin olaysız bitmiş olması, adil bir seçim cereyan etmesi çok memnuniyet verici. İki partili bir Meclis `ten üç partili Meclis `e geçtik. Uzlaşma arayışı eskisine göre daha fazla var. Cumhurbaşkanlığı seçimi iyi yönetilerek aşılırsa Türkiye `nin önündeki hem ekonomik hem de siyasi bütün engeller kalkmış olur. Şahlanmış bir Türkiye olur. Aslında seçimden önce tek parti iktidarının sinyalleri gelmişti. Pazartesinden itibaren Borsa`da çok ciddi bir çıkış yakalayacağız. Özelleştirmeler tam gaz devam edecek. Yurtdışından para gelmeye devam edecek. Sonuçları gören boştaki sermaye ülkemize akın ecektir. Artık 1 YTL eşittir 1 dolar.


Hazim Sesli (TÜGİK Başkanı): Türk halkı kaos değil, istikrar istediğini ortaya koydu. Muhalefete de `farklılaş` mesajı verdi. CHP ile birlikte MHP ve bağımsızların da girmesi demokratik olgunlaşmanın bir göstergesidir. İstikrar sürecinin devam etmesiyle birlikte ekonomide eksik kalan unsurlar yeniden gözden geçirilecektir. İşsizlere iş bulunması gerekiyor.


Abdullah Kiğılı (İşadamı): Halk, istikrar ve güvenin ne kadar önemli olduğu mesajını oyları ile gösterdi. Türkiye `nin önü çok daha açık olacak. Siyasi ve ekonomik istikrarı muhafaza ettiğimiz sürece daha güçlü, müreffeh bir Türkiye olacak önümüzdeki yıllarda. Ekonomik göstergeler daha iyi olacak. Yabancı sermaye girişleri artacak.


Fettah Tamince (Rixos Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı): Halkın bu kadar teveccüh göstermesi, demokrasinin tıkır tıkır işliyor olması da önemli. Türkiye 4,5 yıl öncesine göre çok daha avantajlı bir yerde. Seçim sonuçları da Türkiye `de siyasi istikrarın süreceğini gösteriyor yabancıya.


Murat Yalçıntaş (İTO Başkanı): Türkiye `de yeniden istikrar ve güçlü bir iktidar ortaya çıkıyor. Tek partili hükümet Türkiye `de yapısal reformların devam edeceğinin bir göstergesi. Önemli bir diğer husus da dış piyasaların Türkiye `yi içeriden daha iyi ve objektif takip ettiğini gösteriyor. Bana soruyorlardı, seçim olacak; ama yabancı sermaye halen gelmeye devam ediyor. Bu sonuçlar da bunun bir göstergesi.


Başaran Ulusoy (TÜRSAB Başkanı): Türkiye , tek parti ve istikrardan yana tavrını ortaya koydu. Ama önemli olan burada THY `de grev olmaması. Biz arabuluculuk yapıyoruz . Bu grev olursa 2008`de bizim için çok kötü bir durum olur. Otobüs grevlerine benzemez. 2008`deki rezervasyonların hepsinin iptali anlamına gelir.


Tuğrul Kutadgobilik (TİSK Başkanı): Demokrat olduğumuzu gösterdik. Kavga değil uzlaşma istedik. AK Parti `nin oyunu artırarak tekrar iktidara gelecek olması ülkenin istikrarı ne kadar çok istediğinin göstergesidir.


Ferit Şahenk (Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı): Türkiye bugünü yaşayacaktı. Enflasyonla ciddi mücadele edildi. İstihdam ve gelirin artması Türkiye `yi istediğimiz bir devlet haline getirdi. Türkiye Cumhuriyeti , bölgede daha güçlü olmalı. Büyümede yüzde 7`yi yakalamalıyız. Dışarıdaki insanlar Türkiye `ye daha çok inanıyor. Bizim de artık inanmamız lazım.


Süleyman Çelebi (DİSK Başkanı): Alınan sonuçlar eleştirilerimizin ne kadar haklı olduğunun göstergesi. Muhalefet sınıfta kaldı. Topluma umut olmadılar. Güttükleri politika oylarını daha da azalttı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşananları ve sataşmaları halk okudu. AKP `nin doğru çalışmalarına destek veririz. Hayırlı olsun.


Ahmet Nazif Zorlu (Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı): Bir-iki ankette buna yakın sonuçlar yer aldı . Demek ki halkın nabzını iyi tutarsanız doğru kararlar verebilirsiniz. Herkesin bu sonuçlardan bir ders çıkarması lazım. İktidarı ile, muhalefeti ile vatandaş `biz buradayız ve kavga istemiyorum` diyor. Herkesin ona göre kendine çekidüzen vermesi lazım. Demokrat Parti `nin 1954 seçimlerindeki zaferine benzer bir sonuç var karşımızda. Halk biz istersek daha da artırırız oyları diyor. Ama iktidarın mesuliyeti daha da artıyor. Ben arkadaşlarıma `Müşteri bizi tercih ediyor diye şımarmayalım` derim. İktidarın eskisine göre daha çok çalışması gerekiyor. Ülke uçmaya devam edecek. Türkiye `nin istikrara ihtiyacı var. Ülke değerini bulmalı.


Ali Kibar (Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı): Tek parti iktidarı ekonomideki olumlu seyrin devamını sağlayacak. Bundan sonraki süreçte Türk lirası bir miktar daha değer kazanacak. Faizler daha hızlı düşecek ve yabancı yatırımların gelişi hızlanacak. Faizlerin düşmesi otomotiv satışlarını da hızlandıracaktır. Bu durum piyasanın daha da canlanmasını tetikleyecektir. Hyundai Assan `daki Güney Koreli ortaklarımız da Türkiye `de tek parti iktidarının devamını olumlu karşılıyor.


Can Akın Çağlar (Ziraat Bankası Genel Müdürü ): Beklenen bir gelişmeydi. Piyasalar bunu geçtiğimiz haftalarda satın almıştı. Borsa`da beklentiler satın alındığı için bir miktar kar realizasyonu olsa da orta ve uzun vadede çok iyi seviyelere gelebilir. Orta vadede alır başını gider. Faizlerin aşağıya gitmesine yönelik baskı artacak.


Bilal Karaman (Vakıfbank Genel Müdürü ): Borsa ve faize yansıması olumlu olacaktır. Belki kısa vadede karların realize edilmesi durumu yaşanabilir; ancak orta ve uzun vadedeki algılaması olumlu olacaktır.


Hasan Cebeci (Halkbank Yönetim Kurulu Başkanı): Pazartesi , cuma gününden farklı olmayacak. Çünkü yapılan anketlerin de etkisiyle yatırımcılar bu sonucu daha önce satın almıştı. Kısa vadede dolar ve Borsa`da herhangi bir değişme beklemiyorum. Cumhurbaşkanlığı süreci de tamamlanırsa döviz ve faizlerde orta vadede ciddi gerileme olur. Türkiye `nin önü açıldı.


İsmail Tavlı (Borsa Uzmanları Derneği Başkanı): Borsa`da kısa vadede yüzde 5`lik bir artış yaşanır. Orta vadede ise siyasi istikrarın sağlanması ve yurtdışı piyasalarda herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması halinde iyileşme devam eder . Merkez Bankası , ekim ayında faizlerin düşebileceğinin sinyalini vermişti. Seçim sonuçlarıyla birlikte yaşanan olumlu tablo devam ederse faizler ekimi beklemeden düşer. Son dönemlerde düşüş gösteren dolar da aşağı yönlü bir hareket izleyebilir. Merkez Bankası , duruma müdahale edebilir.


Merkez Bankası :


Tek parti iktidarının çıkması Türkiye `nin mali disipline ve AB reformlarına devam etmesi açısından önemli bir gelişme. Bu sonuçlar orta ve uzun vadede piyasa faizlerine de olumlu yansır.

2007-07-23 02:05:07 Zaman

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50 
TUSKON’dan Yunanistan’a Çıkarma
TUSKON, Yalova Valisi ve Romanya Başkonsolosu ile Tanıtım Günü Gerçekleştirdi
Tuskon Bosna-Hersek Meclis Başkanını Ağırladı
Rusya Federasyonu Tataristan-Türkiye Mobilya Ticaret ve Yatırım Forumu
Türkiye-Kırgızistan Ticaret ve Yatırım Forumu
Türkiye-Ekvator Ticaret ve Yatırım Forumu İstanbul'da Yapıldı
Pakistan Pencab Eyaleti Planlama ve Kalkınma Bakanı Ziyareti
ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı TUSKON'un Konuğu Oldu
Maldivler Konut ve Çevre Bakanı Konuğumuz Oldu
Türkiye-Çin İkili İş Görüşmeleri Organizasyonu
Romanya Meclis Başkan Vekili ve Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı TUSKON'daydı
Çin'li İşadamları TUSKON'daydı
Makedonya Başbakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
Türkiye-Afganistan Çalışma Yemeği
Mubadala Heyeti Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2012 Tasarım ve Programlama