www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
ANSIFED: Konya, acilen global pazarda yerini almalı

TUSKON'a bağlı iş dünyası federasyonlarından bir olan  ANSİFED 2004 yılında kurulmuş, çok kısa bir zamanda yapılanmasını tamamlamıştır. 7 işadamları derneği ve 450 üye ile kurulan ANSİFED iki yıl gibi kısa bir zamanda Konya , Adana , Ceyhan , Mersin , Niğde , Nevşehir , Aksaray , Ereğli , Karaman , Akşehir , Afyon `da faaliyet gösteren 11 İşadamları Dernekleri `nin üst çatısı konumundadır.


ANSİFED 1000 üyesi ile bölgenin en büyük işadamları platformu ve kısa adı TUSKON olan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu `nun kurucu üyesidir.


Üye yapımız çoğunluk itibariyle KOBİ `lerden oluşuyor. Gerek üyelerimizin ve gerekse genel anlamda KOBİ `lerin çoğunun, 20 yıldan daha genç olduğunu, temel likidite problemi yaşadığını, yabancı dil problemi ile karşı karşıya olduklarını, nitelikli eleman istihdam etmekte kısıtlı olduklarını, kurumsallaşma sürecini yaşıyor olduklarını, şirketlerde yetki devrine son derece ciddi bir direnç olduğunu görüyoruz.


Konya itibarıyla da eksik yönlerimize baktığımızda, havaalanının ve hava trafiğinin son derece yetersiz olduğunu, ilimiz ve ürünlerimizin marka bilinirliğinin yetersiz olduğunu, topraklarımızda kuraklıktan kaynaklanan verimsizlik yaşandığını, açıklıkla görmekteyiz.


Bütün bu sayılan eksik yönlerimiz yanında bölgemizin artılarının çok daha fazla olduğunu biliyoruz. Şöyle ki, Konya ; Türkiye `nin en büyük ve nitelikli üniversitelerinden birine sahip. Sanayi ve üretim tecrübemiz var, ucuz ve nitelikli eleman potansiyeline sahibiz. Başkent Ankara `ya dolayısıyla bürokrasi çarklarına, uluslararası kara taşıma ağına yakınız. Ürün çeşitliliğimiz son derece fazla, başarı hikayelerine değil, başarı modellerine sahibiz. Tarım sektörü, tarım aletleri, makine üretimi gibi belli başlı konularda lider konumundayız.


Bütün bu saydıklarımız ve buraya yazamadığımız artı ve eksik yönlerimizi değerlendirdiğimizde karşımıza yapılanlar ve yapılması gerekenler net bir şekilde çıkıyor. Sanayici, işadamı, üretici çoğu zaman problemini biliyor ama problemini aşma noktasında çözüm yollarını bilmiyor ve cesaretli olamıyor.


Problemi çözeyim derken detayda boğulma endişesi mevcut durumla yetinilmesine yol açıyor. Sanayicinin temel açmazı zorluklarla kazandığı birikimini kurumsallaşarak sürdürmek yerine aslında sistemsizlikten başka bir şey olmayan mevcut düzeni kaybetme endişesi yaşamasıdır.


Global dünya pazarlarında Konya iş dünyası olarak yerimizi alabilmemiz için çok acil bir eylem planı yapılarak öncelikli bir şekilde Konya tanıtım platformu oluşturulmalıdır. Ürün ve marka tanıtımı, şehir bilinirliği ile ürün ve marka bilinirliği desteklenmelidir. Modern, sivil birçok noktaya uçuş seferi olan ve Aksaray , Karaman , Konya `nın ortak kullanabileceği bölge havaalanı acil olarak yapılmalıdır. Nitelikli insan gücünün mesleki eğitimlerini sağlayacak kurslar, çıraklık okulları, AB destekli mesleki gelişim programları yapılmalı, var olan okullar desteklenmelidir.


Büyük illerimizdeki özel ve vakıf üniversiteleri gibi Konya `da da çok acil özel veya vakıf iktisadi teşekkülleri şeklinde ikinci, üçüncü üniversitelerin yapılması için gerekli girişimde bulunulmalıdır. Mevcut oluşumlara destek ve hız verilmelidir.


Mevlana şehri olma avantajını da kullanarak bir şekilde zaten şehrimize gelen yerli ve yabancı turistlere şehrimizin, üretim, istihdam ve sanayi kapasitesini de gösterecek paketler hazırlanmalıdır. Belediyecilikte kendinden sıkça bahsettiren Konya , bu tecrübesini kültürel turizm, kongre turizmi, doğal hayat turizmi şeklinde çeşitlendirerek sahip olduğu mirası dünya insanlığına sunmalıdır.


Susuzluğun had safhada olduğu bu dönemde Konya `nın su problemine bir çözüm olarak önerilen Mavi Tünel Projesi bir an önce bitirilmelidir. Ayrıca ilimizi İstanbul ve Ankara `ya çok daha hızlı şekilde ulaştıracak hızlı tren projesi bir an önce bitirilmelidir.

2007-07-17 08:30:49 Dünya

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50 
TUSKON’dan Yunanistan’a Çıkarma
TUSKON, Yalova Valisi ve Romanya Başkonsolosu ile Tanıtım Günü Gerçekleştirdi
Tuskon Bosna-Hersek Meclis Başkanını Ağırladı
Rusya Federasyonu Tataristan-Türkiye Mobilya Ticaret ve Yatırım Forumu
Türkiye-Kırgızistan Ticaret ve Yatırım Forumu
Türkiye-Ekvator Ticaret ve Yatırım Forumu İstanbul'da Yapıldı
Pakistan Pencab Eyaleti Planlama ve Kalkınma Bakanı Ziyareti
ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı TUSKON'un Konuğu Oldu
Maldivler Konut ve Çevre Bakanı Konuğumuz Oldu
Türkiye-Çin İkili İş Görüşmeleri Organizasyonu
Romanya Meclis Başkan Vekili ve Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı TUSKON'daydı
Çin'li İşadamları TUSKON'daydı
Makedonya Başbakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
Türkiye-Afganistan Çalışma Yemeği
Mubadala Heyeti Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2012 Tasarım ve Programlama