www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Afrika İle Ticaret İkiye Katlandı

Türkiye`nin uzun yıllar ihmal ettiği Afrika kıtası, iş dünyasının yoğun gayretleri sonucunda son yıllarda Türkiye için önemli bir pazar haline geldi.

1960`lı yıllarda özellikle Kuzey Afrika ülkelerine inşaat işçisi gönderen Türkiye `nin bu coğrafya ile dış ticareti son üç yılda 2 kattan fazla arttı . 2003`te 5 milyar dolar olan dış ticaret hacmi, geçen yıl 12 milyar dolara çıktı. Afrika `da tamamlanan projelerin toplam tutarı ise 85 milyar dolara ulaştı. Hedef ise `Kara Kıta `nın dış ticaretindeki yüzde 2`lik payı iki senede yüzde 3`e çıkarmak.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON ) tarafından organize edilen Afrika Zirvesi , bu gelişmeye önemli katkılar sağlıyor . Türkiye İhracatçılar Meclisi `nin yayın organı Timreport, son sayısında Afrika zirvelerini kapak yaptı. Derginin haberine göre, Afrika ülkeleri zengin yeraltı kaynaklarına rağmen gıda, makine, ilaç, otomotiv, inşaat gibi sektörlerde sıkıntı yaşıyor. 877 milyon insanın yaşadığı kıta hem büyük bir pazar hem de yatırımcıya aç . Türkiye ile ticarette ise Mısır , Fas , Tunus , Cezayir , Sudan ve Nijerya gibi ülkeler ön plana çıkıyor.

Afrika Zirvesi `nde ise 43 ülkeden bine yakın işadamı ile bin 600 Türk işadamı bir araya geldi. Zirveye katılan ülkelerden Cezayir , en çok ihracatın yapıldığı ülkelerden. Türkiye , Cezayir `e genellikle demir-çelik ürünleri, otomotiv ve hazır giyim ihracatı gerçekleştiriyor. Orada Türk işadamlarının, elektrik elektronik, inşaat malzemeleri, pamuk ipliği, tekstil ve hazır giyim, demir çelik ve gemi inşa alanlarında yatırımları var. İnşaat firmalarının üstlendikleri projelerin tutarı 500 milyon dolara yakın. Afrika `nın bir başka büyük ülkesi Mısır , son dönemde hem Türkiye `den hem de diğer ülkelerden çektiği yatırımlarla dikkatleri üzerinde topluyor.

Yabancı yatırımın gelmesi için vergi indirimi, arsa tahsisleri ve benzeri konularda kolaylıklar sağlayan Mısır `a yönelik Türkiye `nin ihracatı geçen sene yüzde 3 artış gösterdi. Geçen sene kimyevi maddeler, tekstil ve otomotiv gibi alanlarda 704 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Mısır `da halen 71 Türk firması, 24 temsilcilik ve 3 müteahhitlik şirketi yatırım yaptı. 553 milyon dolarlık inşaat işi alındı. Türkiye `nin serbest ticaret anlaşması imzaladığı Fas `a yapılan ihracat 2006`da yüzde 50 arttı. 171 milyon dolar ithalatın yapıldığı Fas `a Türkiye demir çelik, tekstil, otomotiv, makine ve kimya ürünleri satarken, buradan organik kimyasallar, demir, makine, kurşun gibi ürünler alıyor. Fas , elektronik, kimya , ilaç, tekstil, çelik, demir, çimento ve gıda konularında önemli fırsatlar sunuyor.


Vize sorunu çözülmeli


Dünyanın üçüncü büyük uranyum ihracatçısı Nijer , Afrika Zirvesi `nde dikkat çeken ülkelerden biri. Nijer `de güvenlik alanında faaliyet gösteren Tahirou Issaka, hem insani hem de ticari ilişkilerin geliştirilmesinin üzerinde durdu. Issaka, `İki ülke arasında doğrudan uçuş seferleri yok. Vize ve muhabir banka sorunu yaşanıyor. Bunlar çözülürse ikili ticaret artar. Teknoloji transferi yapmakta çok büyük fayda var.` dedi. Petrol ve doğalgaz kaynaklarının büyük imkan oluşturduğu Moritanya `da sanayi ürünleri ve inşaat malzemeleri büyük pazar oluşturuyor. Moritanya `dan zirveye katılanlar Türkiye `nin pazarda yer alabilmek için elini çabuk tutması tavsiyesinde bulunuyor.


Zirvenin en kalabalık ekibi Kenya `nın başkenti Nairobi `den gelen Otel Ambasadeur`un genel müdürü Francis Chege, ülkelerinde turizm alanında ciddi yatırımlar yapılabileceğini ifade etti. Organizasyondan çok etkilendiğini söyleyen Chege, inşaat sektöründe ciddi ihtiyaç bulunduğunu belirterek, Türkiye `den destek istedi .
   TUSKON Başkanı Rızanur Meral

Güney Afrika , değerli maden yatakları ile gündemde. Başta Sesli firması olmak üzere Türk battaniyelerinin ilgi gördüğü ülkeye, tekstil, elektrik, elektronik ürünleri gibi alanlarda 450 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Üretime yönelik hammadde ve üretim araçları gibi konularda da 1,8 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirildi. İnşaat firmalarının bir dönem yoğunlukta bulunduğu Libya `dan Türkiye 2,3 milyar dolarlık ithalat yaparken 485 milyon dolar ihracat yaptı. İthalatın fazla olmasının sebebi ise petrol. Buradan giden ürünler, demir-çelik, tekstil ve hazır giyim ile makine ve benzeri. Yüzölçümü olarak Afrika `nın en büyük ülkesi olan Sudan , petrol ve doğalgaz gibi önemli kaynaklara sahip. 264 milyon dolarlık projeyi Türk işadamlarının üstlendiği ülke tekstil, ambalaj, sondaj ve cam işleme makinelerine muhtaç. Nüfus yoğunluğu bakımından ilk sırada yer alan Nijerya `nın ekonomisi petrol ihracatına dayanıyor. Kerestede birinci olan ülkeden Türkiye , sıvılaştırılmış doğalgaz, hidrokarbon gaz, susam tohumu ve kakao alıyor.

Ekonomi Servisi


Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50 
TUSKON’dan Yunanistan’a Çıkarma
TUSKON, Yalova Valisi ve Romanya Başkonsolosu ile Tanıtım Günü Gerçekleştirdi
Tuskon Bosna-Hersek Meclis Başkanını Ağırladı
Rusya Federasyonu Tataristan-Türkiye Mobilya Ticaret ve Yatırım Forumu
Türkiye-Kırgızistan Ticaret ve Yatırım Forumu
Türkiye-Ekvator Ticaret ve Yatırım Forumu İstanbul'da Yapıldı
Pakistan Pencab Eyaleti Planlama ve Kalkınma Bakanı Ziyareti
ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı TUSKON'un Konuğu Oldu
Maldivler Konut ve Çevre Bakanı Konuğumuz Oldu
Türkiye-Çin İkili İş Görüşmeleri Organizasyonu
Romanya Meclis Başkan Vekili ve Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı TUSKON'daydı
Çin'li İşadamları TUSKON'daydı
Makedonya Başbakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
Türkiye-Afganistan Çalışma Yemeği
Mubadala Heyeti Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2012 Tasarım ve Programlama