www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Halk gerilim istemiyor, hemen her kesim yeni hükümete büyük umut bağladı.

İş dünyası, esnaf, memur, işçi, işsiz, hemen her kesim yeni hükümete büyük umut bağladı. Ancak Merkez Bankası umudun çok yüksek olmaması için harcamalar konusunda uyarıda bulundu

Halk Gerilim İstemiyor


TÜRKİYE İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON ) Başkanı Rızanur Meral , sandıktan iktidarın devamının çıktığını kaydederek, yeni dönemde cumhurbaşkanlığı gerilimi istemediklerini söyledi. TUSKON Başkanı Rızanur Meral sandıktan istikrarın devamına yönelik bir tablonun çıktığını belirterek, `Görünen o ki, millet çok büyük bir katılımla seçime gitmiş ve istikrarın devamını istediğini, kutuplaşma ve gerilim istemediğini vurgulamıştır` dedi.Ekonomi politikalarındaki istikrarlı yönetimin devamının geleceğini düşündüklerini ifade eden Meral , `Demokrasi olmazsa olmazdır. Bu yeni dönemde ekonomi ile ilgili yapılması gereken ve Avrupa Birliği ile ilgili atılması gereken adımların biran önce atılması gerekir` diye konuştu. Bu yeni dönemde yeni bir cumhurbaşkanlığı gerilimi istemediklerinin altını çizen Meral , herkesin halkın iradesine saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

MB : Ücret zamları artışları enflasyon hedefine uymuyor. Üç yıldır yüzde 20`lik kira artışı enflasyonu 1 puan artırdı. Bu etkenler enflasyon için büyük risk. Bu sebeple faiz indirimi olmayabilir


SEÇİM sonrası kurulacak yeni iktidardan iş dünyasından esnaf kesimine, işçisine, memuruna, işsizine kadar hemen her kesimin beklentisi var. Bu beklentiler gözönünde bulunduran Merkez Bankası yeni hükümet için ilk uyarısını yaptı.


Merkez Bankası `ndan hükümete harcamalar konusunda ciddi uyarıda bulundu. Ekonomik birimlerin ücret zamları başta olmak üzere enflasyon hedefine uymadığına dikkat çeken Merkez Bankası , bu davranışın enflasyon için risk oluşturduğunu vurguladı. Faizde son çeyrekte `ölçülü indirim` öngören Merkez Bankası , buna karşın, `Taahhüt niteliği taşımıyor` diyerek, harcamalar başta olmak üzere yaratılan belirsizliklerin ortadan kaldırılmaması halinde faiz indirimine gidilmeyebileceği uyarısında bulundu.


Kira artışları


Merkez Bankası ayrıca, üç yıldır yüzde 20 civarında seyreden kira artışlarının enflasyonu 1 puan artırdığına işaret ederek, gelinen nokta nedeniyle kiraların enflasyon üzerinde ciddi risk yarattığına dikkat çekti.


Merkez Bankası , Para Politikası Kurulu `nun 12 Temmuz tarihinde yaptığı ve faiz oranlarını değiştirmediği toplantının özetini açıkladı. Enflasyon gelişmelerine değinilen açıklamada, haziran ayında hizmet fiyatlarının yıllık artışındaki gerileme duraksama göstermiş olsa da alt kalem fiyat hareketlerinin hizmet fiyat artışlarındaki yavaşlama eğiliminin devam ettiğine işaret edildi.


Kamu harcamaları


Açıklamada, `Yıllık artıştaki gerilemenin duraksamasının temel sebebi haberleşme hizmetlerinde yer alan cep telefonu görüşme ücretlerindeki yükseliştir. Ayrıca, petrol fiyatlarındaki artışların belirli bir gecikmeyle ulaştırma hizmetleri fiyatlarına yansıması hizmet fiyat artışlarındaki gerilemeyi sınırlamıştır` denildi. 2007 yılının ilk çeyreğinde toplam kamu harcamalarının bir önceki yılın aynı dönemine göre reel olarak yüzde 9.1 oranında artarak toplam talepteki yavaşlamayı sınırlandığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi: `2007 yılı nisan -mayıs döneminde faiz dışı bütçe harcamalarındaki yıllık nominal artış oranının yüzde 29.3 düzeyine çıkması, yılın ikinci çeyreğinde de kamu harcamalarındaki yüksek artışların devam ettiğine işaret etmektedir. Hazine nakit faiz dışı dengesine ilişkin ilk altı aylık veriler de bu görünümü teyit etmektedir.`


İhracattaki artış yavaşlayacak


Dış talebin gücünü koruması ve verimlilik kazanımlarının sürmesiyle ihracattaki artışların devam edeceği öngörülen açıklamada, `Bununla birlikte, geçtiğimiz yılın ikinci yarısındaki yüksek baz dikkate alındığında önümüzdeki dönemde ihracatın yıllık büyümesinin ilk yarıya kıyasla daha düşük oranlarda seyredebileceği düşünülmektedir` denildi.


Son aylarda enflasyondaki düşüş eğiliminin belirginleşmesinin enflasyon beklentilerine de yansıdığı ifade edilen açıklamada, önümüzdeki dönemde enflasyonun daha da aşağı düzeylere inmesiyle beklentilerdeki iyileşmenin süreceği tahmin edildi. Açıklamada, `Bununla birlikte Kurul, orta vadeli enflasyon beklentilerinin henüz hedeflerle uyumlu olmamasını temkin gerektiren bir unsur olarak değerlendirmektedir` denildi.


Faizler için son çeyrek beklenecek


PARA Politikası Kurulu `nun kısa vadeli faiz oranlarında öngörülen ölçülü indirim sürecinin yılın son çeyreğinde başlayabileceği değerlendirmesinde bulunduğuna dikkat çekilen MB açıklamasında, `Ancak önümüzdeki dönemde dış talebe, kamu harcamalarına ve orta vadeli enflasyon görünümünü etkileyen diğer değişkenlere dair veri ve bilgi akışına bağlı olarak, olası faiz indirimlerinin zamanlaması ve miktarı farklılaşabilecektir`denildi.


Yol haritasına ihtiyaç var


TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yapılan açıklamada, TOBB olarak Türk iş dünyası adına biran önce temel mikro ekonomik reformların ve yapısal reformların gerçekleştirilmesini bekledikleri belirtilerek, yapısal reformlarda ilk yılın çok önemli olduğu vurgulandı. TOBB tarafından yapılan açıklamada, Türk milletinin seçimini tek parti iktidarı yönünde yaptığı belirtildi. AKP `nin, iktidar döneminden sonra girdiği ilk seçimde oylarını artırdığının altı çizilen açıklamada, `Türkiye `nin yeni bir yol haritasına ihtiyacı var. Ülkemizin vakit geçirmeden yeniden ekonomiye odaklanması gerekiyor` denildi.


Ekonomide adil paylaşım gerekli


MÜSTAKİL Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD ) Başkanı Ömer Bolat , `Seçim sonucunda halkımız, oyunu yaklaşık yüzde 40 oranında arttıran iktidar partisinin geçmiş dönem politikalarına, ekonomik performansına ve sağladığı istikrara onay vermiştir` dedi. Bolat , seçim değerlendirmesinde, 22 Temmuz genel seçimlerini istikrar, demokrasi ve refah beklentisinin kazandığını belirterek, `Seçimler büyük bir olgunlukla yapılmış ve Türk halkı seçimini yapmıştır. Yaz ortası olmasına rağmen seçimlere ilgi yüksek olmuş ve katılım yüzde 85 oranında gerçekleşmiştir. Bu oran temsilin tam olarak yansıması açısından önemlidir` dedi. Ekonomik gelişmelerde daha adil ve paylaşımcı olunmasını isteyen Bolat , `Halkın ortak mesajı: İstikrar ve güven ortamının devamı, halka dönük hizmetlerin artırılarak sürdürülmesi, ekonomik politikaları, demokratikleşme ve özgürlükleri genişletme, güvenlik ve dış politika meselelerinin ortak zeminde buluşarak yürütülmesidir` dedi


Meclis `te zıt uçlar bir arada bulunacak


İZMİR Ticaret Odası (İTO ) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş , seçmenin AKP `ye yapacaklarını tamamlaması için bir şans daha verdiğini belirterek, CHP `nin parti olarak ciddi bir değerlendirme yapması gerektiğini ve MHP `ye önemli görevler düştüğünü söyledi. Halkın bu dönemde Meclis `e taşıdığı MHP `ye çok önemli görevler verdiğini belirten Demirtaş, MHP `nin sorumluluk bilinciyle hareket edeceğini umduklarını söyledi. Demirtaş, `Yeni parlamentoda çok zıt uçlar var. Bunların uyum içinde olması, çatışmadan uzak durması gerekiyor. Seçim sonuçları da Türk halkının kavgayı sevmediğini gösteriyor` dedi.


TBMM bu dönemde kolay olmayacak


ANKARA Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün `Demokrasiye sonuna kadar inanan bir insan olduğum için sandıktan çıkana saygı göstermek lazım. Millet böyle karar vermiş` dedi. Aygün , şunları kaydetti: `Menderes `ten sonra böyle bir şey ikinci kez oluyor. Demek ki milletin iradesi konusunda bir şey söylemek gayet yanlıştır. Şu anda millet Meclis `te daha çok temsil ediliyor. Halkın iradesi şu anda Meclis `te. Tabi bu kolay bir Meclis olmayacak. DTP `nin de, MHP `nin de Meclis `e girmiş olması nedeniyle şu anda 4 partili bir Meclis gözüküyor. Türkiye `nin artık önüne bakması, kronikleşen sorunları olan işsizlik, cari açık ve ithalatın azaltılmasının yollarının bulunması lazım..`


Reel sektörün önü açılmalı


İSTANBUL Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB ) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu , genel seçimlerin Türk halkının tek parti iktidarı ve istikrar istediğini ortaya koyduğunu belirterek, şunları söyledi: `Türk toplumunun ve ekonomisinin en önemli ihtiyacı istikrar. Bugüne kadar gerçekleştirilen mali piyasa düzenlemelerinden sonra, artık sıra reel sektörün, üretimin, ihracatın ve istihdamın önünün açılmasına gelmiştir. En önemli beklentimiz, reel sektörün ve ihracatçının rekabetçiliğini artıracak, üretim ve istihdamla dost ekonomi politikaları uygulanmasıdır. `


Acil plan uygulanmalı


GAZİANTEP Sanayi Odası (GSO ) Başkanı Nejat Koçer , siyasi istikrarın olmadığı bir ülkede ekonomik istikrarın olmayacağını belirterek, `Halk istikrarı seçti . Şimdi sıra üretimin önündeki engellerin kaldırılmasına geldi` dedi. Gaziantep Sanayi Odası (GSO ) Başkanı Nejat Koçer , 22 Temmuz `da Türkiye `nin çok önemli bir demokrasi sınavı verdiğini, seçimde kullanılan oy oranının yüksekliğinin ve seçimin huzur içerisinde geçmesinin, Türk halkının Türkiye `nin kaderine sahip çıktığının göstergesi olduğunu söyledi. Türkiye `nin bu sonuçlarla değişime ve reformlara kaldığı yerden hızla devam etmesi gerektiğini kaydeden Koçer , `Türkiye `de şimdi üretimin önündeki engellerin kaldırılması ve sanayinin rekabet gücünün artırılmasına yönelik acil bir plan devreye sokulmalıdır. Artık Türkiye tek başına iktidarla tüm reformlarını kısa sürece tamamlayıp yeni bir sıçrama yapmalıdır` diye konuştu.


Atatürk `ün hedefleri bizi refaha götürecek


TÜRK Sanayicileri ve İşadamları Derneği `Cumhurbaşkanlığı seçim süreci de dahil olmak üzere, toplumda oluşmuş olan hassasiyetlerin giderilerek, toplumsal uzlaşma ortamının sağlanmasına yönelik bir anlayışın benimsenmesi gerektiği görüşünde` olduklarını bildirdi. Genel seçimlerin ardından TÜSİAD `dan yapılan yazılı açıklamada,şu görüşlere yer verildi: `Seçmenin parlamentoda temsili, bir evvelki döneme göre büyük ölçüde artış göstermiştir. Türk iş dünyası adına yeni seçilen milletvekillerimizi kutlar; yeni parlamentonun, Türkiye `yi, Atatürk `ün çağdaş uygarlık hedefi temelinde, daha demokratik ve refah düzeyi daha yüksek bir ülke yapma yolunda her türlü çabayı sarf edeceğine inancımızı vurgulamak isteriz. Türkiye , geçtiğimiz dönemde, makroekonomik dengelerin sağlanması , uluslararası ekonomik entegrasyon ve AB ile müzakerelerin başlaması alanlarında ciddi başarılar elde etmiştir. Yeni dönemde, parlamentoyu önemli görev ve sorumluluklar beklemektedir..`

2007-07-24 07:30:50 HO Tercüman

 

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50 
TUSKON’dan Yunanistan’a Çıkarma
TUSKON, Yalova Valisi ve Romanya Başkonsolosu ile Tanıtım Günü Gerçekleştirdi
Tuskon Bosna-Hersek Meclis Başkanını Ağırladı
Rusya Federasyonu Tataristan-Türkiye Mobilya Ticaret ve Yatırım Forumu
Türkiye-Kırgızistan Ticaret ve Yatırım Forumu
Türkiye-Ekvator Ticaret ve Yatırım Forumu İstanbul'da Yapıldı
Pakistan Pencab Eyaleti Planlama ve Kalkınma Bakanı Ziyareti
ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı TUSKON'un Konuğu Oldu
Maldivler Konut ve Çevre Bakanı Konuğumuz Oldu
Türkiye-Çin İkili İş Görüşmeleri Organizasyonu
Romanya Meclis Başkan Vekili ve Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı TUSKON'daydı
Çin'li İşadamları TUSKON'daydı
Makedonya Başbakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
Türkiye-Afganistan Çalışma Yemeği
Mubadala Heyeti Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2012 Tasarım ve Programlama