www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
İhracatın Yeni Rotası Afrika

İhracatın yeni rotası Afrika Türkiye''deki uluslararası zirveler bugüne kadar ihracat yapmayan şirketleri de ihracatçı yaptı. Afrika zirvesinde kimi firma kablo sattı, kimisi inşaatı işi kazandı. Bu işbirliğinin en önemlisi de ilişkilerin sürekli olması...

DÜNYADAKİ tüm zengin ülkeler aldıklarından fazlasını ihraç ederek başarıya ulaştılar. Türkiye''nin de en önemli eksiği ihracatta yeni pazarlar bulamamasıydı. Bugüne kadar kısır çekişmeler nedeniyle ayakta kalma mücadelesi veren Türk şirketleri artık gözünü dışarı çevirmeye başladı. Türkiye son dönemde hemen hemen her gün uluslararası bir zirveye ev sahipliği yaptı. Bu zirvelerde de bugüne kadar bırakın ihracatı yabancı müşterilerle bir araya gelme fırsatı bulamayan birçok şirket ilk kez yurtdışına mal satmanın keyfini ve kazancını yaşamaya başladılar. Türkiye işadamları ve Sanayicileri Konfederasyonumun (TUSKON) düzenlediği Afrika Zirvesi''nin gelmeye başlayan somut sonuçları Türk işadamının önünün açıldığında ne kadar başarılı olacağını kanıtladı.


HERKES KAZANIYOR

KİMİ firma Etiyopya''da otel kurmak için, kimi firma da elektrik trafo fabrikası kurmak için anlaşma imzaladı. Karşılıklı alışverişin büyüklüğü 6 milyar dolan geçiyor. Sadece bir firma tek başına 5 milyar dolarlık altyapı ihalesi için Afrika''dan davet aldı. Bütün bu gelişmeler de Afrika''ya olan ihracatımızı yüzde 4''lerden yüzde 20''lere kadar çıkardı. TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Türkiye''nin önemli bir atılımın eşiğinde olduğunu belirterek "Birçok Türk firması yurtdışında önemli işler almaya başladı. Bunun bir sonucu da artık yurtiçinde çalıştıracak elektrik, makine ve inşaat mühendisi bulmak zorlaştı. Birçok firma yetişmiş mühendis bulmakta zorlandıklarını belirtiyor" dedi.

Önümüzdeki dönemde Brezilya, Arjantin gibi Türkiye''nin keşfetmediği bölgelerle ilgili zirve toplantıları yapacaklarını söyleyen Meral "Bu zirveler sonunda birçok firma ihracatçı oluyor. İhracat yaptığı için de istihdamını artırıyor. Türkiye kazanıyor" dedi.

İbrahim Acar/STAR

Afrika Zirvesi Meyve Vermeye Devam Ediyor

Yeşil Küre Organik Ürünler Tarım Hayvancılık Ltd. Şti Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aydın, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON)'nun düzenlediği Afrika Zirvesi'nde Türkiye'ye gelen Tanzanya Tarım Bakanı Burhan Saadet Haji ve beraberindeki heyette yeralan Turky's Grup ile protokol imzalandığını kaydetti.

Aydın, Tanzanya'da dev bir organik yumurta tesisi kurulacağını ifade etti. 2 milyon dolara ulaşacak olan ortak yatırımın 'Kazan kazan' politikası anlayışıyla kısa sürede hayata geçirileceğini belirten Aydın, iki ülkenin de kârlı çıkacağını sözlerine ekledi. (Cihan Haber Ajansı)

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50 
TUSKON’dan Yunanistan’a Çıkarma
TUSKON, Yalova Valisi ve Romanya Başkonsolosu ile Tanıtım Günü Gerçekleştirdi
Tuskon Bosna-Hersek Meclis Başkanını Ağırladı
Rusya Federasyonu Tataristan-Türkiye Mobilya Ticaret ve Yatırım Forumu
Türkiye-Kırgızistan Ticaret ve Yatırım Forumu
Türkiye-Ekvator Ticaret ve Yatırım Forumu İstanbul'da Yapıldı
Pakistan Pencab Eyaleti Planlama ve Kalkınma Bakanı Ziyareti
ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı TUSKON'un Konuğu Oldu
Maldivler Konut ve Çevre Bakanı Konuğumuz Oldu
Türkiye-Çin İkili İş Görüşmeleri Organizasyonu
Romanya Meclis Başkan Vekili ve Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı TUSKON'daydı
Çin'li İşadamları TUSKON'daydı
Makedonya Başbakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
Türkiye-Afganistan Çalışma Yemeği
Mubadala Heyeti Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2012 Tasarım ve Programlama