www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Bravo! TUSKON, Kazakistan'da 500 milyon dolarlık imza !

Kazakistan’a giden bir uçak dolusu TUSKON üyesi, 700 Kazak işadamı ile yaptıkları görüşmelerde, bu yıl için konulan 200 milyon dolarlık yatırım ve ticaret hedefini, programın ilk iki gününde aşıp 500 milyon dolara çıkardı.

Türk işadamları için çok farklı alanlarda yatırım ve işbirliği olanakları sunan Kazakistan pazarı, kapılarını yeniden açtı. 142 işadamı dahil 190 kişilik bir heyetle Kazakistan’ın başkenti Astana’ya giden Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) grubu, programın ilk gününde 200 milyon doların üzerinde yatırım ve ticaret anlaşması gerçekleştirmek için adım attı. İkinci günün sonunda ise işadamları kendilerinin de beklemedikleri bir sürpizle karşılaştılar. 700 civarında Kazak işadamı, birlikte yatırım için çok hevesli davrandılar ve bir yıl içinde gerçekleştirilmek üzere toplamı 500 milyon dolara ulaşan yatırım ve ticaret projeleri için ön anlaşma ve kesin anlaşmalar imzalamaya karar verdiler.

HEDEFİ KATLADILAR

Geçen yıl bu ülke için konulan 100 milyon dolarlık işbirliği hedefini İstanbul’da yapılan iş görüşmelerinde sonuçlandıran TUSKON üyeleri, Kazak işadamlarının isteği üzerine bu yıl Astana’da gerçekleştirilen buluşmada, daha ilk iki günde yaptıkları anlaşmalarla, gelecek yıl için konulan 200 milyon dolarlık ortak yatırım ve ticaret hedefine ulaşıp bu hedefi de birkaç katına ulaştırdılar. Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar, İhracat Genel Müdürü Ali Boğa, İMMİB ve TİKA yöneticileri de Türk heyetine gezi boyunca destek verdiler. TAHMİNLER KÜÇÜK KALDI Devlet Başkanı Nur Sultan Nazarbayev ’in himayesinde yapılan Türk ve Kazak işadamlarının buluşması, Fettah Tamince’nin inşa ettiği ve bir süre önce açılan Cam Piramit adlı özel kongre ve kültür merkezinde gerçekleştirildi. Türkiye’deki TOBB’un Kazakistan’daki eşdeğer kuruluşu olan Kazakistan Sanayi ve Ticaret Odaları’nın (ATAMEKEH) Başkanı Azat Peruaşev, geçen yıl yapılan İstanbul buluşmasında 100 milyon dolarlık iş hacminin gerçekleştirildiğini, bu yılki randevu sonunda da bu rakamın aynı düzeyinde işadamlarından anlaşma beklediklerini söyledi. TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise hedef rakamını 200 milyon dolar olarak koyduğunu kaydederek, “Esas çalışmalar, bundan sonra başlıyor. Türkler’e güven duyan Kazakistan’la bunun meyvelerini birlikte toplayacağız” dedi İlk gün yapılan görüşmelerde ise iki başkanın hedefi de küçük kaldı. Başkanlar da 500 milyon dolarlık iş rakamına şaşırdılar.

BÜYÜK ORTAKLIK

Yapılan iş anlaşmalarına bakıldığında da çoğunlukla, yazlık ve kışlık anlamında konut yapımı, alışveriş ve iş merkezi ile kongre amaçlı kullanılacak binalar için yatırım fırsatlarının değerlendirildiği görülüyor. Bunun yanında, başta yapı donanımı olmak üzere çok sayıda inşaat malzemesi yapımcısı ve üreticisi Türk firmaları da Astana’dan iş alma fırsatı yakaladı. Çimento, kimya, turizm alanlarında da iş kapıları aralandı. Antalya ve başka turizm merkezlerinde otellere ortak olmak istiyorlar. Hem büyük hem de KOBİ ölçeğindeki Türk yatırımcılarının büyük ortaklıkları gündeme geliyor.

İNŞAATÇILARDAN BÜYÜK BAĞLANTI

En büyük tutarlı anlaşmaları, Atak İnşaat 115 milyon dolar, Nursoy İnşaat 100 milyon dolar ve Asia İnşaat 130 milyon dolar ile gerçekleştirdi. Atak, Astana’da 4 bin 500 konut ve 7 bin metrekarelik bir alışveriş merkezi inşa edecek. Atak bu projeler için Kazak BI Group’la el sıkıştı. Atak İnşaat’ın Malatyalı patronu Selahattin Karagözlü, “Görüşmeler bir ay once başladı, perşembe günü de imzayı attık. Projeyi iki yılda tamamlayacağız” dedi. Asia İnşaat ise Kazak Asennur İnvest ile 130 milyon dolarlık anlaşma sağladı. 80 lüks konut ve bir alışveriş merkezinin yanı sıra bir de taş kırma ve eleme tesisi de kurmayı hedefleyen firma inşaatın temellerini iki ay içerisinde atacak.

VARDARYAN’A İŞADAMI KİMLİĞİ İLE BAKIN

Kazakistan Ticaret Odası Başkanı Azat Peruaşev, Kazak şirketi Transchemicalasia’nın da içinde yer aldığı konsorsiyumun kazandığı Petkim ihalesinin kendi ülkesinde çok fazla gündeme gelmediğini ifade etti. Peruaşev, Pektim ihalesine katılan grubun içinde bulunan Ermeni Ruber Vardaryan’ın milliyeti ve kimliğinin kendileri için problem yaratmadığını bildirdi. Özelleştirmelere sadece Türkiye’de değil, başka ülkelerde de ilgi duyduklarını belirten Peruaşev, her milletten farklı işadamlarının gruplara katıldığını, yatırım dostlukları yapıldığını anlattı. Peruşev, “Petkim’in ihalesine giren Vardaryan’ın da böyle düşünülmesi gerekir. Ancak, öteki işadamları gibi Vardaryan için de farklı bir pozisyon almadık ve özel anlamda da desteklemedik. İşadamı kimliğiyle gruba katıldı” dedi.

TAMİNCE’DEN HAN ÇADIR

İşadamı Fettah Tamince’nin yaptığı yapılar, Astana’nın en gözde binaları arasında bulunuyor. Şehir merkezinde inşa ettiği Cam Piramit şeklindeki kongre ve kültür merkezi, kentin tek büyük toplantı merkezi durumunda. Yine onun inşa ettiği Rixos Oteli de Başkanlar Oteli olarak adlandırılıyor. Başkan Nazarbayev, devlet başkanı konuklarını burada ağırlıyor. Tamince’nin son gözde projesi ise “Khan Shatyr” adıyla inşa ettiği Han Çadırı. Bir süre önce temeli atılan ve 200 milyon dolara tamamlanması planlanan Han Çadırı, 6 katlı olarak 110 bin metrekarelik bir alanda 150 metrelik yüksekliğe sahip. İlk katı otopark hipermarket olarak düzenlenmiş. İkinci ve üçüncü katta marka mağazalar yer alıyor. Dördüncü katta küçük bir nehir, mini golf sahaları, SPA merkezleri, wellness’ler yeralıyor. Beşinci katta kumlu plajlar ve dalgalı havuzlar bulunuyor. Son katta ise doğal ağaçlar arasında özel marka restoranlar sıralanıyor.

PERİHAN ÇAKIROĞLU, Bugün

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Afrika ile ticareti sevdik yeni hedef 30 milyar dolar
Türkiye-Afrika İşbirliği zirvesi başladı
TİM, Afrika'yı Türkiye'nin Zenginleşme Projesi Olarak Belirledi
Türkiye, Afrika liderleriyle buluşuyor
Demokrasi Olgunlaştı
Maldivler"den İzmir"e işbirliği Teklifi
Doğu'ya yatırımdan önce tanıtım şart
Doğu Teşvikle Kalkınsaydı Cennet Olurdu
Eskişehir Van Arasında Ticaret Köprüsü Kuruluyor
Koreli bilişim devi: Türkiye`ye yatırım yapmakta kararlıyız
Koreli teknoloji devleri yatırım için geliyor
Japonya Heyeti Gaziantep'te
Bakan Tüzmen: Ne Kadar İhracat O Kadar Demokrasi
Cumhurbaşkanı, bir kez daha uyardı: Siyasî istikrar hepimizin çıkarına
Bir gözümüz Avrupa'da ise diğeri Pasifik ülkelerinde

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama