www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Kayalar: Topyekun kalkınma hedefinin yaşama geçirilmesinin şart

"Türkiye-Kazakistan Ticaret Köprüsü" başlıklı iş ve ticaret forumunda iki ülke işadamları işbirliği konularını masaya yatırdı . Türk ve Kazak işadamları iki ülke arasında ekonomik ve ticari ilişkileri artırmak için kolları sıvadı.Dış Ticaret Müsteşarlığı himayesinde, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) ile Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu'nun (TUSKON) işbirliği, TİKA'nın desteği ile düzenlenen "Türkiye-Kazakistan Ticaret Köprüsü" başlıklı iş ve ticaret forumu Kazakistan'ın başkenti Astana'da gerçekleştirildi. Forumda, iş ve ticaretin yanı sıra Türkiye-Kazakistan ilişkilerine de değinildi.
Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, iki ülke arasında gelinen aşamanın, beklentileri tam olarak karşılamadığını, ancak ilişkilerin geleceği açısından önemli bir geçiş süreci olarak değerlendirilebileceğini belirtti. Kayalar, Türkiye'nin Kazakistan ile olan ilişkilerinde temel politika ve hedefinin, iki ülkenin potansiyelinin yarattığı fırsatları tam anlamıyla değerlendirerek sinerji oluşturmak ve ülkelerin kalkınma düzeylerini daha ileriye götürmek olduğunu vurguladı. Gelinen noktada işbirliğinin bölgesel işbirliği politikalarıyla uyumlaştırılması gerektiğine işaret eden Kayalar, topyekun kalkınma hedefinin yaşama geçirilmesinin şart olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin yürütmekte olduğu "Komşu ve Çevre Ülkeler Stratejisi"nin, Avrasya vizyonunun "Üç Deniz Projesi" çerçevesinde şekillendiğini belirten Kayalar, bunun da Karadeniz'in bir serbest ticaret alanı haline getirilmesi, Hazar havzasında serbest ticaret ve ekonomik işbirliğini kolaylaştıracak girişimlere öncülük edilmesi ve tüm bu çalışmaların Akdeniz havzasında yürütülen serbest ticaret alanı çalışmalarıyla birleştirilmesi olduğunu kaydetti.Belirtilen vizyon çerçevesinde önemli yol alındığını ifade eden Kayalar, şöyle dedi:

"Kazakistan'ın da buna etkin bir şekilde katılımını arzu ediyoruz. Bu açılımların gerek ülkemizin gerek bölgemizin bir dünya gücü olmasını sağlayacağı açıktır. Bugün atacağımız adımlar ve geliştireceğimiz projeler, Türk-Kazak ilişkilerinde sadece rakamsal artışlara yol açmayacak, geçmişe damgasını vuran ve gelecek yıllarda da yıldız gibi parlayacak olan Kazakistan, Türkiye ve Türk dünyasının bekası için inşa ettiğimiz yolda bir kilometre taşı olacaktır." (ANKA)


ANKARA (ANKA)

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Egemen Bağış: Bu duruş literatüre geçecek
Suriye 500 Bin Konut İnşasında Türk Müteahhitlerin Görev Almasını Bekliyor
Latin Amerika`ya 5 Yılda 20 Milyar Dolar İhracat
TUSKON, Afrika’nın Türkiye’ye Akredite Büyükelçilerini Ankara Swissotel’de Kahvaltıda Ağırladı
Botswana Ülkemize İlk Defa Resmi Bir Ziyaret Gerçekleştirdi
T.C.Dışişleri Bakanı Sn. Ali Babacan beyin katılımlarıyla Tuskon Bosna-Hersek Çalışma Kahvaltısı
Tuskon’dan Kosova ve Bosna Hersek’e Çıkarma
İşadamları, Bosna-Hersek ve Kosova`yı Keşfe Çıktı
Türk Yatırımcı, Doğu Afrika Pazarına Cibuti`den Girecek
Çankaya Köşkü'ne 'Think Tank' Ziyareti
İşadamları Dünyaya Açılacak
OGIAD Yönetim Kurulu Başkanı Keten: Krizden Umutsuzluğa Kapılmamak Gerek
Seçime TÜSİAD Başkanı Gelseydi Kesin Seçilirdi
TUSKON, Anadolu'nun Resmini Çekiyor
TUSKON Başkanı Meral, Krizde Tüketicilere Çok Önemli Bir Uyarıda Bulundu

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama