www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Kayalar: Topyekun kalkınma hedefinin yaşama geçirilmesinin şart

"Türkiye-Kazakistan Ticaret Köprüsü" başlıklı iş ve ticaret forumunda iki ülke işadamları işbirliği konularını masaya yatırdı . Türk ve Kazak işadamları iki ülke arasında ekonomik ve ticari ilişkileri artırmak için kolları sıvadı.Dış Ticaret Müsteşarlığı himayesinde, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) ile Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu'nun (TUSKON) işbirliği, TİKA'nın desteği ile düzenlenen "Türkiye-Kazakistan Ticaret Köprüsü" başlıklı iş ve ticaret forumu Kazakistan'ın başkenti Astana'da gerçekleştirildi. Forumda, iş ve ticaretin yanı sıra Türkiye-Kazakistan ilişkilerine de değinildi.
Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, iki ülke arasında gelinen aşamanın, beklentileri tam olarak karşılamadığını, ancak ilişkilerin geleceği açısından önemli bir geçiş süreci olarak değerlendirilebileceğini belirtti. Kayalar, Türkiye'nin Kazakistan ile olan ilişkilerinde temel politika ve hedefinin, iki ülkenin potansiyelinin yarattığı fırsatları tam anlamıyla değerlendirerek sinerji oluşturmak ve ülkelerin kalkınma düzeylerini daha ileriye götürmek olduğunu vurguladı. Gelinen noktada işbirliğinin bölgesel işbirliği politikalarıyla uyumlaştırılması gerektiğine işaret eden Kayalar, topyekun kalkınma hedefinin yaşama geçirilmesinin şart olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin yürütmekte olduğu "Komşu ve Çevre Ülkeler Stratejisi"nin, Avrasya vizyonunun "Üç Deniz Projesi" çerçevesinde şekillendiğini belirten Kayalar, bunun da Karadeniz'in bir serbest ticaret alanı haline getirilmesi, Hazar havzasında serbest ticaret ve ekonomik işbirliğini kolaylaştıracak girişimlere öncülük edilmesi ve tüm bu çalışmaların Akdeniz havzasında yürütülen serbest ticaret alanı çalışmalarıyla birleştirilmesi olduğunu kaydetti.Belirtilen vizyon çerçevesinde önemli yol alındığını ifade eden Kayalar, şöyle dedi:

"Kazakistan'ın da buna etkin bir şekilde katılımını arzu ediyoruz. Bu açılımların gerek ülkemizin gerek bölgemizin bir dünya gücü olmasını sağlayacağı açıktır. Bugün atacağımız adımlar ve geliştireceğimiz projeler, Türk-Kazak ilişkilerinde sadece rakamsal artışlara yol açmayacak, geçmişe damgasını vuran ve gelecek yıllarda da yıldız gibi parlayacak olan Kazakistan, Türkiye ve Türk dünyasının bekası için inşa ettiğimiz yolda bir kilometre taşı olacaktır." (ANKA)


ANKARA (ANKA)

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Türkiye – Ortadoğu Ticaret Köprüsü -3, TUSKON Tarafından Gerçekleştirildi
TUSKON Sırbistan Ticaret ve Yatırım Köprüsü Gerçekleştirdi
Malezya Ankara Büyükelçisi TUSKON'u Ağırladı
TUSKON, Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosunu Ziyaret Etti
Uganda'ya Ticaret ve Yatırım Heyeti Düzenlendi
Keele Üniversitesi TUSKON Ziyareti
TUSKON Rusya Federasyonu İle İlişkileri Geliştiriyor
Meksika Milletvekilleri TUSKON’u Ziyaret Etti
TUSKON’da Meksika Tanıtım Programı
ABD Kongre Danışmanlar Heyeti Ziyareti
Ruanda Brüksel Büyükelçisi TUSKON’u Ziyaret Etti
TUSKON Türkiye Dostları Avrupa Grubunu Ağırladı
"Karadeniz İş Forumu’’ Programında 11 Ülkeden 75 Parlamenter ve 650 İşadamı Bir Araya Geldi
Nador Ticaret ve Sanayi Odası TUSKON’u Ziyaret Etti
TUSKON Türkiye-Afrika Dış ticaret Köprüsü 6

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama