www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Orta Asya'nın parlayan yıldızı Kazakistan-1

Hazar kıyısına Antalya kurun


Kazakistan’ın sadece enerji ve inşaat sektöründe yükselmesini istemeyen Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev Türkiye’deki turizm sektörünü örnek alıyor. Türk işadamlarından isteği Hazar kıyılarında tatil köyleri kurmaları


SOVYETLER Birliği’nin dağılmasından sonra , Türk Cumhuriyletleri arasında en hızlı kalkınan ülkelerden biri olan Kazakistan’da, 1993 yılından bu yana Türk yatırımları 1 milyar doları aştı. Türkiye’deki Kazak yatırımları ise bunun 4 katı.


2 milyar dolara aldıkları son PETKİM ihalesi ile birlikte Kazakistan’ın Türkiye’deki yatırımlarının miktarı 4.5 milyar dolara ulaştı.Türkiye 2000 yılı başından itibaren uygulamaya koyduğu (Komşu ve Çevre Ülkeler Stratejisi) ile Kazakistan’la yatırım ve ticaret ilişkilerinde atağa kalktı. Türkiye Sanayici ve İşadamları Konfederasyonu (TUSKON) ile Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nün 5-10 Eylül arasında Astana’da düzenlediği “Türkiye Kazakistan Ticaret Köprüsü” toplantısı çerçevesinde Türkiye’den 142, Kazakistan’dan da 800 işadamını bu toplantıda bir araya geldi.


Üçte ikisi inşaatta


Kazakistan Sanayi ve Ticaret Bakanı Galım Orazbekov da Kazakistan’a 1993 yılında bu yana Kazakistan’da Türk sermayesi ya da katılımıyla kurulmuş 2 bin 409 şirketin faaliyet gösterdiğini söyledi. Orazbekov, bu şirketlerden bin 674’ünün inşaat sektöründe olduğuna dikkat çekti. Kazakistan’daki Türk şirketlerinin üçte ikisi inşaat sektöründe. Kazakistan’daki büyük tesislerin, konutların büyük bir çoğunda Türk şirketlerinin imzası var. TUSKON Başkanı Rızanur Meral de, Kazakistan’a ilk kez 14 yıl önce dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ziyaret programı kapsamında geldiğini, geçen süre içinde Kazakistan’da çok şeyin değişmiş olduğunu gördüğünü vurguladı.


İki ülkenin ortak hedefler koymasının yararlı olacağına işaret eden Meral, “Geliniz iki ülke arasındaki ticaret hacmini 2010 yılında 5 milyar dolara, 2013 yılında 10 milyar dolara çıkarma hedefi koyalım ve bunun için çalışalım” dedi.


KOBİ’lere yeni pazar


TUSKON bir yılda 200 milyon dolarlık ticaret anlaşması hedeflerken, iki günde Astana’da imzalanan ticaret ve inşaat sektörü anlaşması 500 milyon dolara ulaştı. Bu arada, forum sırasında TUSKON ile Kazak Ulusal Ekonomi Birliği ATAMEKEN arasında işbirliği memorandumu da imzalandı. Hedef, Türkiye’deki ve Kazakistan’daki KOBİ’lerin büyümesini uluslararası rekabete açılmasını sağlamak.
Turizmi geliştirin


Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev de Kazakistan ekonomisinde yeni sektörlerin atağa geçmesini istiyor. Bunların başında da bacasız sanayi olarak bilinen turizm geliyor. Yaz tatillerini Antalya’da geçiren Nazarbayev, Türk işadamlarından Hazar Denizi kıyılarında yeni bir Antalya kurmalarını istemiş. Hatta Turgut Özal’ın Başbakanlığı döneminde 1983’te Türkiye’deki yatak kapasitesini artırmak için turizmcilere 49 yıllığına arazi tahsis etmesi gibi bir uygulamayla, Türk turizmcilerine Hazar’da bedava arazi vereceği mesajını da göndermiş.


Türk işadamlarının Nazarbayev’e Kazak yetkililer kanalıyla ilettikleri ise şöyle : “Biz burada Antalya’daki tatil köyleri gibi yeri tesisler kurup işletiriz. Ama önce Kazakistan Türkiye’de ciddi bir turizm yatırımına girsin.” Kazak yetkililer de Kazakistan’ın Devlet Başkanı Nazarbayev’in isteğiyle Antalya’da Kazak Tatil Köyü kurma çalışmaları yaptıklarını belirtmişler. Türkiye’den halen Kazakistan’ın yeni Başkenti Astana ve Almaata’da otel yapıp işleten, Rixos, Okan gibi gruplar var.


Türkistan’a yatırım


Kazakistan’da tek turizm projesi Hazar Kıyısı’nda kurulması planlanan tatil köyleri değil. Türk-İslam Dünyası’nın önde gelen ismi Hoca Ahmet Yesevi’nin külliyesinin bulunduğu Türkistan’ın da inanç turizmine açılması planlanıyor. Türk Dünyası’nda İslam dininin yayılmasında en etkili erenlerden olan Hoca Ahmet Yesevi ‘nin fikirleri, ilkeleri ve tasavvuftaki yerinin yaşatılması için türbe 1993’te Türkiye tarafından restore ettirildi. Türk Dünyası’ndaki müslümanların Hoca Ahmet Yesevi türbesini ziyarete gelmesi, Türkistan’da inanç turizminin canlandırılması için yeni planları da gündeme getirdi. Kaszakistan önümüzdeki aylarda bu bölgede yeni turizm yatırımlarına başlayacak...Türkler’i Asya’dan Anadolu’ya gönderdi


Türk-İslam Dünyası’nın en önemli alimlerinden olan Hoca Ahmet Yesevi, ilk Türk tarikatı olan Yeseviliğin kurucusudur. Batı Türkistan’da Çimkent’in doğusundaki Sayram Kasabas’ında doğdu. Babası, Şeyh İbrahim’dir. Annesi Musa Şeyh’in kızı Ayşe Hatun’dur. Ahmet Yesevi önce annesini, yedi yaşındayken de babasını kaybetti. İlk tasavvuf terbiyesini Arslan Baba’dan aldı. 1166 yılında vefat edinceye kadar irşatlarını Yesi’de sürdürdü. Yesevilik’ten doğan birçok tarikat Orta Asya ve Anadolu’da asırlarca Türk milletinin manevi cephesini besledi. Anadolu’ya Türkler’in gelmesinde ve İslamlaşmasında onun ve yetiştirdiği alimlerin büyük etkisi oldu.

Altın kubbeli cami


Yeni Başkent Astana’da Kazaklar’ın altın kubbeli tek camisi şehrin merkezinde bulunuyor. İslami vecibelerini yerine getirmeye çalışan Kazaklar, nikahlarının kıyılmasıyla birlikte camide dua edip, aileleri için huzur ve mutluluk diliyorlar.
Görkemli kilise


SSCB döneminde dini vecibelerini yerine getirmeleri yasaklanan Kazaklar, bağımsızlıkla birlikte dini inaçlarını da rahatça yaşamaya başladı. 130 etnik grubun yaşadığı Kazakistan’da Hristiyanlar da kiliselerde ibadetlerini rahatça yerine getirebiliyor.

Tülin Köksal , Halka ve Olaylara Tercüman

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
TUSKON, NASDAQ Açılış Gongunu Çaldı
TUSKON Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanını Ağırlayarak Her İki Ülke İşadamlarını Bir Araya Getirdi
Rızanur Meral: Türkiye Tercihini Değişim, Gelişim Ve Demokrasiden Yana Kullandı
TUSKON’dan Bosna-Hersek’e Çıkarma
TUSKON’un 8. Başkanlar Kurulu Toplantısı Konuğu Ali Babacan Oldu
Amerikan Eximbank’ın Başkanı Tuskon’u Ziyaret Etti
TUSKON Zambiya Cumhurbaşkanını Ağırladı
Nijerya Ticaret ve Yatırım Heyeti Gerçekleştirildi
TUSKON Tarafından Düzenlenen Türkiye-Endonezya Ticaret ve Yatırım Forumuna Her iki Ülkenin Cumhurbaşkanları İştirak Etti
Rusya Eski Başbakanı Yevgeniy Primakov TUSKON’un Konuğu Olarak İstanbul'a Geldi
Dev Anlaşmalara İmza Atıldı
7 Kıtadan 136 Ülkenin Bakan ve İşadamları TUSKON’un Organizasyonu İçin İstanbuldaydı
TUSKON, Sayın Cumhurbaşkanımızın Katılımı İle Kazak – Türk İş Forumu Organize Etti
TUSKON'dan Dev Organizasyon
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TUSKON Yönetimi İle Görüştü

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama