www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Orta Asya'nın parlayan yıldızı Kazakistan-3

Kazaklar da lüks tüketim yarışına girdi


Dışa açılmanın getirdiği değişim Kazak halkını da lüks tüketime yönlendiriyor. Fert başına milli gelir 1992’de 150 dolar, bugün 3500 dolar. Başkentte, lüks cip ve Mercedes’leri saymak mümkün değil

KAZAKİSTAN bağımsızlığını kazanmasının ardından yeraltı zenginliklerini değerlendirerek, halka yansıtmaya başladı.


Dışa açılmanın getirdiği değişim, televizyon yayınlarının etkisi, ihracat-ithalat rejiminin Sovyet dönemine göre daha liberal olması, Kazak toplumunu da lükse yönlendiriyor. Stratejik önemi ,alt ve üst yapı yatırımları ve iç tüketimdeki hızlı artış Kazakistan’ın yabancı sermayeyi de hızla çekmesini sağladı. Kazakistan Cumhuriyeti’nde 1994 yılından bugüne yaklaşık 3000 yabancı ortak girişim faaliyet göstermekte olup, Kazakistan’a yapılan yabancı sermaye yatırımları 8 milyar dolara ulaştı.


Ücretler ve fiyatlar


1992 yılında 100-150 dolar olan fert başına milli gelir bugün 3500 dolar civarında, satınalma gücü paritesine göre ise 6 bin doları buluyor. 2 trilyon dolarlık petrol, doğalgaz, kömür, uranyum gibi maden, mineral ve hammadde gibi yeraltı zenginliğine sahip olan Kazakistan’da 1996’da dünyanın en büyük üçüncü altın rezervi bulundu. Kazakistan’da 1225 çeşit mineral ihtiva eden 493 yatak bulunmakta.Ürettiği petrolün yüzde 80’nini, doğalgazın da yüzde 50’sini ihraç eden Kazakistan’da yıllık büyüme hızı yüzde 8.5, enflasyon da yüzde 8.6 civarında seyrediyor. Son 15 yılda ücretler ve maaşlar katlanırken, mamül ürün ve hizmet fiyatları da buna paralel olarak hızla yükseldi. 1992 yılında başkentte bir elektrik mühendisi aylık 15 dolar ücret alırken, bugün 1000 dolar civarında seyrediyor.


Kayıt dışı ekonomi


1992’de Sovyetler Birliği döneminde inşa edilen 40 metrekarelik evlerde yaşayan, mühendis, avukat, doktor gibi eğitimli grup, bugün Astana ve Almaata’nın lüks dairelerinde yaşama imkânına sahip. Daire kiraları 600 dolardan başlıyor, 3 bin dolara kadar çıkıyor. Tekstil ürünleri satan bir mağazaya girdiğinizde ‘Made in Turkey’ yazan bir pantolon takım 250 dolar, ‘Made in Italy’ yazan benzer bir takım 450-500 dolar arasında değişiyor. Tabii bu büyük şehirlerdeki ücretler ve fiyatlar. Ülkenin doğusuna doğru gittiğinizde, vasıfsız işçinin aylık ücreti 100 dolara kadar düşüyor, ürün fiyatları da hızla inişe geçiyor. Yani bölgelerarası ekonomik gelişmişlik farkı, nereye giderseniz gidin, dünyanın her yerinde karşınıza çıkıyor.
Bu rakamlar Kazakistan’ın görünen yüzünü ortaya koyuyor. Hayat standardının yüksekliği eski ve yeni Başkentler Almaata ve Astana caddelerinde daha net görülüyor.


Kral dairesi


Son model cip ve Mercedesler’i saymak mümkün değil.’ Bu kadar lüks otomobilleri alabilmek kolay mı” diye sorduğumuzda ise, vergilerin yüzde 5-10 gibi çok düşük oranlarda olduğunu öğreniyoruz. 30-35 bin dolara son model bir cip almanın mümkün olduğunu öğreniyoruz. Ancak ekonomi dışa çıldıkça ve büyüdükçe, kayıt dışı da hızla artıyor. Alışverişlerde esnafın fatura vermemesinden tutun da, kaçak işçi çalıştırılmasına ya da verilen ücretin yarısının gösterilmesine kadar kayıt dışının bir çok kalemini gözlemlemeniz mümkün. Halkın yaşadığı lüks böyle olunca, devlet başkanları için de başkent Astana’da Türk işadamı Fettah Tamince’nin inşa ettiği Rixos Ote’lde altın muslukların, altından çöp kutularının bulunduğu kral dairesi inşa edilmiş. Bu dairede Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev istediği zaman gidip kalıyor ve Nazarbayev’in izni olursa bu daire devlet başkanlarına açılabiliyor. Bugüne kadar Rixos Ote’ldeki bu kral dairesinde ,Çin Devlet Başkanı, İspanya Kralı kalmış.


Bürokrasi çıldırtıyor


Kazakistan’da alt ve üstyapı hızla yenileniyor, aradığınız lüks malları ve hizmeti bulmak mümkün. O kadar ki Astana’da kışın havalar -45 dereceye düştüğü için, caddelerde trafik sorunu yaşanmaması için, yolun altından doğalgaz boruları döşenmiş. Buzlanma başladığında bu borular hemen ısıtılıyor, dolayısıyla yerlerdeki kar ve buzlar eritilerek, trafiğin tıkanması ve kazalar önleniyor.. Yeni kurulan şehirde bu kadar ayrıntı dahi düşünülmüş. Ancak yaşanan en büyük sorun. bürokrasi. Devlet dairelerinde iş yaptırmanın bedelinin yüksek olduğu anlatılıyor.

-SON-

Tülin Köksal , Halka ve Olaylara Tercüman

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Paraguaylı İşadamları TUSKON’daydı
Kolombiya Heyetinin TUSKON Ziyareti
Ganalı İşadamları TUSKON’da
Teksas Eyalet Meclisi Heyetinin TUSKON Ziyareti
TUSKON Makedonya Devlet Bakanı Hadi Neziri’yi Makamında Ziyaret Etti
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama