www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Etiyopya, Türkiye`yi ekonomide en önemli üç stratejik ülkeden biri seçti

Dış Ticaret Müsteşarlığı ile Türkiye Sanayiciler ve İşadamları Konfederasyonu `nun (TUSKON ) düzenlediği `dış ticaret köprüsü ` zirvelerinin en başarılı sonuçlarından biri Afrika `da alındı. Etiyopya , Türkiye `yi hem uluslararası ilişkiler hem de ekonomi açısından ilk üç stratejik ortak ülkeden biri seçti .


TUSKON yöneticileri, Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar `la birlikte Etiyopya `ya bir inceleme gezisi düzenledi. Türk delegasyonunu kabul eden Etiyopya Sanayi ve Ticaret Bakanı Girma Birru, "İşadamlarımızın Türk işadamları ile birlikte hareket etmelerini ve ortaklık kurmalarını istiyoruz. Türk firmalarının tekstil, gıda, tarım endüstrisi ve medikal alanlarında ülkemize yatırım yapmasını bekliyoruz." diye konuştu.


Afrika Birliği `nin de merkezi olan Etiyopya `da Türk yatırımcıların yerli yatırımcılarla aynı haklara sahip olduğunu belirten Bakan Birru, ülkesinde önemli fırsatlar bulunduğunu anlattı.


Etiyopya , Afrika `da siyasi istikrarı ve güvenliği sağlamış ülkelerden biri. Üretim maliyetleri de oldukça düşük. Ülkede ortalama maaşlar 100 doların altında. En nitelikli elemanların maaşı da 250 dolar civarında. Elektrik maliyeti daha da az. Yatırım yapmak isteyenlere devlet çok uzun süreli arazi kiralıyor.


Tarım arazilerinin kirası dekar başına yıllık 8 dolardan başlıyor. Sanayi için başkentin 30 km uzağındaki hazırlanan bölgede kiralar metrekare başına 30 cent . Ayrıca yatırımların finansmanında daha proje aşamasındayken yüzde 70`ine 10 yıl geri ödemeli kredi verilebiliyor. Son olarak devlet yatırım yapanları her zaman destekliyor ve gözetiyor. Afrika `da sağlık turizmi alanında da fırsatlar bulunduğunu belirten Bakan Birru, "Türk işadamları bu alanda da yatırım yapabilir." dedi.


TUSKON heyetinin temaslarından biri de Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Getachew Ayenew`leydi . Oda Başkanı Ayenew, ülkesinde yatırımların yerli bir ortakla veya tek başına iki şekilde yapılabileceğini belirtti. Tekstilden gıda, plastik ve tarıma kadar birçok alanda fırsatlar bulunduğunu belirten Ayenew, yatırım için yurtdışından getirilen malzemelerin gümrükten muaf tutulduğunu aktardı.Ülkesinde iş kurmak isteyenlere yatırım çeşidine göre yüzde 50 oranında 5 yıl veya daha fazla süre vergi muafiyeti sağlandığını vurguladı. Ayenew, "İşadamlarımız özellikle teknolojik konularda Türk işadamları ile birlikte yatırım yapmak istiyor. Ülkemizde tarımda ve tarımsal sanayide imkan çok." ifadelerini kullandı. TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise "Türkiye `de plastik yerine artık cam ve porselen kullanılıyor ama burada hem plastik üretimi yapacak makinelere hem de bitmiş plastiğe çok fazla ihtiyaç var." diye konuştu.


Kimya alanında özellikle sabun ve deterjan gibi alanlarda büyük açığın olduğunu söyleyen Meral , Türkiye `de rekabet nedeniyle üretimlerini durdurmak zorunda kalan işletmelerin Etiyopya `ya gelebileceğini kaydetti. TUSKON ile Etiyopya Sanayi ve Ticaret Odası ekonomik işbirliği anlaşması imzalandı.


Ayka Tekstil, 95 milyon dolarlık yatırım yapıyor


Etiyopya Sanayi ve Ticaret Bakanı Girma Birru, bazı Türk firmalarının ülkesinde büyük yatırımlar yaptığını belirtti. Birru, bunların başında Ayka Tekstil firmasının geldiğini ve 95 milyon dolarlık yatırım yaptığını kaydetti. Yönetim Kurulu başkanlığını Yusuf Aydeniz `in yaptığı Ayka Tekstil, Addis Ababa `nın yaklaşık 20 kilometre dışında 100 bin metrekarelik alana entegre tekstil fabrikası kuruyor.


Yatırımın 2009`da biteceği tahmin ediliyor. Fabrikada 8 bin kişinin istihdam edileceği belirtiliyor. Birru`nun özel önem verdiği ve tekstil ve hazır giyim alanında okul olmasını beklediği tesisten sonra şirketin toplu konut işine de gireceği belirtiliyor. Tesiste kullanılacak makineler ise şirketin halen Tekirdağ Çorlu `daki fabrikalarından getirilecek.


Etiyopya `da Türk işadamlarının yanı sıra Türkiye `de üniversite okuduktan sonra ülkesine dönüp yatırım yapanlar da var. İstanbul `da Mimar Sinan Üniversitesi `ni bitiren İbrahim Nuri kendisi gibi Türkiye `de okumuş 4 arkadaşıyla birlikte Addis Ababa `da şirket kurdu. İbrahim Nuri bir taraftan Suudi Arabistan `a haftada 100 baş sığır gönderirken diğer taraftan da Denizlili işadamları ile ilk Etiyopya `daki Türk restoranını açıyor.

2007-10-08 01:51:44 Zaman

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
TUSKON, NASDAQ Açılış Gongunu Çaldı
TUSKON Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanını Ağırlayarak Her İki Ülke İşadamlarını Bir Araya Getirdi
Rızanur Meral: Türkiye Tercihini Değişim, Gelişim Ve Demokrasiden Yana Kullandı
TUSKON’dan Bosna-Hersek’e Çıkarma
TUSKON’un 8. Başkanlar Kurulu Toplantısı Konuğu Ali Babacan Oldu
Amerikan Eximbank’ın Başkanı Tuskon’u Ziyaret Etti
TUSKON Zambiya Cumhurbaşkanını Ağırladı
Nijerya Ticaret ve Yatırım Heyeti Gerçekleştirildi
TUSKON Tarafından Düzenlenen Türkiye-Endonezya Ticaret ve Yatırım Forumuna Her iki Ülkenin Cumhurbaşkanları İştirak Etti
Rusya Eski Başbakanı Yevgeniy Primakov TUSKON’un Konuğu Olarak İstanbul'a Geldi
Dev Anlaşmalara İmza Atıldı
7 Kıtadan 136 Ülkenin Bakan ve İşadamları TUSKON’un Organizasyonu İçin İstanbuldaydı
TUSKON, Sayın Cumhurbaşkanımızın Katılımı İle Kazak – Türk İş Forumu Organize Etti
TUSKON'dan Dev Organizasyon
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TUSKON Yönetimi İle Görüştü

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama