www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Meral: Amerika Yanlıştan Dönmeli

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinin Ermeni tasarısını kabul ederek Genel Kurul `a göndermesi Türkiye `de her kesimden büyük bir tepki aldı. İş dünyası, sivil toplum örgütleri, siyasiler ve akademisyenler bu kararın iki ülkenin siyasi ve ekonomik ilişkilerini olumsuz yönde etkileyeceği konusunda birleşti. ABD Başkanı George Bush `un bu konuda daha kararlı bir tutum izlemesi gerektiği, ABD karşıtlığının artabileceği, Türkiye `nin kararlı ve sert bir tepki göstermesi gerektiği görüşleri dile getirildi. Tüm kesimlerin ortak sorumluluk duygusu ile hareket etmesi gerektiği çağrısı yapıldı.

Türkiye Sanayiciler ve İşadamları Konfederasyonu (TUSKON ) Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral : Yanlıştan biran önce geri dönülmeli


Meral yazılı açıklamasında, bu tasarının onaylanmasından büyük üzüntü duyduklarını dile getirdi. Meral , iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik koşullara dikkat çekerek, "Büyük bir yanlış yapılıyor. Bu yanlıştan biran önce geri dönülmesi gerekir" dedi. İki ülke arasındaki dostluğun ve ortaklığın iç politikaya malzeme edilmemesi gerektiğini düşündüklerini belirten Meral şöyle konuştu: "Bu karar iki ülke arasındaki dostluğa ve stratejik ortaklığa hiçbir fayda sağlamaz. Tarihte yaşanan olayların, tarihçilere bırakılması gerekmektedir. Siyasiler ve biz iş adamları bu doğrultuda hareket etmemiz gerekiyor."


Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA -AmCham ) Genel Başkanı Uğur Terzioğlu : Ekonomik ilişkiler büyük yara alır


Terzioğluna göre Ermeni yasa tasarısının ABD Temsilciler Meclisi `nde gündeme alınmasıyla, Türkiye - ABD ilişkileri ve her yıl katlanarak artan ticaret hacmi zarar görecek. Tasarının daha öncede Kongre gündemine alındığını ve Bill Clinton tarafından engellendiğini belirten Terzioğlu, "George Bush `tan da aynı tavrı ve kararlılığı bekliyoruz. Lobi faaliyetlerimizi ve baskımızı artırarak sürdüreceğiz" dedi. TABA `nın bağlı olduğu Amerikan Ticaret Odaları Birliği `nin önceki hafta 23 milyon üyesine mektup gönderdiğini, belirten Terzioğlu, tasarının yasalaşması durumunda, özellikle son iki yıldır sıçrama gösteren ekonomik ve ticari ilişkilerin büyük yara alacağını vurguladı.


Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK ) Genel Başkanı Hazim Sesli : ABD karşıtlığı artabilir


Sesli yazılı açıklamasında "Alınan bu karar, Türkiye -ABD ilişkilerine zarar verecek ve ülkemizde uzun zamandır var olan ABD karşıtlığını da körükleyecektir" dedi. Yapılması gerekenin, konunun siyasal malzeme olmaktan çıkarılıp, bilimsel açıdan ele alınması olduğunu kaydeden Sesli, "Ortak oluşturulacak bilim kurulları vasıtası ile, önce olayın tespiti yapmalı, ondan masanın etrafında oturulmalıdır. Bu doğrultuda 60`ncı Hükümetimizin de konunun üzerine kararlılıkla gideceğini biliyoruz. Hükümeti, muhalefeti, sivil toplum kuruluşları, iş adamları ve toplumun tüm kesimleri bu sürecin aşılması için ortak sorumluluk ve sağduyu ile hareket etmelidir."


MHP Milletvekili Gündüz Aktan : Kuru gürültü değil, sert tepki lazım


Amerika `nın dünyanın en korkunç suçunu Türkiye `nin üstüne attığını ancak buna karşılık Türkiye ile olan ilişkilerinde stratejik davranmaya çalıştığını belirten emekli büyükelçi MHP milletvekili Gündüz Aktan , Türkiye `nin bundan sonra alacağı tepkilerin çok önemli olduğunu söyledi. "Kuru gürültü yaparsak kimse bizi ciddiye almaz" diyen Aktan , "Eğer biz hiç bir tepki göstermezsek, Kendi haklarını savunamayan bir ülke durumuna düşeriz" yorumunu yaptı. Türkiye `nin bugüne kadar hangi ülkeyle sorunu olsa bir ay bağırıp çağırdıktan sonra geri çekildiğini ifade eden Aktan , "Ama dış politikada ciddiye alınmamız için de bu tepkilerimizin yeterince sert olması, kararlı olması gerekiyor" diye konuştu.


Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK ) Başkanı Sedat Laçiner : İlişkilerde ana belirleyici değil


"Ermeni meselesinin, Türk-Amerikan ilişkilerinde bir ana belirleyici olmadığına" dikkat çeken Laçiner , "Türk-Amerikan ilişkileri iyiye gidiyorsa tasarılar ilerlemez, ama ilişkiler iyiye gitmediği zaman tasarılar ilerlemeye başlıyor. Şu anda ilişkiler pek parlak değil. Komiteden geçmesinin ve Temsilciler Meclisinden geçme ihtimalinin yüksek olmasının nedeni, Türk-Amerikan ilişkilerinin tarihteki en kötü dönemlerinden birinde olması" dedi. Türk-Amerikan ilişkileri bağlamında Irak `taki gelişmeler, terör örgütü PKK ve Ermeni meselesi arasında paralel ilişki bulunduğunu kaydeden Laçiner , bu alanlarda ilişkilerin daha iyi bir konuma gelmesi halinde tasarının belli bir noktada kalacağını, bunun geçmişte böyle olduğunu söyledi.

2007-10-12 02:09:09 Referans

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47 
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti
Güney Afrika Cumhuriyeti Büyükelçisi TUSKON'u Ziyaret Etti
Kırgızistan Başbakanı, TUSKON'un Düzenlediği Türkiye-Kırgızistan İş Forumuna Katıldı
Güney Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ziyareti
Zanzibar’da Yatırım İmkânları Semineri
TUSKON’un Düzenlediği BM LDC Konferansı Gala Yemeğinde Konuşan Babacan: 44 Milyon Kişi Açlık Sınırı Altında

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama