www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Irak'ta İstikrar Önemli

Amerika `da sözde soykırım tasarısının kongreye gelmesinin tartışıldığı dönemde Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON ) Washington `da önemli bir toplantı düzenledi. Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek `in konuşmacı olarak katıldığı toplantıda iki ülkenin ilişkilerinin önemine değindi. Amerika `nın dünyanın en büyük ekonomisi olduğunu söyleyen Şimşek, "Ancak Türkiye `de anahtar güçtür" dedi.


IRAK `TA İSTİKRAR ÖNEMLİ


İki ülkenin de demokratik ve birleşmiş bir Irak istediğini söyleyen Şimşek, "Herhangi bir terörist grubun Irak `ta konuşlanmasını kabul edemeyiz" diye konuştu. Türkiye ile Amerika `nın PKK `nın bitirilmesi için güçlü bir ilişkiye sahip olduğunu söyleyen Şimşek, "Biz Irak `ın istikrarının destekliyoruz.


Ama Türkiye `ye yapılan terörist saldırıları insanlara açıklayamayız. Arkadaşlık bugünler içindir" dedi. ABD `de sözde soykırım tasarısının çıkmaması için yapılan girişimlere teşekkür eden Şimşek, "1915 olayları trajik olaylardır ama iç politika açısından bakıldığında yanlış olur. Şu anda arşivlerde 1 milyona yakın doküman var ve biz herkesin ulaşmasına imkan sağlıyoruz. Her türlü yardımını göstereceğiz. Bu konuların tarihçilerin tartışılması gerekir, kongrelerde parlamentolarda değil. Ermeni tasarısının geçmeyeceğini temenni ediyoruz." diye konuştu. Şimşek, Türkiye `nin bölgesinde ekonomik ve politik ilişkileri gelişmesi açısından önemli rol üstleneceğini ifade etti.


Anayasa çalışmaları rekabetçi ortam için


Anayasa çalışmalarının amacının daha rekabetçi bir ekonomi oluşturma olduğunu belirten Şimşek, "Bu konuda çalışmalarımız var. Bu yüzden anayasa değişikliği çok önemli. Sosyal güvenlik açığı olmasaydı bütçemizde ekstralar olacaktı. Amaç güvenlik açığını halletmek. 2008`de diğer alt yapı sorunlarına enerji sektörüne eğileceğiz. Şu anki anahtar hedefimiz üretkenliği artırmadaki engelleri ortadan kaldırmak. Türkiye `nin dış rekabetçiliğini artıracak her türlü etkene fokuslandık. Şu an pazardaki ve eğitimde üniversitelerdeki aksaklıklara çok önem veriyoruz. Üretkenliğe karşı çıkacak her türlü engeli elemine edeceğiz" diye konuştu.

EKONOMİ SERVİSİ

2007-10-21 01:59:56 Yeni Şafak

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Paraguaylı İşadamları TUSKON’daydı
Kolombiya Heyetinin TUSKON Ziyareti
Ganalı İşadamları TUSKON’da
Teksas Eyalet Meclisi Heyetinin TUSKON Ziyareti
TUSKON Makedonya Devlet Bakanı Hadi Neziri’yi Makamında Ziyaret Etti
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama