www.tuskon.org |  |
Teröre tokat gibi cevap

Bugün okuyacağınız bambaşka bir yazı olabilirdi. Mesela Botaş`ta yaşanan olayların arka planı yazılabilirdi. Türkiye`yi bekleyen enerji krizlerinin arkasında yatan unsurlar ele alınabilirdi.

Öte yandan yüksek reel faizle yabancı sermaye çekme modelinin gereklilikleri üzerinde durulabilir; Merkez Bankası `nın üzerine çok fazla gidildiği, işin aslının reel sektörün maliyetleri düşürücü tedbirleri almasında yattığı yazılabilirdi.


Ancak ne hazindir ki Türkiye `de her şey çok hızlı ve süratli değişiyor. Gündem durulmuyor. Ortalık yine toz duman içinde. Ağız tadıyla referandumun artılarını eksilerini, ekonomiye yansımalarını masaya yatıramadık. Başımızın belası `terör` bizi canımızdan bezdirdi. Her musibette olduğu gibi Türk milleti aynı yürek ve cesarette yine birleşti. Şimdi Türkiye `nin en katılımlı sivil toplum zirvesi Ankara `da toplandı. Başta TOBB olmak üzere Türkiye `nin 70 milyonunu temsil eden TÜSİAD , TUSKON , MÜSİAD , TİSK , Hak-İş, Türk-İş, TESK , ASKON ve diğerleri teröre meydan okudu.

Tezkere kararına meydan okurcasına Hakkari `de yapılan saldırının cevabı gecikmedi. Bölgede iş yapan ekonominin temsilcileri, Ankara `dan sert cevap verdi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği `nin ev sahipliğinde bir araya gelen sivil örgütlerin başkan ve temsilcilerinin yayınladıkları ortak bildiri, teröre karşı verilecek desteğin bütün toplum katmanlarına nasıl yayıldığını göstermesi açısından önemli.


Akıllarda kalan en önemli tepki TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu `ndan geldi: "Milli meselede ekonomik fatura konuşulmaz ."Evet, iş dünyasının her şeye rağmen ortaya koyduğu bu tavır, milli birliğimiz adına çok önemli. Terörle mücadelenin ekonomiye zarar vereceğini söyleyenin `terörizmle aynı noktaya gelmiş olacağını` belirtiyor Hisarcıklıoğlu . Güneydoğu Anadolu Bölgesi `nin ekonomik olarak kalkınabilmesi için neler yapılması gerektiği konusunda ise hükümetle bir araya gelip öneriler sunacaklarını vurguluyor. Tabii konunun özü bu aslında.


Doğu ve Güneydoğu Anadolu `da acilen yoksulluk çözüme kavuşmalıdır. Çünkü terör kadar halkın gündeminde ekonomi de ilk sırada yer alıyor. Hızla istihdamı artıracak, işsizliği düşürecek politikalar hayata geçirilmelidir.


İş dünyasının cesaretli tavrı her gün artıyor. Dün Diyarbakır `da GAP idaresi bir toplantı düzenledi. Tarım Bakanı da yer aldı. Bölgenin ekonomik kurmayları oradaydı. Alınacak tedbirlerin Kuzey Irak `ta yaşayan halka karşı değil, örgüte yönelik olmasının altını çizdi Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya . "Habur kapatılırsa 200 bin kişi evde mi oturacak?"sorusunun cevabı bulunmalı elbet.


Başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere tüm yurtta son yıllarda önemli oranda güven, istikrar ve barış sağlanmıştı. Son günlerde AK Parti hükümeti bölgeye önem vermeye başladı. Şimdi başta GAP olmak üzere Güneydoğu ve Doğu bölgemize yönelik önemli adımlar atılıyor.


Bütün bunlara rağmen iş dünyasının `yek vücud` olması, önümüzdeki günlerde terörün mermisinden çok daha güçlü olacak. İş dünyasının verdiği mesajlar bölgeye yapılacak yatırımların kâr ve zarar getirmesinden öte istihdamı artırıcı ve bölge halkını kucaklayıcı projeler üzerinde yoğunlaşacağını gösteriyor. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu , bunları da içine alacak bir sözle konuyu özetliyor: "Milli meselede ekonomik fatura konuşulmaz ."

2007-10-23 01:48:50 Zaman

Äğóãèå Íîâîñòè

   Ïîæåëàíèÿ è Ïğåäëîæåíèÿ |  Êàğòà Ñàéòà |  Áàííåğ  |  Ãëàâíàÿ Ñòğàíèöà   
Âñå Ïğàâà Çàùèùåíû 2006-2009 Äèçàéí è Ïğîãğàììèğîâàíèå