www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Türkiye, yabancı yatırımlar için cazibe merkezi

Filipinler `in Ankara büyükelçisi Bahnarim A. Guinomla, Türkiye ekonomisinin yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi haline geldiğini söyledi. Pasifik Ülkeleriyle Sosyal ve İktisadi Dayanışma Derneği (PASİAD ) bir grup Filipinli yatırımcıyı Türkiye `ye davet etti. Heyete İstanbul Ticaret Odası (İTO )`nda da bir brifing verildi. Heyet, İstanbul `daki temasları sırasında Küresel Atılım Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİD ), Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON ) ve Filipinler Büyükelçiliği tarafından Şirinevler `deki Güllüoğlu `nda düzenlenen işbirliği toplantısına da katıldı.

Görüşmelerde hazır bulunan Filipinler `in Ankara büyükelçisi Guinomla, Türkiye ile ekonomik işbirliği yapmak istediklerini söyledi. Guinomla, Türk ekonomisinin güven verici ve dinamik bir yapısının olduğunu belirtti. Türk ekonomisini uzun süreden beri takip ettiklerini de belirten büyükelçi, yapılan ihracat oranlarının da bunun göstergesi olduğunu dile getirdi. Guinomla, bu koşullardan dolayı işadamlarının Türkiye `ye yöneleceğini vurgulayarak, gıda, takı ve tekstil sektörlerinde işbirliği yapılabileceğini ifade ederek, "2008`in ilk yarısında Karma Ekonomik İş Konseyi `ni de kuracağız. 2007 sonu itibarıyla iki ülke arasındaki ticaret hacmi 200 milyon dolar olacak. Bu rakam yeterli değil. Umarım bu işbirliği artarak devam eder." şeklinde konuştu.

Kadınların Türkiye `de iş yaşamında etkin olduğunu söyleyen Büyükelçi Guinomla, "Bizim ekibimiz de hep kadın görüyorsunuz. İyi çalışıyorlar." şeklinde konuştu. Filipinler Ticaret Odası Başkanı Zenaida J. Espadero ise kısa sürede ekonomik ilişkilere geçilmesi için çalışmaların yapılacağı müjdesini verdi. Espadero, büyük ekonomik işbirlikleri yapamayacaklarını; ancak Türkiye `den ithal edecekleri çok ürünün olduğunu belirtti. KASİD Başkan Yardımcısı Ömer Topçu Hasano, Türkiye ile Filipinler arasındaki işbirliğinin yok denecek kadar az olduğuna işaret etti. Toplantı sayesinde geliştirilecek ikili ilişkiler çerçevesinde büyük anlaşmalar yapılacağına dikkat çeken Hasano, bunun özellikle iki ülkenin ortak alanları takı, gıda ve tekstil sektöründe gerçekleşeceğini söyledi.


Güllüoğlu `ndaki toplantıya Türkiye tarafından Ülker , Yurt Konserve, Simfer, Gıdacıbaşı Gıda, BEYSA Takı, Canel Tempo ve Faruk Güllüoğlu `ndan temsilciler katılırken; Filipinler `den Mindanao Pearl Center Genel Müdürü Sitti Ong Go , Unyx Two Trading Genel Müdürü Merci Guilas ve Bio Pharma Müdürü Bia Ong iştirak etti. Hep birlikte yapılan tanışma toplantısının ardından heyet üyeleri ikili görüşmelerde anlaşmalar imzaladı.


Çekler`den nükleer için destek sinyali


Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) da Çek işadamlarıyla Türk meslektaşlarını bir araya getirdi. Madencilik, finans, makine, otomotiv ve kimya sektörlerinde ikili işbirliği imkanlarının görüşüldüğü toplantıda Çek Cumhuriyeti Meclis Başkan Yardımcısı Filip Vojtech de toplantıda hazır bulundu.

Vojtech, Türkiye `nin AB `ye tam üye olmasına sıcak baktıklarını kaydetti. Nükleer enerji konusuna da değinen Vojtech, Türkiye `nin kurmayı düşündüğü nükleer enerji santralına sıcak baktıklarını bildirdi. Başbakan Erdoğan `ın gelecek ay çıkacağı Çek Cumhuriyeti gezisine büyük önem verdiklerini de dile getiren Vojtech, ciddi ekonomik kazanımlar elde edeceklerini umduğunu anlattı. Bayram Kaya , İstanbul

2007-11-01 01:48:11 Zaman

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Paraguaylı İşadamları TUSKON’daydı
Kolombiya Heyetinin TUSKON Ziyareti
Ganalı İşadamları TUSKON’da
Teksas Eyalet Meclisi Heyetinin TUSKON Ziyareti
TUSKON Makedonya Devlet Bakanı Hadi Neziri’yi Makamında Ziyaret Etti
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama