www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
İş dünyası: İstikrar için çok bedel ödedik

    Siyasi ve ekonomik istikrarın yakalanmasıyla birlikte ekonomi büyümeye başladı, enflasyon tek haneli rakamlara düştü. Ancak son dönemlerde bazı çevreler ülkede gerilim oluşturmaya çalışıyor. Huzur bozucu eylemlere tepki gösteren iş dünyası, `Türkiye eski karanlık günlerine dönmeyecek. Buna izin vermeyeceğiz.` mesajı verdi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, barış ve huzurun terörle değil ticaretle geleceğini vurguluyor.

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük de yaşananları `birtakım çevrelerin Türkiye`deki istikrar ortamını bozmaya yönelik çalışmaları` olarak yorumluyor.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral ise Türkiye ne zaman istikrarı yakalasa bildik senaryoların yeniden vizyona sokulduğunu kaydediyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, hiçbir gerekçenin, çocuk-yaşlı demeden, masum insanları öldürmenin vahşet olduğu gerçeğini değiştiremeyeceğini ifade ederek, `Türk iş dünyası olarak bu vahşeti nefretle kınıyoruz. Bu hain saldırıyı gerçekleştirenlerin ve Türkiye`nin birliğine bütünlüğüne saldırı emrini verenlerin hak ettikleri cezaya çarptırılacaklarına inanıyoruz.` şeklinde konuşuyor. Barış ve huzuru terörün değil ticaretin getireceğinin hiçbir zaman unutulmaması gerektiğinin altını çizen Hisarcıklıoğlu`na göre, ticaretin olduğu yerde barış ve huzur, huzurun olduğu yerde ticaret, ticaretin olduğu yerde de zenginlik bulunur.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük ise sanayicinin gündeminde terör değil, istihdam üzerindeki vergi, enerji maliyetleri, yatırımda yaşanan problemler ve işsizliğin olduğunu ifade ediyor.

`Türkiye ne zaman büyüme eğilimine girse bu tür olayların baş gösterdiğini görüyoruz.` tespitini yapan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral`a göre teröre kesinlikle prim verilmemeli. Türkiye`nin asıl gündeminin ekonomi olması gerektiğine vurgu yapan Meral, sağduyu ile hareket edilmesi gerektiğini dile getiriyor. İş dünyasının büyüme, istihdam ve yatırıma konsantre olması gerektiğine dikkat çeken TUSKON Başkanı, `Halkımız terörün oluşturmak istediği panik havasına kapılmamalı. Normal hayata devam etmeleri gerekiyor. Kardeş kardeşe düşürülmek isteniyor. İnanıyorum ki halkımız bu tür olaylara gelmeyecektir. Huzur ortamını bozucu çabalar beyhude kalacaktır.` diye konuşuyor.

 `Türkiye`nin Güneydoğusu ve Diyarbakır üzerinde oynanan oyunlar açısından böyle bir saldırıyı zararlı buluyoruz.` diyen MÜSİAD Başkanı Bolat, `2000-2004 yılları arasında bölgeye yönelik yatırımlarda hızlı bir çıkış trendi oldu. Turizm sektörü büyük canlanma yaşadı. Geçen yıl terörün başlaması ile turizm yatırımları darbe yemişti. Bu tür olaylar sadece bölgeye değil Türkiye`ye zarar veriyor.` değerlendirmesinde bulunuyor.

Türkiye`nin bugünlerde büyüme ve ekonomik gelişmesi ile gündeme gelmesi gerektiğini aktaran Kayseri Sanayi Odası Başkanı Boydak da patlayan bombaların, gündem saptırması olduğu görüşünde. `Bunlar münferit terör olayları; dünyanın her yerinde oluyor, artık terörle yaşamayı bileceğiz.` diyen Boydak, `Terör içten de dıştan da gelse neticede insanlığa zarar veriyor. Münferit olaylar var diye Türkiye`nin önünü kesmek yanlış. Avrupa Birliği`nde oluyor. İspanya, İngiltere ve ABD gibi en modern ülkelerde oluyor.` ifadelerini kullanıyor. Boydak`a göre iş dünyası işinin başında ve planları aksamadan devam ediyor. Sağduyu muhafaza edilmeli

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Başkanı Mustafa Koca ise huzur ve güveni bozmaya yeltenen güçlerin yaptıklarının altında kalacağı görüşünde. Türkiye`nin gelişmesinde en önemli unsurun huzur ortamı olduğuna dikkat çeken Koca, bu tür provokasyonlara prim verilmemesi gerektiğini düşünüyor. Birlik ve beraberliğin ülkenin önünü açacağını ifade ediyor.

Diyarbakır`da yaşanan saldırının kabul edilecek, hoş görülecek bir yanı olmadığını belirten Altınbaş Holding İcra Kurulu Başkanı İmam Altınbaş da bölgenin ekonomik gelişmesine darbe vurulduğunu kaydediyor. Terörle bir yere varılamayacağının son 20 yıldır herkesçe görüldüğünü vurguluyor.

 Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (Türkonfed) Başkanlar Konseyi ise yayınladığı bildiride ülkenin geleceği açısından ekonomik ve siyasi istikrarın korunmasının büyük önem taşıdığını, Diyarbakır`daki olaylara benzer kışkırtmalara karşı, sağduyuyu muhafaza etmek gerektiğini dile getirdi. Konfederasyon, bölgesel kalkınmanın ulusal bir mesele olduğunu, ekonomik, siyasal ve sosyal istikrarın buna bağlı olduğunu vurguladı.

İşler ne güzel tıkır tıkır gidiyordu:

 Bölgenin önde gelen işadamlarından Kiğılı Tekstil`in patronu Abdullah Kiğılı, televizyondan izlediği görüntülerde Diyarbakır halkının galeyanını, tepkisini gördüğünü belirterek yaşananların hem Türkiye hem de bölge halkına zarar verdiğini belirtiyor. Bir an önce bölgedeki huzur ortamının tekrar sağlanması gerektiğini vurgulayan Kiğılı, birçok yatırımcının yeni projelerini askıya almak zorunda kaldığını dile getiriyor. 3-5 kişinin yaptığının bütün ülkeye zarar verdiğini aktaran Kiğılı, `Ne güzel işler tıkır tıkır gidiyordu. Terörün izleri silinmeye başlamıştı. Sistem oturmuş insanlar iş güç sahibi olmuştu. Keşke bu tarz bir provokatif eylem olmasaydı.` diye konuşuyor. Türkiye`nin birinci gündemi işsizlik olmalı

Terörün tüm dünyada olduğu gibi Türkiye`de de istikrarı bozan bir eylem biçimi olduğunu belirten Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, `Hem huzuru bozduğu hem de siyasi gerginliği artırdığı için yaşananları tasvip etmiyorum.` diyor. Ekonomide yakalanan olumlu havanın ardından yaşanan olumsuz gelişmeleri lanetleyen Kılıç, `Bir an evvel ekonomide yakalanan bu havanın devam etmesi için tedbirlere yönelik çalışmalar yapılmalı.` ifadelerini kullanıyor. Kılıç, bu tür gerilimlere ihtiyaç olmadığı, Türkiye`nin gündeminin işsizlik ve istihdam olması gerektiği görüşünde.

Saldırılar bölgeye yatırımı baltalıyor Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kutbettin Arzu, patlamanın yatırım ve istihdamı baltalayacağını kaydediyor. `Bütün saldırılar halklar arasında bir gerilime, kırılma noktasına gidiyor.` diyen Arzu, yaşananlarda halkın sorumluluğunun olmadığını vurguluyor. Türk ve Kürtlerin binlerce yıldır aynı coğrafyada yaşadığını hatırlatan Arzu, vatandaşları gerginliği artırıcı ortamlardan uzak durmaları konusunda uyarıyor. Saldırının faillerinin kısa sürede yakalanacağı temennisinde bulunuyor. Geçen hafta İstanbul`a giderek işadamlarını bölgede yatırıma davet ettiklerini belirten Arzu, `Bölgenin kalkınmasının yolu yatırımdan geçiyor. İşadamlarının yatırım yapması için huzur ortamının olması şart. Bunun için çok dikkatli olmalıyız.` diyor.


Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Paraguaylı İşadamları TUSKON’daydı
Kolombiya Heyetinin TUSKON Ziyareti
Ganalı İşadamları TUSKON’da
Teksas Eyalet Meclisi Heyetinin TUSKON Ziyareti
TUSKON Makedonya Devlet Bakanı Hadi Neziri’yi Makamında Ziyaret Etti
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama