TUSKON, Avrasya'ya 2. Ticaret köprüsünü kuruyor

“Oyun alanımız bütün dünya” sloganıyla yola çıkarak iş adamlarını sınır ötesi ticarete teşvik eden TUSKON 12 Avrasya ülkesinden 500’e yakın iş adamıyla bin 500 yerli girişimciyi bir araya getiriyor.

Geçen yıl ilki düzenlenen ‘Türkiye- Avrasya Dış Ticaret Köprüsü 2’ programının açılışı 04–05 Aralık 2007 tarihlerinde İstanbul gösteri merkezinde yapılacak. Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinasyonunda organize edilen ve T.C. Dış İşleri Bakanlığının desteklediği programda ikili görüşmeler ise Wow Convention Center’da gerçekleştirilecek. Programı TİM, İTKİB, İMMİB, İİB, EİB, UİB ihracatçı birlikleriyle THY, TİKA, TOBB ve İst. Büyükşehir Belediyesi desteklemektedirler.

Türkiye ihracatı için önemli girişimlere öncülük yapan Türkiye işadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Afrikalı işadamlarından sonra Avrasyalı meslektaşlarını da Türk müteşebbislerle buluşturuyor. 12 ülkeden 495 yatırımcı, Dış ticaret Müsteşarlığı`nın desteğiyle ` bir araya gelerek `Türkiye –Avrasya dış ticaret ` zirvesinde işbirliği imkânlarını görüşmeye başlayacak.

Bölgenin zenginliklerinden Türkiye‘nin daha fazla yararlanmasını amaçlayan ve iki gün sürecek olan zirve kapsamında 5 milyar dolar olan ihracatın 15 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor. Ayrıca toplantılarda 16 bin iş görüşmesi ve ilk aşamada 1 milyar dolarlık bağlantı yapılması hedefleniyor.

Türkiye`den de 1500 işadamının katılacağı ve kontenjanları günler öncesinden dolan zirveyi düzenleyen TUSKON, 22 milyon kilometrelik bir coğrafyayı kaplayan ve 1 trilyon doların üzerinde resmi gelirin bulunduğu Avrasya`da iş adamlarına yeni fırsatlar sunuyor. Dünya petrol üretiminin yüzde 15`i, doğalgaz üretiminin ise yüzde 33`ü Avrasya’da üretiliyor. Bu enerji kaynakları, yeni boru hatlarıyla dünya pazarlarına ulaştırılıyor.

Özellikle Rusya , Ukrayna ve Kazakistan, petrol ve doğalgaz satışlarından büyük birikimler elde ediyor. Zirvede sermaye birikimi güçlü, fakat ticaret ve üretimi iyi olmayan ülkelerden tekstil, gıda üretim ve işlemesi, tarıma dayalı işletmeler , otomotiv yan sanayii, beyaz eşya ve makine konusunda büyük talepler gelmesi bekleniyor.

Avrasya bölgesinden 63 kişilik protokol içerisinde 12 ülkeden 20 Bakanın yanı sıra 43 üstdüzey bürokrat ve ticaret odası başkanı da yer alacak. Katılımcı 392 Avrasyalı firma ve 495 iş adamı 1500 yerli müteşebbisle yeni iş imkânlarını görüşecek. 16 bin ikili iş görüşmesi yapılması beklenen toplantılarda 1 milyar dolarlık iş hacmi gerçekleştirilmesi tahmin ediliyor.

Geçen yıl ilki düzenlenen toplantılarda mobilyadan elektronik ürünlere, tekstilden ilaç sanayine, müteahhitlik hizmetlerinden turizme dek pek çok sektöre ilişkin görüşmeler gerçekleştirerek 500 milyon dolar ticaret hacmine ulaşılırken 2007’nin ilk altı ayında bölgeye yüzde 53,45 ihracat artışı yaşanmıştı. Ayrıca bu seneki zirvede Türkmenistan, Kazakistan ve Rusya Federasyonu için özel tanıtım toplantıları düzenlenecek.

Konuk heyet İstanbul dışında Türkiye’nin önemli sanayi ve ticaret şehirlerine yapılacak geziler sayesinde yerel işadamları ile tanışma ve yeni iş bağlantıları kurma fırsatı da yakalayacak. Yaklaşık 23 milyon kilometrekarelik alana yayılan bölgede 350 milyona yakın nüfus, 1.2 trilyon dolarlık toplam milli gelir ve 700 milyar dolarlık ticaret hacmi söz konusu.

Avrasya bölgesi, petrol ve doğalgaz ağırlıklı doğal kaynaklarıyla güçlü bir ekonomik potansiyele de sahip. Türkiye ve Avrasya arasında neredeyse her sektörde ihracat ve ithalatın yanı sıra ortak üretim gibi çok geniş yelpazede ikili işbirliği imkânlarını geliştirmek mümkün. Bu özellikleriyle Avrasya pazarı Türk girişimcisi için büyük önem taşıyor.

Avrasya ülkeleri ile ekonomik ilişkilere büyük önem verdiklerini belirten Tuskon Başkanı Rızanur Meral, “Türkiye'de kaliteli üretim yapan firmaların sayısının artmasıyla pazarlama problemi ortaya çıktı. Türkiye'nin iç pazarı belli. Dolayısıyla dışa açılma önem kazandı. Bu doğrultuda Türkiye'nin uluslararası arenada edinmiş olduğu birikimleri üyelerimize aktarmaya karar verdik.” dedi.

Meral, Avrasya’nın artan kapasitesinin Türk iş dünyası için önemli bir potansiyel olacağını, özellikle orta ölçekli işletmelere mükemmel fırsatlar sunduğunu kaydetti. Başkan Meral, çalışan, çabalayan, büyümek isteyen işadamlarını küresel birer oyuncu haline getirmek istediklerini belirterek “2006 yılı içinde düzenlediğimiz Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü ve Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü programları, Türk girişimcilerini 50’ye yakın ülkenin işadamlarıyla buluşturdu.

Ticari potansiyeller, potansiyel olmaktan çıkarılıp, fiili yatırımlara dönüştü. Etkinlikler, kelimenin tam anlamıyla iş adamlarımızın sahaya inip, maçlara katılmasını ve gol atmalarını sağladı. Gelenekselleştirmeyi hedeflediğimiz bu programlara hiç ara vermeden devam ediyoruz. İkinci Avrasya toplantılarıyla 2005 yılında 3,6 milyar dolar olan ihracatımızın 3 yıl içinde 10 milyar dolara çıkartılmasını hedefliyoruz.” dedi.

Türkiye ekonomisinin anahtar teslimi sanayi tesisleri kurabilen, makine ve teçhizat üretiminde gelişmiş ülkelerle yarışan bir ekonomi olduğunun altını çizen Rızanur Meral, bu haliyle hızla sanayileşen Avrasya ülkelerinin yatırım ihtiyacına cevap verebilecek kapasiteye ulaşıldığını kaydetti. Türk işadamlarının bölgede şeker fabrikasından ,rafineri ve kağıt fabrikasına, otoyol ve konuta kadar pek çok tesis kurduğunu hatırlatan Meral, bu başarıda Türk firmalarının rakiplerinden yüzde 50 hızlı olmasının payına dikkat çekiyor:

“Maliyetler düşük ve kaliteli. Bölgeyi taahhüt sektörü açısından önemli bir açılım noktası görüyoruz.” Özellikle petrol gelirinin artışı ile birlikte.` Bölgede Rusya , Ukrayna ve Kazakistan `ın öne çıktığına işaret eden Meral , bu ülkelerde büyüme hızının yüzde 13`ü bulduğunu vurguluyor. Türkiye `de verimliliğini kaybetmiş tesislerin Avrasya’da tekrar yükselişe geçebileceğine değinen Meral, “İç pazarı da rahatlatacak bu yöntemi teşvik edeceğiz. Ayrıca Türkiye dışındaki gelirler artar.” diyor.

Konfederasyon başkanı Rızanur Meral, “TUSKON olarak ‘Dış Ticaret Köprüsü’ adı altında, Afrika için iki kez, Avrasya ve Asya-Pasifik bölgeleri için de birer kez olmak üzere, toplamda 4 geniş katılımlı uluslar arası ticaret zirvesi gerçekleştirdik. Söz konusu zirvelerin hepsi Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinasyonunda ve Dışişleri Bakanlığının destekleriyle gerçekleştirdik. 2006 ve 2007 yıllarını kapsayan iki yıllık dönemde yapılan 4 programa 66 farklı ülkeden toplam 2031 şirket, 173 Bakan ve üst düzey bürokrat ve 53 gazeteci katıldı. Türkiye’den ise programlara 5500 işadamı iştirak etti. Gerçekleştirilen bu zirvelerde elde edilen sonuçlar ve ortaya konulan ticaret hacmi bizi yeni programları düzenlemeye teşvik etmiştir.” İfadelerini kullandı.
Avrasya hızla büyüyor

Sovyetler Birliği `nin dağılmasının ardından `ayakta duramazlar` yorumlarına muhatap olan Türk cumhuriyetleri hızla büyüyor. Ekonomi alanında yakalanan performans, uluslararası kuruluşlar tarafından dikkat çekici bulunuyor. Azerbaycan , Kazakistan , Türkmenistan , Özbekistan ve Kırgızistan `ın 1995`ten bu yana ortaya koyduğu gelişme, Uluslararası Para Fonu `nun son raporuna da yansıdı.

Azerbaycan , 12 yıl önce 3,5 milyar dolar olan milli gelirini bu yıl 33 milyar dolara çıkarıyor. Kazakistan `daki kişi başına gelir, Türkiye `yi geçip 5 bin 592 dolara yükselecek. Türkmenistan `ın büyüme oranı yüzde 600`e ulaştı. Özbekistan ile Kırgızistan da toparlanma sürecini hızla tamamlıyor. Gayri safi milli hasılası 400 milyar dolara yükselen Türkiye ise bu sene sonunda 2,5 kat büyümesi bekleniyor.

Bakan Tüzmen: Avrasya yeniden inşa ediliyor, dışarıda kalmayalım

Programla ilgili olarak Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Doğu Avrupa’dan Pasifik Okyanusu’na kadar uzanan geniş Avrasya bölgesinin, sahip olduğu ekonomik potansiyel nedeniyle dünyanın yükselen ekonomik güçlerinden birine dönüştüğünü söyledi. Yaklaşık 23 milyon kilometrekarelik alana yayılan bölgede 350 milyona yakın nüfus, 1,2 trilyon dolarlık toplam milli gelir ve 700 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunduğunu anlatan Tüzmen, Ayrıca bölgenin, petrol ve doğalgaz ağırlıklı doğal kaynaklarıyla güçlü bir ekonomik potansiyele sahip olduğunu vurguladı.

Bakan Tüzmen, Türkiye’nin Avrupa Birliği süreci, hızlandırılan özelleştirme çalışmaları ve yapısal reformlarla bugün dünyanın en çarpıcı büyüme rakamlarını açıklayan ülkelerin arasında bulunduğuna dikkat çekerek “Ülkemiz 180 milyar dolarlık dış ticaret hacmiyle de dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında yer alıyor. İhracatının yüzde 90’ını sanayi ürünlerinin oluşturduğu ülkemizin özellikle tekstil, otomotiv, makine, demir çelik, gıda sektörleri ve müteahhitlik hizmetlerinde gelişmiş bir yapısı ve uluslararası tecrübesi var.

Dünyanın pek çok ülkesiyle ticari ilişkilerini genişleten Türkiye, şimdi Avrasya ülkeleriyle de iş tabanını geliştirme arzusunda. Bugün Türk şirketlerinin Avrasya ülkelerinde 8 milyar doları aşan doğrudan yatırımı söz konusu. Ayrıca Türk müteahhitleri bölgede değeri 35 milyar dolara ulaşan 1700’ü aşkın projeyi yürütüyor. Türkiye ve Avrasya arasında neredeyse her sektörde ihracat ve ithalatın yanı sıra ortak üretim gibi çok geniş yelpazede ikili işbirliği imkânlarını geliştirmek mümkün.

Gerek Türkiye gerek Afrika ülkeleri arasındaki ticari işbirliği ufku zengin seçeneklerle çok açık görünüyor. Hükümet olarak Stratejimizin hedefi ise, Karadeniz’in bir serbest ticaret alanı haline getirilmesi, Hazar havzasında serbest ticaretin ve ekonomik işbirliğinin sağlanması ve tüm bu çalışmaların Akdeniz havzasında yürütülen serbest ticaret alanı çalışmaları ile birleştirilmesi suretiyle, dünya ekonomisi ile bütünleşmiş ve yüksek refah seviyesine sahip bir Avrasya’nın yeniden inşasının sağlanmasıdır.” İfadelerini kullandı.

Zirvenin Künyesi

Yer Açılış: İstanbul Gösteri merkezi,
İkili görüşmeler: Wow Convention Center
Hedeflenen İş görüşmesi Sayısı:16 000
Konuk Katılımcı İşadamı Sayısı: 495
Konuk Katılımcı firma sayısı: 392
Konuk Katılımcı Protokol: 63
20 bakan ve bakan yardımcısı, 43 ticaret odası başkanı ve üst düzey bürokrat
33 konuk gazeteci
1500 Türk işadamı
Avrasya1 de: 500 milyon dolar ticaret hacmi
Avrasya 2 de beklenti: 1milyar dolar ticaret hacmi
Ülkeye katkısı: Avrasya 1’in ardından 2007’nin ilk altı ayında bölgeye yüzde 53,45 ihracat artışı yaşandıHaber 7 30 Kasım 2007 20:59

Türkiye Avrasya Dış Ticaret Köprüsü - 2006
 

Äğóãèå Íîâîñòè
Деловой форум, чтобы повысить Турецкo-Российский
Заседание Российско-Турецкого Делового Совета
Краснодарский край-Турция: сближая народ
Деятельность Российско-Турецкого Делово
Бизнес-мост: Казахстан-Турция
Турецкое «российское лобби»
Новые Инвестиции - в Укрепление Дружбы Кубани и Турции
Hовосибирские Предприниматели Поедут на Mеждународный Форум
Торговый Mост Турция-Евразия II
Мост Bнешней Торговли
Российско-Турецкий Бизнес-форум
Мост к Сотрудничеству
Между Турцией и Евразией
КБПТ» «TUSKON»

  Внешнеторговый Mост Турция-Тихий Oкеан
  Внешнеторговый Mост Турция-Евразия
  Внешнеторговый Mост Турция-Африка
Ñîîáùåíèå Ïğåçèäåíòà
Íàøè Ïğåäñòàâèòåëüñòâà
Íàø Ñîâåò Ïğàâëåíèÿ
Âî Ãëàâå «TUSKON»
   Ïîæåëàíèÿ è Ïğåäëîæåíèÿ |  Êàğòà Ñàéòà |  Áàííåğ Ãëàâíàÿ Ñòğàíèöà   
Âñå Ïğàâà Çàùèùåíû 2006 Äèçàéí è Ïğîãğàììèğîâàíèå