Avrasya Zirvesi`nde TUSKON`un hedefi 1 milyar dolarlık ticaret

Rızanur Meral Türkiye`nin ihracatının artması için zirveler düzenleyen Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Avrasya ile ikinci kez dış ticaret köprüsü kurmaya hazırlanıyor.

4-5 Aralık `ta İstanbul `daki Wow Convention Center `da gerçekleştirilecek zirvede, Türk ve Avrasyalı 2 bin işadamı bir araya gelecek. Platformda, 1 milyar dolarlık iş bağlantısının yapılması hedefleniyor. Dışişleri Bakanlığı `nın himayesi ve Dış Ticaret Müsteşarlığı `nın katkılarıyla gerçekleştirilecek zirveye Rusya , Ukrayna , Moldova , Beyaz Rusya , Kazakistan , Kırgızistan , Türkmenistan , Tacikistan , Moğolistan , Azerbaycan , Gürcistan ve Özbekistan `dan işadamlarının yanı sıra 10 bakan katılacak. Avrasya bölgesinin ekonomik gücünün giderek arttığını belirten TUSKON Başkanı Rızanur Meral , Türkiye `nin, Avrasya ülkeleriyle olan iş tabanını geliştirmesi gerektiğine dikkat çekti. 23 milyon kilometrekarelik Avrasya bölgesinde 350 milyon insanın yaşadığını hatırlatırken, petrol, doğalgaz gibi kaynaklarla büyüyen bölge ekonomisinin artık ciddi bir pazar haline geldiğine işaret etti. Bölgenin 700 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip olduğunu kaydeden TUSKON Başkanı, yatırım açısından hâlâ fırsatlar bulunduğunun altını çizdi.


Türk şirketlerinin bugüne kadar bölgeye 8 milyar dolarlık doğrudan yabancı sermaye yatırımı gerçekleştirdiğini de anlatan Meral , Türk müteahhitlik firmalarının aldığı toplam kontratların büyüklüğünün ise 35 milyar dolara ulaştığı bilgisini verdi.


İkinci Avrasya Zirvesi `nin, pazara ilk kez açılmak isteyen işadamları açısından büyük fırsat olduğunu dile getiren TUSKON Başkanı, Türk ve Avrasyalı işadamlarının karşılıklı yatırımların yanı sıra ortak üretim de gerçekleştirebileceğini dile getirdi. Meral , "TUSKON olarak, iki tarafın girişimcilerini bir araya getirerek, bu seçenekleri değerlendirecek bir zemin oluşturmak istiyoruz." değerlendirmesini yaptı.


Dışişleri Bakanlığı `nın himayesi ve Dış Ticaret Müsteşarlığı `nın katkılarıyla gerçekleştirilecek zirveye Rusya Federasyonu , Ukrayna , Moldova , Beyaz Rusya , Kazakistan , Kırgızistan , Türkmenistan , Tacikistan , Moğolistan , Azerbaycan , Gürcistan ve Özbekistan `dan 495 işadamı, 10 bakan, 4 bakan yardımcısı, 22 bürokrat katılıyor.


Programın diğer organizasyonlardan en önemli farkı, işadamlarının karşılıklı iş görüşme imkanını sağlayacak düzenin oluşturulması. Toplantıda 16 bin iş görüşmesinin yapılması bekleniyor. Görüşmeler sırasında ortaya çıkabilecek iletişim problemlerini ortadan kaldırmak için gün boyunca her iki dile, Türkçe ve Rusçaya vâkıf tercümanlar hazır bulunacak. Kongre merkezindeki ikili görüşmeler ile eşzamanlı olarak ülke tanıtım toplantıları da düzenlenecek. Tanıtılacak ülkeler Avrasya `da büyük fırsatlar sunan Rusya Federasyonu , Kazakistan , Türkmenistan gibi çok önemli ülkeler olacak. İstanbul `daki iki günlük zirvenin sonrasında heyetler Anadolu `nun sanayi şehirlerinde incelemelerde bulunacak.

2007-12-02 02:05:46 Zaman

Diğer Haberler
TUSKON Heyeti Tunceli'de Ortak Yatırım İmkanlarını Araştırıyor
TUSKON Tunceli'ye çıkarma yaptı
Yeni anayasa için 70`i aşkın kuruluş bir araya geldi
TUSKON'un Yurt Dışı Açılımları İşadamlarına Önemli Katkılar Sağladı
TUSKON'un Dış Ticaret Zirvelerinin Gizli Kahramanları
TUSKON Dünyayı Ayağımıza Getiriyor
TUSKON Köprüyü Kurdu, Sıra İşadamlarında
"TUSKON, Moldova'nın Dünyaya Açılan Penceresi Olacak"
Ege'li İşadamları Avrasya ile Buluştu
Savchenko: "2012 Avrupa Futbol Şampiyonası için Türk İşadamları ile Önemli Yatırımlar Yapmak İstiyoruz"
Avrasya`ya bir satıp üç almak
TUSKON zirvesi Orta Asya'nın kapılarını açtı, yeni hedefimiz Çin'e uzanmak
Avrasya Dış Ticaret Zirvesi'ne Ukrayna çıkarması
TUSKON'dan 2. Avrasya zirvesi
TİM Başkanı: Avrasya Dünyanın Parlayan Güneşi
Arınç: Para Kaybedelim Ama, Güven Kaybetmeyelim
TUSKON Başkanı Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü'nde İşbirliği Mesajı verdi.
TUSKON 2 günde 16 bin görüşme yaptıracak 1 milyar dolarlık iş bağlantısı hedeflendi
Avrasya ile Ticaret 40 Milyar Dolar Sınırına Dayandı
Bakan Tüzmen: "Türkiye-Avrasya Ticaret Hacmi 2010'da 50 Milyar Dolara Rahatlıkla Ulaşır"

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye–Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama